Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Τυφλό τμήμα σε κάθετη συνδιοκτησία


darf

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

έχω το παρακάτω πρόβλημα και ελπίζω να με διαφωτίσετε εάν βέβαια είναι δυνατόν.

 

Το 2005 τέσσερα άτομα αγοράσαμε ένα ακίνητο 1350τμ εντός οικισμού άρτιο κατά παρέκκλιση και συστήσαμε τρεις κάθετες ιδιοκτησίες. Το οικόπεδο αυτό έχει 12,6 μέτρα πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο. Οι κάθετες έχουν ως εξής:

 

Α κάθετη- είναι το μπροστά τμήμα με πρόσωπο στο δρόμο και την έχουν εξ'αδιαιρέτου δύο άτομα (δεν έχουν οικοδομήσει)

 

Β κάθετη- δυστυχώς εγώ

 

Γ κάθετη- ανήκει στον τέταρτο ιδιοκτήτη ο οποίος εχει οικοδομήσει και έχει κάνει αυθαιρεσίες.

 

Δυστυχώς κατά τη σύσταση του συμβολαίου δεν προνοήσαμε για δίοδο με αποτέλεσμα το Β τμήμα (το δικό μου) να είναι ουσιαστικά περίκλειστο.

 

Το Γ τμήμα δεν ενδιαφέρεται για δίοδο αφού συνένωσε το τμήμα της κάθετης με συνορεύων δικό του αγρόκτημα που εξυπηρετείται με δουλεία διόδου (το αγρόκτημα) από ανεξάρτητο ιδιοκτήτη.

 

Ζήτησα λοιπόν δίοδο από τους ιδιοκτήτες του Α τμήματος και ο ένας αρνήθηκε. Παρόλ'αυτα μέχρι και πριν μια εβδομάδα πήγαινα με αυτοκίνητο στο δικό μου τμήμα ανενόχλητα. Εδώ και έξι ημέρες ο ένας από τους δύο έχει παρκάρει το αυτοκίνητο του μπροστά από την είσοδο του δικού μου τμήματος. (Υπάρχει νοητή δίοδος αφού κατά μήκος της μιας πλευράς της Α κάθετης υπάρχουν ξύλινες κατασκευές γκαράζ χωρίς άδεια.)

 

Σε μία εβδομάδα λογικά θα έχω στα χέρια μου την άδεια ανέγερσης οικοδομής στο Β κομμάτι της κάθετης που έχω καταθέσει. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:

 

1) Πρέπει να τους ειδοποιήσω τους ιδιοκτήτες της Α κάθετης ότι προτίθεμαι να οικοδομήσω και άρα θα περνούν εσκαφείς κτλ?

 

2) Οφείλουν να αφήσουν τα μηχανήματα να περάσουν ούτως ή άλλως αφού δεν υπάρχει άλλη δίοδος?

 

3) Πρέπει να καλέσω την αστυνομία αν δεν μετακινήσουν το παρκαρισμένο αυτοκίνητο?

 

4) Πόσο καιρό μπορούν να με καθυστερήσουν?

 

5) Υπάρχει περίπτωση να μη μου επιτρέψουν να οικοδομήσω αποκοπτωντάς μου τη διέλευση?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων τόσο για το χρόνο σας όσο και για τις αποψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιά την πολεοδομία και γιά μας τους μηχανικούς είστε ένα οικόπεδο όλοι .

Η κάθετη ιδιοκτησία είναι νομική πράξη και πρέπει να απευθυνθείτε σε νομικό .

Συζητήστε το πρόβλημα με τον δικηγόρο σας που είχατε όταν αγοράσατε το οικόπεδο και κάνατε την σύσταση . Εκείνος θα σας καθοδηγήσει .

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο να καθοδηγήσει αλλά και να απολογηθεί γιατί κατά την σύσταση καθέτου δεν προστάτευσε τον πελάτη του darf.

Βέβαια και ο μηχανικός που υπέγραψε το τοπογραφικό έχει κάποια ηθική ευθύνη (και μόνο...)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Brasco και BAS,

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δυστυχώς δεν είχαμε προνοήσει να συμβουλευτούμε δικηγόρο καθώς τα συμβόλαια έγιναν σε φίλο μας συμβολαιογράφο και τότε ,ήμασταν τέσσερα αγαπημένα ξαδέλφια. Επίσης ο πωλητής είναι θείος μας.

 

Η δουλειά τελικά 'στήθηκε' όπως όλα δείχνουν από τον κάτοχο της Γ κάθετης που οικοδόμησε κ ήταν ο δικός του μηχανικός που έφτιαξε τα τοπογραφικά.

 

Όσο για το μηχανικό αφήστε το καλύτερα διότι έφτιαξε 2 τοπογραφικά μέσα στον ίδιο μήνα και το συμβόλαιο φτιάχτηκε βάση του δεύτερου τοπογραφικού. Το πρώτο εξαφανίστηκε και το ανακάλυψα τυχαια τώρα που ξεκίνησα την όλη ιστορία. Στο δεύτερο λοιπόν τοπογραφικό προσάρτησε στο αγρόκτημα του κατόχου της Γ κάθετης (αγρόκτημα που συνορεύει με την κάθετη Γ) και ένα αγροκτημα 350 τμ που ήταν ιδιοκτησία του πωλητή και το συγκεκριμένο τμήμα ήταν εκτός οικισμού.

 

Για να γίνω κατανοητή όλο το οικόπεδο ήταν 1700 τμ. Τα 1350 τμ ήταν εντος οικισμού και στα οποία έγιναν οι τρεις κάθετες. Τα υπόλοιπα 350 τμ ήταν εκτός οικισμού και έμεναν κανονικά στον ιδιοκτήτη ως μη άρτιο μη οικοδομήσιμο (στο πρώτο τοπογραφικό το οποίο έχω με πρωτότυπη σφραγίδα).

 

Εμείς όμως φτιάξαμε συμβόλαιο με το δεύτερο τοπογραφικό και προσωπικά δε το "πήρα χαμπάρι".

 

Μάλλον σας μπέρδεψα. Συγχωρέστε μου τη φλυαρία.

Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε στα ερωτήματα 1, 2, 4, και 5 του αρχικού μηνύματος?

 

Επίσης να πω οτι δεν περίμενα τοσο γρήγορα απαντήσεις. Να είστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βγάλει άδεια ανέγερσης σε τυφλό (στο Β οικόπεδο στο δικό σας;)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν έχει βγάλει άδεια σε τυφλό . Στο σύνολο του οικοπέδου έχει βγεί η άδεια .

Γι' αυτό και πρέπει να λυθεί νομικά το θέμα του με τροποποίηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.