Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αίτηση προς Κτηματολόγιο ΑΕ no2


Recommended Posts

Εχει παρατηρηθεί οτι η Κτηματολόγιο ΑΕ κάνει δεκτά τοπογραφικά διαγράμματα διόρθωσης ορίων ,χωρίς να ελέγχει αν αυτοί που τα συντάσουν

έχουν το νόμιμο δικαίωμα.

Παρακαλείται λοιπόν η Κτηματολόγιο ΑΕ να απορίπτει τα τοπογραφικά διαγράμματα που συντάσοντε απο άτομα που δεν εχουν αυτό το δικαίωμα,δεδομένου ότι κάτι τετοιο είναι αυτονόητο να γίνεται σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

και παρακαλούμε για τις ενέργειες σας

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι αυτο;

εγγραφο που εστειλε καποιος στην Κτηματολογιο;

κατι που θα το διαβασουν απο την Κτηματολογιο μεσα απο το φορουμ;

αιτηση παντως δε μπορει να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

ειναι ηλεκτρονικη αιτηση ,και ας μην ανοιξουμε συζήτηση εδω γιαυτο ,απλα αν συμφωνεις συνυπεγραψε ,διαφορετικά μην κανεις τιποτα.

γινεται μια προσπαθεια ας μην την χαλασουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι.

Μολις πρίν λιγο μου αναφερθηκε περίπτωση συνταξης Τοπογραφικου Διαγραμματος διόρθωσης Κτηματολογιου απο δυο κοπελες ειδικοτητας που σαφως δεν εχουν δικαιωμα συνταξης(συμφωνα με το ΤΕΕ και την νομοθεσια) .το Τοπογραφικό εχει συνταχθη με gps χειρος αποδεδειγμενα.σαν εμφανιση δε (το εχω στο αρχειο μου) θυμιζει προχειρο σκαριφημα.ουτε καν διαβαζεται.Τον ανθρωπο τον εγδαραν κυριολεκτικα .μιλαμε για απατη βεβαια.

Ερωτημα προς την Κτηματολογιο ΑΕ .εως πότε θα κωφευει?και θα δεχεται οτιδηποτε απο οποιονδήποτε?

εχω κανει αιτηση ,για το θεμα,την οποια κοινοποιησα και στον ΠΣΔΑΤΜ ,προ διετιας.

Ακομα να παρω απαντηση και απο τους δυο.

Ερώτημα προς τον ΠΣΔΑΤΜ:Δυναμική παρεμβαση ποτε θα κανει?

Ερώτημα προς τους συναδελφους:Εως ποτε θα κοιμώμαστε τον υπνο του δικαιου και θα βριζουμε τον ΤΕΕ και τους Συλλογους?κατι συντονισμενα γιατί δεν κανουμε σε πανελαδικη κλιμακα?να κανουμε Πανελαδικη Ομαδα δρασης Τοπογραφων ,προσλαμβανοντας δικηγορο και να κινουμαστε αποφασιστικα σε τετοιες περιπτωσεις.

Γενικη Προταση για το Κτηματολογιο.Να υπαρξει νομοθετικη ρυθμιση που να οριζει οτι μονο ειδικοι πιστοποιημενοι επιστημονες μπορουν να συντασουν τοπογραφικα διορθωσης κτηματολογιου(φυσικα αυτοι θα ειναι οσοι εχουν μελετητικο κατηγορια 16 και αποδεδειγμενα πληρη ολο τον απαιτουμενο εξοπλισμο)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στέλνεις το κείμενο αυτό, ΕΠΩΝΥΜΑ, στον ΠΣΔΑΤΜ και την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ και σε όποιον άλλο φορέα θεωρείς αρμόδιο ?

Η συζήτηση εδώ δεν φέρνει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στέλνεις το κείμενο αυτό, ΕΠΩΝΥΜΑ, στον ΠΣΔΑΤΜ και την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ και σε όποιον άλλο φορέα θεωρείς αρμόδιο ?

