Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάντρα εκτός Ρυμοτομικής Γραμμής


Giorgos Georgiou

Recommended Posts

Ανέλαβα να νομιμοποιήσω πισίνα άνευ αδείας σε αποπερατωμένη οικοδομή του '90, συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη τις αμοιβές, πήγα μέτρησα και αποτύπωσα την πισίνα και μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Ο τοπογράφος όμως μου στέλνει τοπογραφικό βάσει Διαγράμματος Εφαρμογής και από την μία κορυφή του προσώπου η υλοποιημένη μάντρα εξέχει 2,35 μ. και σβήνει στην άλλη.

 

Στεναχωρήθηκα διότι δεν βλέπω να κάνω τελικά τη δουλειά! Εκτός εάν κάποιος έχει καμιά φαεινή ιδέα και με βοηθήσει..... Θα του είμαι υπόχρεος....

Link to comment
Share on other sites

η πισινα είναι εντός οικοπέδου μετά την πράξη εφαρμογής;

------

νομίζω πως ο πελάτης σου πρέπει να κάνει νέα περίφραξη σύμφωνα με την πράξη εφαρμογής

τώρα τη διαδικασία την ξέρουν οι τποπγράφοι

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πισίνα είναι εντός οικοπέδου. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όσον αφορά καθεαυτή την πισίνα

Και εννοείται ούτε λόγος από τον ιδιοκτήτη για νέα μάντρα.

Υπάρχει μήπως τρόπος να «διορθωθεί» το Διάγραμμα Εφαρμογής; (λέω τώρα εγώ....)

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ούτε λόγος από τον ιδιοκτήτη για νέα μάντρα.

ξεκαθάρισέ του πως δεν είναι στο χέρι του

ο καθένας μας μπορεί να θέλει διάφορα πράγματα

δεν έχουμε όμως ό,τι θέλουμε

πάντως δρόμο, χώρους πρασίνου, σχολέια κλπ θέλει να έχει κοντά στο σπίτι του

για να έχει, πρέπει κάποιος να δώσει γη

 

τώρα αν δεν του αρέσει η πραξη εφαρμογής συννενοήσου με κάποιον τοπογράφο για το αν μπορεί να γίνει κάτι

και ξαναδιάβασε τις αντίστοιχες συζητήσεις στο forum

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες να υποθεσω οτι εχει χτισει με οικοδομησιμοτητα???

Στην περιπτωση αυτη για την εκδοση της αδειας εχει κανει συμβολαιογραφικη πραξη παραχωρησης των ρυμοτομουμενων.. Αν μαλιστα απο τοτε εχει κυρωθει η πραξη, τοτε αργα ή γρηγορα θα ερθει η ωρα για να μεταφερει την μαντρα στην σωστη θεση.. Και μαλιστα το κοστος αποκαταστασης θα βαρυνει τον ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν εχει πράξη εφαρμογής, μονο ρυμοτομικο και διαγραμματα εφαρμογης. Ειναι συνεταιρισμός. Εχτισε χωρις οικοδομησιμότητα. Παντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.