Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση φέρουσας τοιχοποιίας με χρήση ανθρακονημάτων


 

Recommended Posts

το βιβλιο το εχω

:oops:

αν ειναι καθιζηση ,τιθεται το ερωτημα απο τις αρχες του 2008 που εκανα τις χωροσταθμίσεις εως σημερα εχουν περασει 2 ακριβως χρόνια.αν ξανακανω χωροσταθμήσεις σημερα δεν πρεπει να φανει αυτό?

Αν το φαινόμενο άρχισε πρόσφατα και συνεχίζεται, τότε ναι, θα πρέπει να δεις αύξηση των αποκλίσεων από την κατακόρυφο ή της οριζόντιο...

Όμως για ένα τόσο παλαιό κτίριο μπορεί το φαινόμενο να άρχισε πολύ παλαιά και να έχει επέλθει πλέον μια σχετική ισορροπία οπότε και να μην δεις πλέον καμία εξέληξη στις παθογένειες.

γιατί στο ισόγειο υπαχει αυτο το αριστο "πλεξιμο"

στην συνδεση και στον όροφο τετοια κακοτεχνία?

Xμμμ... Δες την φωτογραφία... κοίτα εκεί που πατά η αψίδα δίπλα στο παλαιό κτίριο... Υπάρχει ένας μισός "κίονας". Υποθέτω οτι σπάσανε εκείνη την εποχή την γωνία του κτιρίου για να κατασκευάσουν την αψίδα αλλά και την βάση της και αυτό τους ανάγκασε να "πλέξουν" το παλαιό με το νέο...

 

Αν έχεις και φωτογραφία από πιό χαμηλά θα βοηθούσε περισσότερο...

 

Forensic engineering!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως και τα δενδρα μπορει να κανουν μεγαλη ζημια.και οχι μονο σε κτιρια.το εχω δη και σε επαρχιακη οδο.

επισης ζημια μπορει να κανει και αν υπαρχει πολυ κοντα αποροφητικος βοθρος η καποια αλλη μορφη υδατων που δεν δρα ομοιομορφα σε ολη την επιφανεια εδρασης.

Link to comment
Share on other sites

οι συναδελφοι πολιτικοί μηχανικοι ας κρίνουν με επιείκια την τεχνική εκθεση,καθοσον απλά αποφανθηκα οσο εφθαναν οι γνωσεις μου ,αφιλοκερδως.

 

Η Τοπογραφία στους Τοπογράφους-αρκετά πια. (για να μη ξεχνιόμαστε καταρχήν)

 

Τι πάει να πει αφιλοκερδώς? Και γιατί δεν πληρώθηκες? Εσύ δεν έχεις γράψει :

Σε λίγο βλεπω στο σούπερ μαρκετ σε καποιο ραφι ,τοπογραφικα με ειδικές προσφορές.Και εμεις τον υπνο του δικαίου.

 

Επιπλέον έχεις γράψει παλιότερα:

το θέμα ομως για να εξασφαλιστούν οι αμοιβές θα πρέπει

να κατατίθενται οπου απαιτείται τοπογραφικο (συμβόλαια ,κτηματολόγιο,δασαρχεια,κτηματικη υπηρεσια κλπ κλπ)

και επιπλεον να απορίπτονται τα τοπογραφικά που δεν εχουν συνταχθή απο τους εχοντες το δικαίωμα.αυτά τα προφανή πότε θα γίνουν?

Το γεγονός ότι διαρκώς ασχολείσαι με άσχετα πράγματα με την ειδικότητα σου δεν μου κάνει καμία εντύπωση πλέον οπότε και δεν το σχολιάζω αν και είναι "από τα προφανή" (που λες και συ).

 

Τουλάχιστον όμως ανέβασες φωτογραφίες γιατί όλοι σχεδόν (99,999%) περιγράφουν μόνο και αφήνουν στους άλλους να δουλέψει η φαντασία.

