Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια καταστήματος - πατάρι παράνομο


stra

Recommended Posts

Για το αρχικό παταράκι των 30 τ.μ. το γνώριζα, τον πήραμε και βεβαίωση απο την Πολεοδομία περνώντας το ως εργασίες μικρής κλίμακας. Για την περαιτέρω προσθήκη των υπόλοιπων τ.μ. δεν γνώριζα τίποτα ,ούτε ρωτήθηκα για να γνωμωδοτήσω, βρέθηκα προ τετελεσμένων όταν ήδη κατασκευάσθηκε..Σήμερα το έμαθα και πήγα και το είδα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Βάζω εδώ το ερώτημα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, μιας που πρόκειται για πατάρι.

 

Θέλω να τακτοποιήσω μεταλλικό πατάρι 70τμ σε φροντιστήριο, το οποίο (πατάρι) δεν υπάρχει στην άδεια και έχω υπέρβαση συντελεστή δόμησης. Η οικοδομή είναι του '90 (και είναι εντός σχεδίου).

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάτι (μιας που δεν έχω ξαναασχοληθεί με το αντικείμενο?)

 

Συγκεκριμένα η βασική απορία μου είναι αν το δηλώνω ως υπέρβαση κύριων χώρων ή βοηθητικών (το πατάρι χρησιμοποιείται κανονικά ως αίθουσες φροντιστηρίου και έχει και τουαλέτες).

Ποιες είναι τελικά οι προϋποθέσεις για να δηλωθεί ένας χώρος ως βοηθητικός?

 

Επίσης, φαντάζομαι θα χρειαστεί στατική επάρκεια..σωστά?

 

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Για τον ν4014 θα το δηλώσεις βοηθητικό αλλά καλό είναι να γράψεις στα σχόλια πως ο χώρος χαρακτηρίζεται Β.Χ μόνο για τον ν4014 ενώ η χρήση του είναι κύρια (εφόσον έχει όλες τις προϋποθέσεις για χώρο κύριας χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.