Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανιχνευτές εκρηκτικών μιγμάτων και πίνακας πυρανίχνευσης


techoffice

Recommended Posts

Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί η πυροσβεστική ζητάει πίνακα πυρανίχνευσης όταν υπάρχουν 3 ή περισότεροι ανινευτές εκρηκτικών μιγμάτων στην εγκατάσταση;

Γενικά με κατασκευαστές που μίλησα μου λένε ότι μπορούν μέχρι 3 ή 4 ανιχνευτές να συνδεθούν κατάληλα και να ενεργοποιείται το σύστημα κανονικά χωρίς πίνακα πυρανίχνευσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές είναι σωστό και το ρώτησα σε τεχνικούς και μηχανικό κατασκευάστριας εταιρείας οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι 4 ανιχνευτές που χρησιμοποιούν μπαταρία και φυσικά κατάλληλη ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα το σύστημα είναι δοκιμασμένο. Μάλλον μόνο μία δοκιμή θα μας πείσει.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιόν κανονισμό αναφέρονται οι προδιαγραφές για τους αισθητήρες, και πόσα τ.μ. καλύπτει ο καθένας;

Αν είχατε και κάποια πρότυπη μελέτη θα χαιρόμουν αν την μοιραζόσασταν μαζί μου (στο downloads κατά προτίμηση για να έχουν και άλλοι πρόσβαση).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιόν κανονισμό αναφέρονται οι προδιαγραφές για τους αισθητήρες, και πόσα τ.μ. καλύπτει ο καθένας;

Όταν λες ¨αισθητήρες¨ τι εννοείς? Τους ανιχνευτές εκρηκτικών μιγμάτων ή ανιχνευτές πυρανίχνευσης?

Link to comment
Share on other sites

Ο ανιχνευτής εκρηκτικών μιγμάτων.

Ρώτησα συναδέλφο στην πυροσβεστική και έμαθα ότι ο ανιχνευτής συνοδεύεται από το πιστοποιητικό του, στο οποίο αναφέρονται οι προδιαγραφές του ανιχνευτή.

 

Δυστυχώς ο τοπικός αντιπρόσωπος δεν είχε τις απαιτούμενες πληροφορίες, δεν του είχε τύχει κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.