 

Καταρχήν βλέπω μια τεχνική έκθεση που δεν λέει διαστάσεις κάτοψης/όψης. Μας περιγράφεις έναν ναό αγνώστου μήκους/πλάτους/ύψους, που τις διαστάσεις του μόνο να τις μαντέψουμε μπορούμε.

 

Το εν λόγω κτίσμα-προσθήκη έχει μεγάλη αντικανονικότητα σε γεωμετρία κάτοψης, σε δυσκαμψία αλλά και καθ' ύψος αντικανονικότητα μάζας και δυσκαμψίας. Παράλληλα φαίνεται να απουσιάζουν έστω κάποιες αντισεισμικές διατάξεις στις στάθμες π.χ. σενάζ . Ιστορικό φόρτισης δεν έχουμε αλλά και ούτε κάποια αναφορά πότε περίπου εμφανίστηκαν οι ρωγμές (χθες το πρωί, πρόπερσι, πριν 30 χρόνια, το 1821 κ.λπ.) και αν αυτές διευρύνονται.

 

Οι βαριές βλάβες λόγω του κάθετου σχήματος αλλά και μόνο στον επιμήκη τοίχο φαίνεται να είναι από σεισμό γιατί από καθίζηση μάλλον θα ήταν και στην άλλη πλευρά του κίονα. Εκτός ίσως αν κάθεται όλη η μικρή πλευρά ταυτόχρονα ή η επιμήκης ταυτόχρονα. Οι λοξές μπορεί από σεισμό μπορεί και λόγω στατικού συστήματος. Μια απλή επίλυση μπορεί να αποκαλύψει που οφείλονται πάντως αλλά χρειάζονται και μετρήσεις για να δεις αν είναι ενεργό κάποιο φαινόμενο (καθίζηση, απόκλιση κ.λπ.).

 

Μια φωτογραφία μακροσκοπικά για να δούμε που πατάνε οι κίονες θα βοηθούσε τη συζήτηση. Επίσης πρέπει να γίνει κάποια εκσκαφή για να δεις τη θεμελίωση και την κατάσταση της.

 

Στον τίτλο "Ενίσχυση φέρουσας τοιχοποιίας με χρήση ανθρακονημάτων" δεν έχω καταλάβει ακόμη που κολλάνε τα ανθρακονήματα. Επίσης να σε ενημερώσω, μια και αποδεικνύεσαι πολυπράγμων τοπογράφος και άρα η υπογραφή σου "Η ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥΣ" με κεφαλαία αφορά τους άλλους, ότι μιλάμε και για επισκευή και για ενίσχυση στην περίπτωση σου. Ας μπει και η λέξη επισκευή στον τίτλο.

 

Συγκεντρωμένη βιβλιογραφία για φέρουσες έχουν κάνει οι συνάδελφοι στη βιβλιογραφία για τη Φέρουσα στη mechpedia

Τα ξαναλέμε στις μεταλλικές

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι με φωτογραφίες και περιγραφή, ειδικά σε τέτοιου είδους κατασκευές και χωρίς να τα δεις από κοντά, συμπέρασμα δε μπορείς να βγάλεις. Οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσεις είναι (ζητώ συγνώμη αν έχω ξεχάσει κάτι):

 

i) Αρχιτεκτονική + στατική αποτύπωση (+καθιζήσεις, αποκλίσεις από κατακόρυφο κλπ)

ii) Φάσεις κατασκευής

iii) Διερεύνηση υλικών

iv) Αποτύπωση βλαβών (εύρος, συμπεριφορά στο χρόνο και τις κλιματολογικές συνθήκες)

v) Ιστορικό φορτίσεων

vi) Αρχική εκτίμηση βλαβών (εκτιμώντας βάσει των παραπάνω)

vii) Έλεγχος της φέρουσας ικανότητας της κατασκευής βάσει διαφόρων σεναρίων και επιβεβαίωση βλαβών

viii)Προτάσεις διαφορετικών μεθόδων ενίσχυσης (>1 για μνημεία)

ix) Επιλογή της μεθόδου από την υπηρεσία

x) Επανεπίλυση με την εφαρμογη των επεμβάσεων και διαστασιολόγηση αυτών

 

Παρατηρούμε λοιπόν ότι για να εξάγουμε συμπεράσματα και να προτείνουμε υπάρχουν τουλάχιστον 10 βήματα. Για την τεχνική έκθεση που συνέταξε ο συνάδελφος, απαιτούνται τουλάχιστον τα πρώτα 6, τα οποία πρέπει να συνεκτιμηθούν.

