Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση φέρουσας τοιχοποιίας με χρήση ανθρακονημάτων


 

Recommended Posts

Eγώ λέω να μην τα ρίχνουμε όλα στον σεισμό μιας και μας είπε ο parist43 οτι το παλαιό δεν έχει ρωγμές.
το παλιό είναι τετράγωνο, η προσθήκη έχει σχήμα Π άρα τουλάχιστον εκ πρώτης στρέφεται γύρω από τον επιμήκη τοίχο σε ένα σεισμό. anyway, αν δεν δεις από κοντά και αν δεν έχεις μετρήσεις/επιλύσεις στα χέρια εικασίες κάνουμε

 

@parist43

Ζαλίστηκα από το over-over flow της φωτογραφίας σου

 

(για τα Τοπογραφικά που αναφέρεις εγώ μιλαω για οσους εχουν δικαιωμα-και οσον αφορα την ενασχόληση με το παρών αντικείμενο,ακόμα και αν ασχολιομουν επαγγελματικά σου υπενθυμίζω οτι εχω επαγγελματικό δικαίωμα .επίσης αν δης σε αυτο το φόρουμ εχω πή οτι βοήθησα ηλεκτρολόγο να κανει χαραξη οδοποιιας,και ευχαρίστως θα τον προτιμούσα για δική μου δουλεια ,χωρις και αυτό να αντιφασκει σε τιποτα με αυτα που λεω.
Δεν έχω δει γιατί δυστυχώς δεν σε παρακολουθώ.

Αλλά και να δω αφού είπαμε, σε αυτή την πρόταση δεν υπάρχει καμία αντίφαση.

Και άλλωστε ως γνωστόν "η τοπογραφία στους τοπογράφους - αρκετά πια" οπότε τι να λέμε, είσαι σαφής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε κάθε περίπτωση το συμπερασμα που βγαίνει απο την μεχρι τώρα συζήτηση είναι ότι πολλες φορες πριν αποφανθεί καποιος χρειαζεται προσεκτική ερευνα και μελετη,ξεκινώντας απο την καταγραφή του ιστορικού οσο πιο λεπτομερεστερα γίνεται,λεπτομερη καταγραφή των γεωμετρικων στοιχειων (οριζοντιων και κατακορυφων),ανάλυση και ερευνα ολων των συνθηκών (εδαφος,δενδρα,υδατα,κλπ κλπ) αλλα ειδικά σε τετοιες περιπτώσεις απαιτείται συνεργασία ειδικών επιστημόνων.και σε καμια περίπτωση βιαστική και επιπολαιη αντιμετώπιση αλλα αντίθετα

προσεκτική και διαχρονική μελετη και παρακολουθηση.

(και για να προλάβω πιθανη παρατήρηση,πριν γραψω την παρατιθεμενη τεχνική εκθεση ,η οποια απλα αποτελουσε μια πρωτη προσεγγιση και οχι μελέτη

συζήτησα το θεμα διεξοδικα τουλαχιστον με 5 πολιτικους μηχανικους ,2 εκ των οποιων είχαν επισκεφθει τον χωρο.)

Link to comment
Share on other sites

το παλιό είναι τετράγωνο, η προσθήκη έχει σχήμα Π άρα τουλάχιστον εκ πρώτης στρέφεται γύρω από τον επιμήκη τοίχο σε ένα σεισμό.

Διαφωνώ στο σκεπτικό σου: Έχεις δίκιο που προσέχεις το σχήμα της προσθήκης αλλά στις παθογένειες ενός κτιρίου από τοιχοποιία, πρίν δεις τον σεισμό, υπάρχουν ένα κάρο παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις... Γι'αυτό είπα ότι είπα και γι'αυτό και διαφωνώ... (Είναι τυπικό το θέμα :lol:)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ant αν προσεξεις το σχημα που παραθετεις (ποστ 19?) απο το βιβλιο ,αποδυκνυει μαλλον οτι δεν εχουμε καθιζηση.

διοτι 1.η οροφη της προσθηκης που εχει καθισει στο εν λογω σχημα ειναι κεκλιμενη,ενω η δικη μας οριζοντια

2.η σχισμη του σχηματος που παραθετεις ειναι σε σχημα V,ενω η δικη μας οχι.(κατω απο την γριπιδα εχει πλατος α ,μετα στενευει καθως προχοραμε προς τα κατω και μετα παλι αποκτα πλατος α ,και βεβαια σε ολο το ισογειο απλα δεν υπαρχει.δηλαδη το εν λογω σχημα ΄συνηγορει μαλον για ενα "κουνηματακι" που το ξεκολισε (λογω φυσικα και της κατασκευαστικης κακοτεχνιας στον οροφο)

3.παρολαυτα ,επειδη εχω δη οτι στην ζωη πολλες φορες θριαμβευει τελικα το απροσδοκητο και το απίθανο,αφήνω ενα μικρο παραθυρακι για καθιζηση (παρα πολυ μικρο βεβαια) και αυτο με το σκεπτικο οτι ειναι δυνατον .το 1800,με τα μεσα που ειχαν ,να ειχαν αστοχια ως αναφορα το οριζοντιο επιπεδο 1,5 cm περιπου,οποτε με την καθιζηση το επιπεδο να ηρθε στα ισια του.(αν και κατι θα ειχαν -σαν αλφαδολαστιχο ας πουμε-που τους βοηθουσε να κανουν οριζοντια επιπεδα)

ομως και παλι ,θα ειχε υψομετρικη ανισοροπια με τον αλλο κιονα.εν πασει περιπτωσει

μπορει λογω μικρου μεγεθους του φαινομενου να παρερμηνευεται το φαινομενο και να υπαρχει καθιζηση (εστω και αν αυτη η πιθανοτητα ειναι μικρη)

αλλα απλα αφηνω ανοικτο το ενδεχομενο.κατα την ταπεινη μου αποψη οι λογοι ειναι

1.μεγαλα ανοιγματα,κακο δεσιμο της προσθηκης στο παλαιο,κακο υλικο.

2.σεισμος που σιγουρα ξερουμε οτι εγινε και μαλιστα καταστροφικος

αρα τα συμπερασματα και οι ενεργειες που προτεινα ηταν σωστες.ητοι

1.ηπιες επεμβασεις με αυτα που αναφερω στην τεχνικη εκθεση για ενισχυση της τοιχοποιιας και αποκαταστασης των ρωγμων

2.παρακολουθηση του φαινομενου για να βεβαιωθουμε πληρως για τα αιτια .

3.δραστικοτερες επεμβασεις στο μελλον αναλογα με τα συμπερασματα που θα προκυψουν στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.