Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα ζώων


parist43

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να μην τον πλάκωνε στο ξύλο;

Και για να κάνω πιο δύσκολη την ερώτηση (ακαδημαϊκά μόνο φυσικά- η ερώτηση είναι σοβαρή αλλά ας μην το πάρει κανείς κυριολεκτικά), γιατί να μην τον σκοτώσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω γινει κwλος με γειτονισσα για αυτο το λογο...εριχνε φολες. Και ειχε και το θρασσος να με καταγγειλει στην αστυνομια για απειλη !!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουν αρχίσει να τα κλέβουν μέσα από τα σπίτια. Πριν μια βδομάδα έκλεψαν το σκυλάκι του αδερφού μου κόβοντας τον φράχτη και αρπάζοντάς το μέσα από την αυλή του. Δυστυχώς γι' αυτούς τους κατέγραψαν οι κάμερες γειτονικών κτιρίων (δείτε ένα απόσπασμα στο link: http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=723:2010-01-31-17-23-44&catid=35:news&Itemid=67).

 

Ευτυχώς όμως επειδή το θέμα πήρε κάποια δημοσιότητα, γιατί πέρα από την απώλεια είναι περίπτωση καθαρής κλοπής και παραβίασης ιδιωτικού χώρου, εμφανίστηκαν και άλλοι γείτονες με... ΠΙΟ ΚΑΥΤΑ VIDEO ;);)

 

(Σ.Σ.: Χρυσές δουλειές κάνουν οι κάμερες τελικά...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω γινει κwλος με γειτονισσα για αυτο το λογο...εριχνε φολες. Και ειχε και το θρασσος να με καταγγειλει στην αστυνομια για απειλη !!

 

Οι φόλες προκαλούν έναν απίστευτα επώδυνο θάνατο κι όσα τυχερά ζωάκια σωθούν αντιμετωπίζουν για καιρό προβλήματα με το ήπαρ, εγκεφαλικές βλάβες κλπ. Δυστυχώς είχα την ατυχία ένα σκυλάκι που έχω να δηλητηριαστεί και να βιώσω από πρώτο χέρι την εμπειρία (ευτυχώς σώθηκε).

 

Δεν χρειάζεται να γίνεις κ.λος με τη γειτόνισσα. Αν δεν καταλαβαίνει με το καλό θα πρέπει να καταλάβει με άλλους τρόπους. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Τέτοιους (τρόπους) ώστε να το σκεφτεί πολύ καλά την επόμενη φορά. Χωρίς πολλά λόγια και κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

costasv

γιατί να μην τον σκοτώσει;

μπραβο συναδελφε,βλέπω εμπαιδωνεις τις θεωριες μου.:D

περα απο την πλακα,ο νομος απαγορευει αυστηρα τις φολες και την κακοποιηση ζωων.

τις γατες τις εχω (τις πηγα δηλαδη για να μην τις φωλιασουν) σε ενα κτημα που εχω,εχει και ενα μικρο σπιτι εκει και παω καθε μερα και τις ταιζω.

δυστυχως και αυτες εχουν τα ιδια περιπου ανθρωπινα ελατωματα και κυριως μεγαλη αισθηση ιδιοκτησιας του χωρου.

τελος παντων πηγα και το σκυλο που βρηκα ,εχω φυτεψει και σχεδον οτι δενδρο γνωστο ξερω (απο ενα δυο) και ...ξεφευγω παρατηρωντας ολα αυτα.

το τελικο συμπερασμα που βγαινει απο την παρατηρηση ολων αυτων ειναι οτι

δεν διαφερουμε και πολυ ολα τα οντα μεταξυ μας και εν τελει αυτο στο οποιο κατεληξα ,το βρηκα μετα γραμμενο σε ενα βιβλιο εκμαθησης αγγλικων,αλλα

ειναι αυτο στο οποιο εχω καταληξει και εγω

we are idiots responding to our genes

αυτο ειμαστε .ανθρωποι,ζωα και φυτα.καποια αλλη φορα θα το αναλυσω και θα το τεκμηριωσω λεπτομερειακα

ΥΓ χθες εδιωξα και κατι κυνηγους ,διοτι πιο περα υπαρχει ενας υγροβιοτοπος

και με το κρυο μαζευονται πουλια.

το κυνηγι απαγορευεται σε περιφραγμενους χωρος και σε ακτινα 250απο οικια (εστω και αγροικια)

υποψιν τα πουλια θρηνουν οπως και εμεις οταν σκοτωθει ενα πουλι ,και μερικα ειδη δεν ξαναζευγαρωνουν ποτε αν σκοτωθει το ταιρι τους

οποιος ειναι λοιπον κυνηγος ας το ξανασκεφτει-ειναι μεγαλο εγκλημα να πηγαινεις να την στηνεις στα περασματα και εκει που κατεβαινουν να πιουν νερο και να τα σκοτωνεις για διασκεδαση παρακαλω.και οι δικαιολογιες περι φυσιολατρειας δεν στεκουν ,οποιος ειναι φυσιολατρης να παει να κανει βολτες στην φυση και ας βγαλει και ενα δυο μανιταρια(αφου τα ζητησει συγνωμη που τα εβγαλε) .

Link to comment
Share on other sites

Ισως το μεγαλύτερο ανέκδοτο που έχει ακουστεί είναι ότι οι κυνηγοί είναι φυσιολάτρες. Πάνε και σκοτώνουν ζώα για διασκέδαση. Ωραίοι φυσιολάτρες. Έυγε. Να τους δώσουμε και κανά βραβείο. Εγώ απορώ γιατί επιτρέπεται το κυνήγι. Με ποιά λογική ? Διότι δεν τίθεται θέμα επιβίωσης αλλά μόνο θέμα νοσηρής διασκέδασης. Αν είναι να επιτραπεί και το κυνήγι των κυνηγών. Ενδιαφέρον θα είχε.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλή ιδεα.να δουν πως είναι σου την στηνουνε και να σε βαρανε πισωπλατα επειδη πηγες να πιης νερό.

Οι κυνηγοι πρεπει να κατανοησουν οτι αν αυτοί θελουν τις περδικες πχ και τα κοτσύφια κλπ κλπ κλπ σκοτωμενα,αλλο τοσο υπαρχει ενα κοσμος που θέλει τα πουλια και τα υπολοιπα όντα ζωντανά και ελευθερα να τα χαίρεται.

μάθαμε τωρα.παιρνουμε ένα τουφεκι και ξαμολάμε και οποιον παρει ο χαρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.