 

Λόγω της πολυπλοκότητας απαιτείται η συνεργασία πολλών διαφορετικών ειδικοτήτων (τοπογράφος, αρχιτέκτονας, πολιτικός μηχανικών κλπ) ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα.

 

Όσον αφορά στην ενίσχυση μέσω ανθρακονημάτων υπάρχουν εργασίες δημοσιευμένες σε διπλωματικές. Σημαντικός παράγοντας είναι η κατάσταση της επιφάνειας πάνω στην οποία θα κολλήσουν τα υφάσματα.

Link to comment
Share on other sites

rigid_joint

δεν μου κάνει καμία εντύπωση πλέον οπότε και δεν το σχολιάζω

δεν υπάρχει καμια απολύτως αντίφαση οσων εχω πή(και λέω) με αυτό το παράδειγμα.(για τον απλούστατο λόγο οτι απο τα οσα εχω γραψει σαυτό το θέμα ,προκύπτει οτι προκειται για ειδική περίπτωση παροχης συμβουλών σε ναο του χωριου μου και οχι για επαγγελματική ενασχόληση)αρα απλά υπάρχει κακή προδιαθεση απο την μερια σου,οπότε απλα δεν σχολιαζω και εγω οσα λες και δεν μπαινω σε περαιτερω συζήτηση μαζι σου γιατί σαν πολυπραγμων Τοπογραφος(ναί εχω ασχοληθή με παρα πολλα κατα καιρους-εκπαιδευση,οικοδομη,δημοσιες κατασκευες,τοπογραφια,οδοποιια,μελετες δημοσιες,ειδικες αποτυπώσεις αρχαιολογικών χωρων κλπ κλπ κλπ) δεν εχω καιρό για ασκοπες αντιπαραθεσεις.

(για τα Τοπογραφικά που αναφέρεις εγώ μιλαω για οσους εχουν δικαιωμα-και οσον αφορα την ενασχόληση με το παρών αντικείμενο,ακόμα και αν ασχολιομουν επαγγελματικά σου υπενθυμίζω οτι εχω επαγγελματικό δικαίωμα .επίσης αν δης σε αυτο το φόρουμ εχω πή οτι βοήθησα ηλεκτρολόγο να κανει χαραξη οδοποιιας,και ευχαρίστως θα τον προτιμούσα για δική μου δουλεια ,χωρις και αυτό να αντιφασκει σε τιποτα με αυτα που λεω.

πάλι απορία?ε απλά η ζωή δεν ειναι ασπρο-μαυρο η κατι "ακαμπτο",υπαρχουν πολλα χρώματα,αυτο ομως δεν μας εμποδίζει απο το να διεκδικουμε .και αυτό παλι δεν μας εμποδίζει να ειμαστε μια χαρα φιλαρακια με τους "απεναντι".και ούτε ειναι αντιφατικό το ότι ενω δεν εχω καλή σχεση με την χριστιανική θεώρηση ,εχω αριστες σχεσεις με ιερεις και ασχολήθηκα αφιλοκερδως(για την ακρίβεια πληρωσα και απο την τσεπη μου) με την εκκλησία

κατα τα λοιπά και επειδή γραφεις

ότι διαρκώς ασχολείσαι με άσχετα πράγματα με την ειδικότητα σου
ναι απο το πρωί που ξυπναω μεχρι το βραδυ ,ψαχνω τι είναι εκτος ειδικότητας,και ασχολούμαι μανιωδώς

τελος παντων επειδη ειμαστε εκτος θεματος ,αν θες περισότερη φιλοσοφικη και οχι μονο συζήτηση επαυτων ,ανοιξε ενα θεμα και εχω πολλα να παραθεσω )

