Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Με εχει κουρασει το ολο θεμα...

οχι οτι καιγομαι για τα ελληνικα...

 

 

ΥΓ. Εχουμε προβλημα με την ταχυτητα του ανεμου στο ελληνικο προσαρτημα, τσεκαρε το... Επισης δεν δουλευει και ο 3Δ ανεμος με το ελληνικο προσαρτημα..

Αυτα ειναι τα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε terry καιγομαι και για τα ελληνικα..γιατι ενας υπαλληλος στην πολεοδομια δε μου το δεχτηκε το τευχος ..:evil:

 

αλλα το θεμα του ανεμου ειναι πιο σοβαρο γιατι ειναι θεμα αναλυσης...πρεπει να το λυσουν το θεμα και μαλιστα πολυ συντομααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζεις τον 3Δ ανεμο με το σταντρ προσαρτημα και το γυρνας μετα στο ελληνικο..

Το τευχος δεν το εχεις μεταφρασει???

Link to comment
Share on other sites

Σκέφομαι πολύ σοβαρά την αγορά του Scia Engineer Steel Edition. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπολογίζει θεμελιώσεις; Αν ναι τι μορφής είναι; Μεμονωμένα πέδιλα, πεδιλοδοκοί, πέδιλα με συνδετήρια; Οσοι το χρησιμοποιείται είστε ικανοποιημένοι απο τις θεμελιώσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζεις τον 3Δ ανεμο με το σταντρ προσαρτημα και το γυρνας μετα στο ελληνικο..

Το τευχος δεν το εχεις μεταφρασει???

 

το ειχα μεταφρασει terry λλα η συγκεκριμενη υπαλληλος μου ζητησε πληρης μεταφραση,γιατι λεει δεν μπορουσε να καταλαβει λεξεις οπως stifness κ.τ.λ

τι να πω?????????

 

τεσπα το εστειλα στο Θ.Τ που σε αυτον λειτουργει κανονικα η καινουρια εκδοση και μου το εκανε...αλλα αυτη η δικτατορια καποιων υπαλληλων πρεπει να σταματησει...:-x

 

 

Σκέφομαι πολύ σοβαρά την αγορά του Scia Engineer Steel Edition. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπολογίζει θεμελιώσεις; Αν ναι τι μορφής είναι; Μεμονωμένα πέδιλα, πεδιλοδοκοί, πέδιλα με συνδετήρια; Οσοι το χρησιμοποιείται είστε ικανοποιημένοι απο τις θεμελιώσεις του;

 

μεμονομενα πεδιλα(ολλοι οι ελεγχοι κατα ec 7 ) και συνδετηρια δοκαρια,αλλα δεν σου υπολογιζει οπλισμο στα πεδιλα (αν και δεν ειναι προβλημα).για πεδιλοδοκους μπορεις να εισαγεις κανονικα (χρησιμοποιηεις κα δεικτη εδαφους κ),αλλα δεν σου κανει ελεγχους με ec7 ,αλλα με ec2 σαν διατομη σκυροδεματος τους ελενχους τους κανεις εσυ ,για παραδειγμα σου βγαζει την ταση που δημιουργειτε με βαση το εδαφος που εχεις δηλωσει και την συγρινεις εσυ με την επιτρεπομενη(σεπ),εδω οπλισμο κανονικα ,το ιδιο και τους αλλους ελεγχους...

 

προσωπικα σε μεταλλικο που εχω λυσει με το scia δεν μου χρειαστηκε να εισαγω πεδιλοδοκους(για να ειμαι ειλικρινης) ,μονο πεδιλα με συν.δοκρια οποτε δεν ειχα κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλλεις πεδιλα και συνδετηρια δεν αντιλαμβανεται την επιιρροη του συνδετηριου..

Λυνει το πεδιλο σαν μεμονομενο...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουροτατος...

Μου το ειχε πει και ο Κ.Χ.....

Στην ουσια δλδ δεν ξερω αν το συνδετηριο θα παρει καποια ενταση εκτος απο τα φορτια που θα του βαλλεις...

Link to comment
Share on other sites

ρε σε τερυ παιρνει αξονικο....και μειωνονται οι ροπες στη βαση του στυλου.

 

θα κανω μια δοκιμη...

 

ελα ρε τερρυ μολις εκανα τα αντιλαμβανεται..αλλη τιμη παιρνω στν ελεγχο χωρις και αλλη τιμη με σ.δ(πιο δυμενες χωρις σ.δ)

Link to comment
Share on other sites

Μειωνονται οι ροπες στη βαση του στυλου???

Αν αυξησεις τη στροφικη δυσκαμψια στη βαση του στυλου δεν θα επρεπε να αυξηθει η ροπη???

 

 

ΥΓ.Αρα αδικο ειχε ο ΚΧ...Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω, αλλα το ειχαμε συζητησει με τον ΚΧ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.