Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα ζώων


parist43

Recommended Posts

Αλλά και μόνο η ικανότητά σου να διακρίνεις ότι μπορεί αυτός που έχει δίκιο να μην εισακούεται, και να το διεκδικείς (εάν είσαι ο αδικημένος) αποδεχόμενος ταυτόχρονα και τις υποχρεώσεις σου, αυτό σε κάνει να ξχωρίζεις από τα ζώα. Εάν δεν το διεκδικείς με νόμιμα μέσα, αλλά με την δύναμη του ισχυρού (της βροντερής και απολυταρχικής φωνής, των όπλων, και με κάθε άλλο τρόπο εκτός από το δίκαιο) τότε είσαι ζώο.

costasv με κανεις και γελω...

πολυ αφελεις αποψεις...και τα ζωα διακρινουν το "δικηο" τους και να δης με τι επιμονη το διεκδικουν.(δεν ειχες ποτε γατες φαινεται.....τοτε δεν θα ειχες αντιρηση...)

να σου θεσω ενα ερώτημα ...αν καποιος εχεις αλυσοδεσει καποιον και τον εχει χρονια για σκλαβο και ο σκλαβος βρη μια μερα ενα οπλο και επαναστατησει με

βροντερη φωνη
,τοτε ποιος ειναι ζωον?

μαλλον χρειαζεσαι επειγοντως τα εξης δυο

1.να αποκτησεις κατοικιδια και να τα παρατηρεις προσεκτικα

2.να μελετησεις κοινωνικα φαινομενα.

Ανθρωπος = κοινωνία δικαίου.

Ζώα = φυσική κοινωνία (νόμος της ζούγκλας)

Κοινωνια δικαιου δεν υφισταται,υφισταται κοινωνια διαχειρισης του νομου της ζουγκλας

Αλλα κοινωνιες εχουν και τα ζωα.οπως οι ανθρωποι.με κανονες και ταξη πραγματων.με κοινωνικες διαβαθμισεις.με ιδιοκτησια γης όπως και οι ανθρωποι.

με τιμωρια για τους παραβατες.

Και μονο λοιπον ότι εχουν κοινωνιες οργανωμενες ,αποδυκνυει ότι αντιλαμβανοντε την (σχετικη παντα) ενοια του δικαιου.

Επισης εχουν φωνη ,λογο,λογικη,συναισθηματα ,χρησιμοποιουν εργαλεια κλπ κλπ

Τα ζωα εχουν ότι και ο ανθρωπος-δεν υπαρχει κατι που να εχει ο ανθρωπος και να μην εχουν τα ζωα.(σε μικροτερες διαβαθμισεις βεβαιως)

Μερικα πραγματα(οσφρηση ,ακουη κλπ) βεβαια τα εχουν σε μεγαλυτερο βαθμο από τον ανθρωπο.

Πχ την αισθηση της ελευθεριας.ο ανθρωπος υφισταται την ελειψη της ,πολλα ζωα όμως προτιμουν να πεθανουν παρα να ζησουν στη σκλαβια.

costasv μηπως να παρακολουθης περισοτερα ντοκυμαντερ για ζωα και το animal planet κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοιτάτε για να τελειώνουμε το θέμα, οποιαδήποτε άποψη που λέει ότι τα ζώα δεν δικαιούνται σεβασμό στη ζωη τους αντίστοιχη με την ανθρώπινη δεν στέκουν..είναι απλά απόψεις οι οποίες μας βολεύουν για να συνεχίζουμε να τα τρώμε, να τα εκμεταλλευόμαστε με κάθε δυνατό τρόπο, να κάνουμε πειράματα πάνω τους και και και...είναι απλή εκμετάλλευση του ισχυρού προς τον αδύναμο,πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν το δίκαιο (απλά χαζοί άνθρωποι, άτομα με ειδικές ανάγκες κ.τ.λ), γιατί να μην τους τρώμε και αυτούς τότε ε? γιατί φτιάξαμε νόμους που αφορούν και συμφέρουν μόνο εμάς μια και είμαστε το κυρίαρχο είδος.Τέλος, θέλω να πω ότι μετά την οικογένεια μου και 2-3 κολλητούς φίλους μου, οι γάτες μου είναι τα πιο αγαπημένα μου πρόσωπα!

Link to comment
Share on other sites

εγω συμπαθω ολα τα ζωα(και τα γαιδουρακια ειναι φοβερα ζωα)

τα ζωα καταλαβαινουν πολλες φορες πολυ περισοτερα απο τους ανθρωπους.

παντως δικαιολογω τον costasv ,γιατί ετσι μας εχουν μαθει.ακομα και εγω που τα παρατηρω τοσα χρονια ,ακομα εκπλήσομαι με αυτα που ανακαλυπτω.

παντως καλο ειναι που το συζηταμε ,διοτι δινουμε αφορμη για αναζητηση,και ολο και καποιος θα αρχισει να το ψαχνει το θεμα και θα ανακαλυψει πραγματα που θα τον εκπλησουν τον ιδιο.

εδω πια η επιστημη μας λεει οτι και τα φυτα εποικοινωνουν μεταξυ τους,αντιλαμβανονται τον κινδυνο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

το αλλο το πεταξες?η φροντισες να το δωσεις?εγω πριν δυο μηνες πηγα να κανω ενα τοπογραφικο και βρηκα εκει ενα μικρο(1 μηνων) πεταμενο και το υιοθετησα

off topic μπορει να μου πει καποιος πως οι δικες μου φωτο βγαινουν με μεγαλα μεγεθη και οι δικες σας μικρες?υπαρχει κανενα κόλπο να μειωσω το μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

1. Το άλλο το πήρε ένας φίλος

2. Αυτή είναι από κινητό και είναι μικρή, εγώ μειώνω το μέγεθος με το Arcsoft Photostudio

Link to comment
Share on other sites

η σκυλιτσα που βρηκα στο τοπογραφικο

http://www.pets.gr/forum/attachment.php?attachmentid=233&stc=1&thumb=1&d=1262029395

επισης εχω παρα πολλές γατες.

απο τις γάτες κυριολεκτικά εχω διδαχθη οσα απο κανενα βιβλιο.

αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια ,πολυ μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κι εγω σε ενα ρεμα στο βουνο πεταμενα δυο κουταβια. Εξαντλημενα. Δυο μερες μαμ και νανι ηταν.

Το ενα ειναι τωρα σε σπιτι με κηπο 2 στρεματα και το αλλο το πηρε πατερας φιλης ,στρατιωτικος, και θα ζει εξω απο τα μαγειρια σε στρατοπεδο

Link to comment
Share on other sites

parist πόσες γάτες έχεις; Εγώ είχα 10 ή 11 αλλά μου τις έριξαν φόλες και από τότε δεν ξανά έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.