τώρα,οσον αφορά την ουσία

Οι βαριές βλάβες λόγω του κάθετου σχήματος αλλά και μόνο στον επιμήκη τοίχο φαίνεται να είναι από σεισμό γιατί από καθίζηση μάλλον θα ήταν και στην άλλη πλευρά του κίονα. Εκτός ίσως αν κάθεται όλη η μικρή πλευρά ταυτόχρονα ή η επιμήκης ταυτόχρονα. Οι λοξές μπορεί από σεισμό μπορεί και λόγω στατικού συστήματος. Μια απλή επίλυση μπορεί να αποκαλύψει που οφείλονται πάντως αλλά χρειάζονται και μετρήσεις για να δεις αν είναι ενεργό κάποιο φαινόμενο (καθίζηση, απόκλιση κ.λπ.).

συμφωνώ,μια που ειναι καί τα δικά μου συμπεράσματα.οπως τα εχω παραθεσει.

 

mkalliou σωστη η μεθοδολογία που προτείνεις ,απλα αφορα εκπόνηση πληρους μελετης.εμεις εδω συζηταμε θεωρητικά.και οπως εχω αναφερει στην αρχή της συζήτησης

το ξερω οτι χρειαζονται ειδικοι επιστήμονες,δυστυχως δεν εχει λεφτα η εκλησια.απλα το κουβεντιαζουμε γιατι εχει καποιο ενδιαφερον.
δεν κανουμε λοιπόν μελετη στην παρούσα φαση ,απλά μια ενδιαφερουσα συζήτηση κανουμε.

Τώρα οσον αφορα το που πατανε οι κιονες,φαινεται λιγο στην

dsci0037l.jpg

δηλαδή ,οπως εχω αναφερει και σε προηγούμενα post πατανε σε ενα τοιχο υψους 0,60 και πλατους 0,60 .επαναλαμβανω οτι εχουν παρθή υψομετρα στις βασεις των κιονων,στο ανω μερος των κιονων εκει που πατανε οι αψίδες και στο δαπεδο του ορόφου του ναρθηκα και φαινεται να διατηρουν το (ας μου επιτραπει ο αυθαιρετος ορος) ισουψες.

το που κολλανε τα ανθρακονήματα τώρα.

επειδή προκειται για μνημειο ,του οποιου δυσκολα θα επιτραπει να επενδυθει η προσοψη ,μια (ατυχής ισως?) σκεψη ηταν μηπως το πισω μερος της τοιχοποιιας του ισογειου του ναρθηκα,το οποιο σήμερα ειναι ηδη σοβαντισμενο,μήπως γινοταν να ενισχυθει με επενδυση ανθρακονηματων και στην συνεχεια σοβαντισμα .

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ειναι του στατικου συστήματος (δηλαδή υλικο + ανοίγματα + παχος της τοιχοποιιας).(βεβαια και οι μεγαλοι σεισμοι που εγιναν ε κατι προσθεσαν)

για την αποκόληση και μόνο ,αποψη μου,που μπορεί να κανω και λαθος,ειναι οτι

εχει βαλει το χερακι του ο σεισμος στο παρελθον + βεβαια το ότι ειναι σαφης κακοτεχνία

το οτι δεν συνδεθηκε καλα η τοιχοποιια της προσθηκης του οροφου με το παλαιο κτισμα.)

για τον αρχικο κυρίως ναο.δυσκολα θα παθει κατι.προκειται για συμπαγης 0,70εκ τοιχοποιια,με μικρα ανοιγματα και καλο υλικο.σε αντιθεση με τον ναρθηκα οπου εχει πολυ μεγαλα ανοίγματα ,το μισο παχος ,και οχι καλο υλικο.(πετρα -φαινεται στη φωτο 45-σε θεση χωρις ιδιαιτερη καταπονηση,6 σειρες κατω απο την γριπιδα του οροφου,2 πετρα απο παραθυρο δεξια,εχει ρηγματωθει μονο αυτη -λογω του οτι απλα τις προτιμησαν λογω εμφανισης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.