Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αλλαγή χρήσης σε κατάστημα


sanosu

Recommended Posts

καλησπερα σας,

 

δεν ειμαι σχετικος με το επαγγελμα και θα ηθελα μια διευκρινηση γιατι δεν νομιζω οτι ειδα κατι σχετικο στις παραπανω απαντησεις.

 

σκοπευω να ανοιξω ενα χωρο διανομης φαγητου (delivery) με παρασκευαστηριο και χωρις τραπεζοκαθισματα. θα ειναι μονο για delivery.

ο χωρος ειναι κατω απο 60 τ.μ.

 

το καταστημα δεν εχει αδεια χρησης για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος. Για την περιπτωση την δικη μου χρειαζετε η οχι?

 

επισης οι αρμοδιες υπηρεσιες στις οποιες χρειαζετε να απευθυνθω για την διεκπαιρεωση των εργασιων ποιες ειναι?

 

θα ανατεθει το εργο σε καποιον μηχανικο, απλα θα ηθελα να εχω και μια αποψη προτου ξεκινησω.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε,

εφόσον έχεις παρασκευαστήριο χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

 

για να καταλάβεις ακόμη και για τη διάθεση συσκευασμένων προιόντων πρέπει να γίνει η αλλαγή

 

επειδή πρόκειται για σοβαρό θέμα και σε αρκετές περιπτώσεις πρόκειται για επίπονη διαδικασία (όπως έχεις διαβάσει και σε άλλες συζητήσεις)

 

απευθυνσου σε συνάδελφο πριν ακόμη ενοικιάσεις τον χώρο

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια, αν το κτίριο είναι αρκετά παλιό (δεν θυμάμαι ημερομηνία) ίσως να γλιτώσεις την αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εφόσον έχεις παρασκευαστήριο χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος

 

για να καταλάβεις ακόμη και για τη διάθεση συσκευασμένων προιόντων πρέπει να γίνει η αλλαγή

παιδιά καλησπέρα! Μία παρατήρηση θέλω να κάνω και παρακαλώ να με διορθώσετε εάν κάνω λάθος.

Το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων το 2007 με ειδική διάταξη (Υ1γ/Γ.Π./οικ. 94643/3.08.2007 απόφαση ΥφΥ&ΚΑ) προβλέπει επίσης και τη δυνατότητα λειτουργίας «Πρατηρίων έτοιμου φαγητού σε πακέτο», στα οποία τα προσφερόμενα είδη προς κατανάλωση δεν παρασκευάζονται στο κατάστημα αλλά προέρχονται από εργαστήρια τροφίμων που λειτουργούν σε άλλη διεύθυνση, με ειδική βέβαια άδεια και υγειονομικά ελεγχόμενα.

Πρόκειται για νέο είδος καταστήματος που σύμφωνα με την τροποποιητική διάταξη, εντάσσεται στα καταστήματα λιανικού εμπορίου (άρθρο 43 της Α1β/8577/83 Υγειονομικής Διάταξης) όπως τα Παντοπωλεία και άλλα καταστήματα τροφίμων. Εντός του καταστήματος αποκλείεται οποιαδήποτε παρασκευή, επεξεργασία ή μεταποίηση των έτοιμων φαγητών στο κατάστημα.

 

Το υπ’ όψιν κατάστημα πρέπει να στεγάζεται σε οίκημα που από πολεοδομική άποψη χαρακτηρίζεται ως «κύριας χρήσης-κατάστημα» και να διαθέτει αίθουσα με ελάχιστο εμβαδόν 15 τ.μ. Στο εμβαδόν αυτό προστίθεται αυτό του αποχωρητηρίου για τους εργαζόμενους (Ε=2,50 τ.μ.) και τα αποδυτήρια προσωπικού ή αποθήκη όπου απαιτούνται.

 

Εάν ερμηνεύω σωστά την διάταξη σε αυτά τα καταστήματα «Πρατηρίων έτοιμου φαγητού σε πακέτο» δεν απαιτείται αλλαγή χρήση σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έπεσε στα χέρια μου αυτό το έγγραφο και παρόλο που επέμενα στον ιδιοκτήτη ότι είναι απαραίτητη η αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ τώρα κόλλησα...

πρόκειται για μια πιτσαρία χωρις τραπεζοκαθισματα (μόνο διανομή) όπου υπάρχει χώρος 20τμ χώρος υποδοχής για το κοινό και 100τμ παρασκευαστήριο.

Αλήθεια αν ισχύει πως κάτω από 50 άτομα εξυπηρετούμενο κοινό δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης από ΚΥΕ πως υπολογίζεται το εξυπηρετούμενο κοινό στην περίπτωση μου?

Μετράει μόνο ο χώρος υποδοχής - 20τμ ?

Στην Υγειονομική Διάταξη βρήκα κι αυτο: "Ως προς το εμβαδόν και τη συγκρότησή τους τα καταστήματα που προορίζονται για αποκλειστική δια­νομή φαγητών κατ’ οίκον θα πληρούν τους όρους που προβλέπονται για τα αντίστοιχα καταστήματα με τη μικρότερη δυναμικότητα."

Καμμιά ιδέα??

post-3691-0-48628500-1349781904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.