Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραντεβού για στατικά


 

Recommended Posts

Μέχρι πριν κάποια χρόνια στην Ελλάδα είχαμε ένα πολυτεχνείο, το ΕΜΠ και πολλές πολυτεχνικές σχολές στο ΑΠΘ, στην Πάτρα, Δημοκρίτειο και αλλού.

Τώρα πλέον έχουμε δύο πολυτεχνεία (ξεχνάω κάποιο; ) το ΕΜΠ και το Κρήτης.

Το "πείραγμα" ήταν στον Directionless που είπε ότι διπλωματούχοι θεωρούνται μόνο οι απόφοιτοι του ΕΜΠ άποψη που μπορεί να βασιστεί μόνο στο ότι το ΕΜΠ είναι πολυτεχνείο ενώ τα άλλα Πανεπιστημιακές σχολές.

 

Νομίζω το ορθό είναι διπλωματούχος, αυτό τουλάχιστον ακούω από πάρα πολλές διαφορετικές πηγές (πολυτεχνείο, ΤΕΕ, συνάδελφοι κλπ) εδώ και πολλά χρόνια.

 

 

Παιδιά, ναι, το είπα με πάσα επιφύλαξη για να μην δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα και διενέξεις του τύπου "εσύ είσαι και εγώ δεν είμαι ;" κλπ κλπ. Απλά το 'χα ακούσει κάποτε και είπα να το αναφέρω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά... εσύ το χεις πάρει σοβαρά το θέμα.

Σιγά μη στεναχωρηθούμε αν είμαστε πτυχιούχοι και όχι διπλωματούχοι!

Στην ορκωμοσία πάντως αν θυμάμαι καλά γίνεται αναφορά σε διπλωματούχους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά... εσύ το χεις πάρει σοβαρά το θέμα.

Σιγά μη στεναχωρηθούμε αν είμαστε πτυχιούχοι και όχι διπλωματούχοι!

Στην ορκωμοσία πάντως αν θυμάμαι καλά γίνεται αναφορά σε διπλωματούχους.

 

E όχι και σοβαρά ... Απλά, είναι και αυτού του είδους η επικοινωνία που μας περιορίζει και δεν έγινα (μάλλον) αντιληπτός ως προς το ύφος μου. Εμείς δεν είχαμε ορκωμοσία !

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη στεναχωρηθούμε αν είμαστε πτυχιούχοι και όχι διπλωματούχοι!

Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα... Αλλωστε του εξωτερικού είμαι και δεν ντρέπομαι να το πώ, διότι έχω συναντήσει πολλούς πτυχιούχους ή διπλωματούχους που πραγματικά δεν ξέρουν την...τύφλα τους!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι ο διαχωρισμός γινόταν από παλιά, ανάλογα με τη σχολή που έχει τελειώσει ο καθένας. Πολυτεχνείο (ή πολυτεχνική σχολή)=διπλωματούχος, τει=πτυχιούχος. Είχε εμφανιστεί μάλιστα το φαινόμενο σε σφραγίδες συναδέλφων να γράφεται πτυχ. πολιτικός μηχανικός (=απόφοιτος τει) ή ακόμα και πτυχ. πολιτικός μηχανικός Ε.Μ.Π. (=απόφοιτος Εθνικού ή Ελληνικού Μικρού Πολυτεχνείου στην εποχή των υπομηχανικών)! Νομίζω ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία οι πολιτικοί μηχανικοί είναι κανονικά διπλωματούχοι και οι σχολές τους χορηγούν δίπλωμα πολιτικού μηχανικού και το ΤΕΕ τους αποκαλεί επίσης διπλωματούχους - εμένα τουλάχιστον έτσι με γράφουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκλεισε ραντεβού για μετά το Πάσχα.Προς το παρόν διαβάζω τους κανονισμούς και τα μπετόν ΙΙ,ΙΙΙ,την ¨πολυκατοικία¨ και άλλα.Μόλις πάω θα σας απαντήσω για να γνωρίζουν και οι επόμενοι ώστε να πάνε πιο προεοιμασμένοι!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ορκωμοσία πάντως αν θυμάμαι καλά γίνεται αναφορά σε διπλωματούχους.

 

Εμείς στο Ε.Μ.Π. ούτε ορκομωσία κάναμε...Απλά ένα πρωινό έσκασα στην γραμματεία με τζηνάκι και μου έδωσαν το χαρτι :P

 

Πάντως σύμφωνα με το πρωτόκολλο της Μπολόνια, όλες οι σχολές με πρόγραμμα πενταετές έχει ευρωπαϊκή ισοτιμία με MSc (τουλάχιστον από ΕΜΠ έτσι μου είπαν όταν έγραφα το βιογραφικό μου για εξωτερικο πριν κάποια χρόνια).

 

Anyway, όλα είναι θέμα σημειολογίας, συμφωνώ με τον Χάρη.

 

Παρεπιπτ'οντως, Καλή Ανάσταση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.