Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα ζώων


parist43

Recommended Posts

Αν συγχέουμε την θανάτωση ενός ζώου με έναν φόνο, την αρπαγή ενός πορτοκαλιού από μία πορτοκαλιά με μία κλοπή, και τον γενίτσαρο με το στρατιώτη που πήγε στην Κορέα, τότε θα πρέπει να ξανασκεφτούμε για τι πράγματα μιλάμε.

 

Εάν συγκρίνουμε το φόνο ενός ζώου με τον φόνο ενός ανθρώπου, ή έστω τον φόνο ενός ανθρώπου (που είναι στρατιώτης) σε πόλεμο με το φόνο ενός ανθρώπου σε καιρό ειρήνης, τότε είναι πολύ δύσκολο να συνεννοηθούμε.

 

Σε παρακαλώ parist43, όρισε κάποιες αρχές ή αξίες που να υπερασπίζεσαι, ώστε να δούμε εάν μπορέσουμε να κάνουμε συζήτηση.

 

φιλτατε costasV ισχυουν και για σενα (και για ολους μας ,μην παρεξηγηθω παλι) αυτα που ειπα στον VVT.καμια απολυτως διαφορα δεν υπαρχει αναμεσα στον φονο ζωου και ανθρωπου.(εκτος βεβαια απο την ανθρωποκεντρικη σκοπια).εσυ δηλαδη για πες την διαφορα να την μαθω και εγω.

σημειωση.δεν υπερασπιζομαι καμια απολυτως αρχη και καμια ιδεολογια.μαρεσει να σκεφτομαι ελευθερα και να ερευνω.οποτε δεκτη καθε ιδεα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα συμφωνησω απολυτα με τον CostasV οχι επειδη με βολευει...ή οτι ειναι σωστο να σκοτωνεις ζωα...αλλα δεν ειναι ισης αξιας με εναν ανθρωπο...μαλλον εχουμε εκτος topic....

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν το δω, σαν άνθρωπος που είμαι, από την ανθρωποκεντρική σκοπιά, τότε μάλλον δεν το βλέπω με τα μάτια μου. Υπάρχει άλλος τρόπος να το δω;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Με τα μάτια του αμφισβητία και του σκεπτικιστή και του ερευνητή και ό,τι άλλο θέλεις θα το δω. Αλλά όλοι αυτοί είναι άνθρωποι, έτσι λοιπόν θα το βλέπω σαν άνθρωπος.

 

Δεν μπορώ να το δω σαν... ζώο. Ούτε καν να υποκριθώ ότι είμαι ζώο. Διότι δεν έχω τα ...προσόντα :smile:

Link to comment
Share on other sites

φιλε παλι κανεις λαθος.μα εισαι-ειμαι-ειμαστε ζωα (δηλαδη ζωντες οργανισμοι)

δεν εχουμε κατι περισοτερο απο τα ζωα.επαναλαμβανω εχουν λογικη-συναισθηματα-δικαιωματα.οτι και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του ανθρώπου και των ζώων υπάρχουν πολλά κοινά σημεία. Έχουν το ίδιο πεπτικό σύστημα, τις ίδιες αντιδράσεις του οργανισμού, αφού μάλιστα στα ζώα γίνονται διάφορα πειράματα και στην συνέχεια εφαρμόζονται στους ανθρώπους, τον ίδιο τρόπο αναπαραγωγής. Μάλιστα, όπως απεκάλυψε η σύγχρονη γενετική τα ποντίκια έχουν 300 γονίδια λιγότερα από τον άνθρωπο. Όμως, παρά τα κοινά σημεία υπάρχουν χαώδεις και τεράστιες διαφορές, που φαίνονται στο κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση, αφού ο άνθρωπος έχει νοερό - λογικό και αυτεξούσιο, που δεν έχουν τα ζώα. Αν, λοιπόν, βλέπουμε μόνον τα κοινά σημεία μεταξύ ζώων και ανθρώπων και παραγνωρίζουμε τις διαφορές, τότε μπορούμε να καταλήξουμε στο εσφαλμένο συμπέρασμα ότι οι άνθρωποι και τα ζώα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος είναι ΚΑΙ ζώο.

 

Οπως ο άνδρας είναι ΚΑΙ άνθρωπος. Αλλά και η γυναίκα είναι ΚΑΙ άνθρωπος. Μην μου πεις όμως ότι ο άνδρας και γυναίκα είναι το ίδιο.

 

edit: Παράκληση προς VVT, μην βάζεις bold σε όλο το κείμενο. Γϊνεται πολύ χτυπητό στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

VVT

που φαίνονται στο κατʼ εικόνα και καθʼ ομοίωση, αφού ο άνθρωπος έχει νοερό - λογικό και αυτεξούσιο, που δεν έχουν τα ζώα
. Το καθεικονα και καθομοιωση ,ειναι απλα αστειο πραγμα-δεν στεκει καν στην κοινη λογικη.

οχι φιλε μου ,δεν εχει αυτεξουσιο ο ανθρωπος.το λεει και η συγχρονη επιστημη.

λογικη εχει αλλα και τα ζωα εχουν.

costasV ακριβως ακριβως ιδια δεν ειναι,αλλα και η γατα με τον σκυλο εχουν διαφορες.αλλο το ενα αλλο το αλλο.

αλλα ισα δικαιωματα στην ζωη εχουν τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ας συμφωνήσουμε στο ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι ζώο, όπως ο άνδρας δεν μπορεί να είναι γυναίκα. (Καμία ομοιότητα στις συγκρίσεις :smile: )

 

Λοιπόν, μπορεί ο άνθρωπος να δει τα πράγματα με άλλα μάτια, εκτός από τα μάτια του ανθρώπου; Αν ναι, ποιός είναι αυτός ο τρόπος;

 

Το δικαίωμα στην ζωή, θα το πιάσουμε αμέσως μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπορεί ο άνθρωπος να δει τα πράγματα με άλλα μάτια, εκτός από τα μάτια του ανθρώπου; Αν ναι, ποιός είναι αυτός ο τρόπος;

ο ανθρωπος βλεπει με πολα ματια.

του κυνηγου

του ερευνητη

και ενα ενα σωρο αλλες.

εσυ βλεπεις (προς το παρων) με καποια στερεοτυπα ανθρωποκεντρικα.

εγω διατεινομαι (μπορει να μην ειναι και ετσι) οτι το βλεπω πιο ουδετερα-πιο επιστημονικα-πιο ερευνητικα..

βεβαια και οι δυο σαν ανθρωποι το βλεπουμε...αλλα διαφορετικα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.