Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση διαταγής Α.Π.Σ. (πότε απαιτείται πυρανίχνευση σε κατάστημα μαζί με υπόγειο; )


zafsko

Recommended Posts

ckiriako, για να μην αδικούμε κανέναν , δεν το ζήτησα και μου το αρνήθηκαν. Απλά πριν καιρό το δέχτηκα χωρίς να το ψάξω αλλά τώρα που μου ξανατυχαίνει θα ήθελα να το ψάξω παραπάνω.

 

gsakel, καταρχήν γνωρίζεις ότι στη φάση έκδοσης οικοδομικής αδείας , σχεδόν ποτέ δεν γνωρίζεις τη μελλοντική χρήση των καταστημάτων και άρα αυτά περί αποθηκευμένων κλπ είναι πολύ θεωρητικά.

Το να βάλω ένα σύστημα πυρανίχνευσης σε ένα κατάστημα , όπως το ανέφερα στο παράδειγμα , ίσως και να το έκανα εύκολα. Το σκέφτομαι όμως (και εδώ επεκτείνω τον προβληματισμό μου για τα ισχύοντα του άρθρου 9 του ΠΔ 71) γιατί το σύνολο των τετραγωνικών του παραδείγματος προκύπτει από άθροισμα πολλών μικροτέρων καταστημάτων με τα αντίστοιχα υπόγειά τους. Άρα βάζω ένα αυτόνομο σύστημα πυρανίχνευσης σε κάθε κατάστημα?

Κάθε άποψη επί του προβληματισμού καλοδεχούμενη.

 

Φιλε zafsko πρωτη φορα ανεφερεσαι στο οτι αφορα εκδοση νεας οικοδομικης αδειας αν δεν κάνω λάθος ωστοσο την στιγμη που εχεις εναν χωρο ενιαιο ως καταστημα η χωρους διαχωρισμένους ως καταστηματα θεωρω οτι απ την στιγμη που δεν οριζεται η χρήση για το καθένα η πυροσβεστικη λαμβάνει το συνολο της επιφάνειας των χώρων και συμφωνα με αυτο καθορίζει και τα μετρα ενεργητικής .Το υπογειο σου εχει λεβητοστάσιο ετσι? το κτίριο εχει αλλους ορόφους ?

Κατα την αποψή μου ισχυει οτι αναφερεται στο αρθρο 9 συν τα υπολοιπα που εχω αναφερει.

Την διαταγή που ζήτησες ποιος στην ανάφερε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε όλες τις περιπτώσεις των καταστημάτων η Π.Υ. λαμβάνει υπ' όψη συνολικά το εμβαδόν όλων των χώρων (υπόγειο+ισγειο+πατάρια), αφ' όσον αφορούν την ίδια επιχείρηση.

Οσο για το αν απαιτείται πυρανίχνευση και σε ποιές περιπτώσεις, στα κτίσματα προ του 1989 σε όλα τα ΦΕΚ αφού ανέφερε τα απαιτούμενα, στο τέλος είχε υποσημείωση που έλεγε, ότι στην κρίση της ελέγχουσας αρχής είναι να ζητήσει κατά περίπτωση επιπλέον μέτρα προστασίας.

Για τα κτίσματα μετα το 1989, και με το Π.Δ. 71/88, περιορίζεται σε μεγάλο βαθμό η ''αυθαιρεσία'' των ελεγκτών πυροσβεστών.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει την ισχυουσα νομοθεσια ανα χρηση κτιριου αλλα δεν διαβαζεται λογω χαλια ποιοτητας..

Διακρινει κανεις κατι?

Συνάδελφε ckiriako,

επειδή πράγματι είναι αρκετά χρήσιμο το διάγραμμα της ισχύουσας Νομοθεσίας πυροπροστασίας, προσπάθησα να το φτιάξω σε html μορφή και το ανέβασα εδώ , αλλά ίσως υπάρχουν σημεία που δεν μπόρεσα να τα μεταφέρω ακριβώς όπως φαίνονται (ή μάλλον όπως δεν φαίνονται).

Αν υπάρχουν κάποια λάθη ή παραλείψεις, παρακαλώ συνάδελφοι να τα γράψετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Στο τετράδιο του μηχανικού για Μελέτες Πυρασφάλειας για τους χώρους συνάθροισης κοινού αναφέρει: Αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης επιβάλλεται στους επικίνδυνους χώρους, καθώς και σε κτίρια υψηλού κινδύνου.

Για μία πιτσαρία κάτω των 50 ατόμων σε ισόγειο κατάστημα, απαιτείται μόνο στο χώρο του παρασκευαστηρίου;Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι στη νομοθεσία που να το αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.