Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραντεβού για στατικά


 

Recommended Posts

Γεια σας είμαι νέος μηχανικός (πτυχιούχος Α.Π.Θ) και σήμερα έκλεισα το πρώτο μου ραντεβού για στατικά,στον πιο δύσκολο από τους 2(Πολεοδομία Θεσσαλονίκης).Το επίθετό του αρχίζει από Τ.Τι να κάνω για να μη "πιάσει κώτσο" και ρεζιλευτώ ?άμα έχει κανείς καμιά παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν είμαι από Θεσ/κη αλλά γενικώς ψυχραιμα, ετοιμολογα, φιλικά και με επιχειρηματα (όχι του τύπου "έτσι έβγαλε το πρόγραμμα...")

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση 1η.

Δεν είσαι "πτυχιούχος" ΑΠΘ αλλά διπλωματούχος ΑΠΘ. :lol:

Η πρώτη παρατήρηση που μου έκαναν όταν είδαν την σφραγίδα μου η οποία παρεμπιπτόντως είχε γίνει βάσει προτύπου του ΤΕΕ.

 

Από κει και πέρα και πέρα από πλάκες, χαλαρά.

Να θυμάσαι ότι ο στόχος σου είναι να κάνεις τη δουλειά σου και να περάσεις τη μελέτη και όχι να δώσεις εξετάσεις σε κανένα, να φανείς έξυπνος ή καλός μηχανικός.

Να έχεις ανοιχτά αφτιά και να ακούς γιατί θα μάθεις πολλά από τον Τ. Να θυμάσαι ότι σαν νέος δεν υπάρχει ούτε η παραμικρή πιθανότητα να αποδεχτεί μια άποψή σου εάν έχει προλάβει και διατυπώσει την αντίθετη δική του ακόμα και αν έχεις δίκιο, είναι θέμα εγωισμού.

Να σημειώνεις σε χαρτί κάθε παρατήρηση που σου κάνει και να μη διστάζεις να ζητάς τη γνώμη του για κάθε πρόβλημα είτε προσομοίωσης, είτε διαστασιολόγησης είτε οτιδήποτε άλλο.

Αυτά προς το παρόν και καλή αρχή.

 

Όπως είπαμε, ΧΑΛΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Λέω λίγο να ετοιμαστώ ώστε να πάω όσο πιο έτοιμος γίνεται στον Τ.Μού 'χουν πει και άλλοι ό,τι θα κερδίσω πολλά από τον Τ.Από κει και πέρα όπως είπες χαλαρά,ταπεινά και με τα αυτιά ανοιχτά!

Link to comment
Share on other sites

Κανένας βέβαια δεν είναι θεός και δεν έχει το αλάθητο εκτός βέβαια του... Πάπα.

Κανένας δεν έχει την απόλυτη γνώση και όλοι μπορεί να κάνουμε λάθος.

Η ιστορία λέει ότι πολλές φορές η επιστήμη αναθεωρεί και εξελίσσει τις απόψεις της.

Γι αυτό καλά θα κάνεις να ακούς και να ρουφάς ό,τι σου λένε πιο έμπειροι συνάδελφοι, ο Τ. είναι ένας απ' αυτούς, αλλά όχι άκριτα. Πάντα να αμφισβητείς μέχρι να καταλήξεις δια της έρευνας και του διαβάσματος στη γνώση. Αλλιώς δεν κερδίζεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ισχύουν αυτά που είπε ο Χάρης - να πω και εγώ το εξής :

κάποιες φορές θα έχεις δίκιο και να το υπερασπίζεσαι, κάποιες όχι και τότε να ακούς -άγχος μην έχεις τουλάχιστον για την πρώτη φορά ,γιατί ο κανόνας,με τον συγκεκριμένο,είναι ότι θα ξαναπάς! :)

Πάντως έχει γνώσεις και κάθε παρατήρηση μην την περνάς έτσι ,αλλά σηζήτα την μαζί του,θα αποτελέσει κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση 1η.

Δεν είσαι "πτυχιούχος" ΑΠΘ αλλά διπλωματούχος ΑΠΘ. :lol:

Η πρώτη παρατήρηση που μου έκαναν όταν είδαν την σφραγίδα μου η οποία παρεμπιπτόντως είχε γίνει βάσει προτύπου του ΤΕΕ.

 

 

Στην Πολεοδομία στην έκαναν αυτή την παρατήρηση ; ... Γιατί (νομίζω πάντα) ότι διπλωματούχοι θεωρούνται όσοι από Ε.Μ.Π. ΜΟΝΟΝ (οι υπόλοιποι πτυχιούχοι) - νομίζω πάντα (μην ξεσηκωθείτε και αρχίσετε να χώνετε !).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην πολεοδομία.

Και οι απόφοιτοι πολυτεχνικών σχολών θεωρούνται διπλωματούχοι.

Ίσως όσοι εκπονούν υποχρεωτικά διπλωματική εργασία προ της λήψης του πτυχίου τους.

 

Μην ξεχνάς ότι πλέον η Ελλάδα έχει δύο πολυτεχνεία, πέρα από το ΕΜΠ και το Πολυτεχνείο Κρήτης γνωστό και ως T.U.C. :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πτυχιούχοι πολιτικοί μηχανικοί και ο καθένας διπλωματούχος ΕΜΠ, ΑΠΘ κτλ. Ειναι ερμηνευτικό το ζητημα.

Μην ξεχνάς ότι πλέον η Ελλάδα έχει δύο πολυτεχνεία' date=' πέρα από το ΕΜΠ και το Πολυτεχνείο Κρήτης γνωστό και ως T.U.C.

Τί εννοείς Χάρη;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν κάποια χρόνια στην Ελλάδα είχαμε ένα πολυτεχνείο, το ΕΜΠ και πολλές πολυτεχνικές σχολές στο ΑΠΘ, στην Πάτρα, Δημοκρίτειο και αλλού.

Τώρα πλέον έχουμε δύο πολυτεχνεία (ξεχνάω κάποιο; ) το ΕΜΠ και το Κρήτης.

Το "πείραγμα" ήταν στον Directionless που είπε ότι διπλωματούχοι θεωρούνται μόνο οι απόφοιτοι του ΕΜΠ άποψη που μπορεί να βασιστεί μόνο στο ότι το ΕΜΠ είναι πολυτεχνείο ενώ τα άλλα Πανεπιστημιακές σχολές.

 

Νομίζω το ορθό είναι διπλωματούχος, αυτό τουλάχιστον ακούω από πάρα πολλές διαφορετικές πηγές (πολυτεχνείο, ΤΕΕ, συνάδελφοι κλπ) εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.