μα αυτο λεω ποιο πανω.το εχω κανει.Επωνυμα.με Αιτηση.τεκμηριωμενα με αναφορα στους νομους. Απλα τωρα σκεφτομαι αν κανω αγωγη αποζημιωσης στην Κτηματολογιο ΑΕ ,παραθετοντας τοπογραφικα που εχω στο αρχειο μου ,απο μη εχοντες το δικαιωμα στην περιοχη μου δεν δικαιουμε την αποζημιωση για διαφυγοντα κερδη?λογω κακοδιοιηκησης?καπου ειχα διαβασει οτι οταν ενας πολιτης θιγεται απο κακοδιοικηση δικαιουτε αποζημιωσης

ΥΓ Η συζητηση εδω εχει νοημα να συσπειρωσει του ΑΤΜ να κινηθουμε ομαδικα,να "ενοχλήσει" τους αρμοδιους κλπ

ΥΓ2 Ειμαι δε σιγουρος οτι και στο τοπικο ΤΕΕ να κανω επωνυμη καταγγελια παλι δεν θα γινει τιποτα.ουτε καν πειθαρχικο για τις κοπελες.ΤΙΠΟΤΑ μα τιποτα δεν λειτουργει σαυτη τη χωρα.μονο το "δε βαριεσε.."

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθέστατε συνάδελφε τοπογράφε κάνεις λάθος.

 

Πειθαρχικές κυρώσεις από το ΤΕΕ μπορούν να επισύρουν πράξεις που έγιναν στα πλαίσια άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού από μηχανικούς μη μέλη του προαναφερθέντος ευαγούς ιδρύματος.

 

Αμα έχεις λοιπόν "κότσια" κατάγγειλε τα κορίτσια στο ΤΕΕ σου....

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο κοπέλες ήταν μηχανικοί, μέλη ΤΕΕ αλλά ειδικότητας που δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα σύνταξης τοπογραφικού ή κομμώτριες ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

η μια Αρχιτεκτων και η αλλη Εργων Υποδομης.

μη στενοχωριεσε φιλε agior για τα κοτσια.δεν εχουν κοψει ΑΠΥ(τα τοπογραφικα ειναι περισυνα) και ο ιδιοκτητης ειναι εξω φρενων και θα προβει σε επωνυμη καταγγελια.

και τα διπλασια απο τον πιο ακριβο τοπογραφο και με gps χειρος και χωρις ΑΠΥ.

κατι τετοιοι ειναι μου μας δυσφημουν.

και αλλος Εργων Υποδομης-μεγαλοεργολαβος ΔΕ ,ειχε κανει δυο τοπογραφικα με gps χειρος ,πηρε 6000 ευρωπουλα για 2 τοπογραφικα 5στρ και 1,5 στρμ ,μονο που το ενα βγηκε 50 χιλιομ πιο περα ,προφανως το μπερδεψε με αλλο αλλης περιοχης.

Οι συναδελφοι και ο ΠΣΔΑΤΜ αλλα και η Κτηματολογιο ΑΕ κατι πρεπει να κανουμε ολοι.

Αν θελουμε να πληρονωμαστε αξιοπρεπως σαν επιστημονες ,οι απατεωνες πρεπει να πεταχτουν εξω

ΥΓ το ΤΕΕ εχει προσλαβει δικηγορο,μπορει να προβει και σε μηνυση σε μη μελη του για αντιποιηση επαγγελματος

ΥΓ2 ας τα βλεπουν αυτα οι νεοι συναδελφοι ΑΤΜ ,που οταν εβαλα θεμα για μεσιτη που κανει τοπογραφικα με gps χειρος ,ενας δυο μονο βεβαια ΑΤΜ μου την ειπαν κιολας.στην σημερινη Ελλαδα που και ο κουρεας εξασκειτε στην δια με gps χειρος τοπογραφια δεν δικαιολογειτε εφησυχασμος.ποσο μαλον οταν αυτοι τα παιρνουν μαυρα και εμεις με υψηλοτατους συντελεστες πλεον.

ΥΓ3 σημειωτεον ολοι αυτοι κανουν τοπογραφικα με gps χειρος που προοριζοντε για το κτηματολογιο.επαναλαμβανω:για διορθωση του κτηματολογιου.

Εκαστος (και απο μας) προ των ευθυνών του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.