Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή εξωτερικής σκάλας σε υφιστάμενη οικοδομή


 
smanew

Recommended Posts

Ειχε τυχει να διαβασω μια γνωματευση πραγματογνωμοσυνης του ΟΑΣΠ για ενα κτιριου που κατερρευσε το 99 και αποφανθηκαν οτι η εξωτερικη σκαλα που κατασκευαστηκε μεταγενεστερα επαιξε δυσμενη ρολο γιατι εμποδισε την στροφη. Στο χωριο μου λενε : ''οποιος καιγετε στη σουπα φυσαει και τα γιαουρτια''....

 

Edit: Το επεσημανα γιατι προκειται για ακριβως την ιδια περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες που μου δώσατε. Νομίζω οτι έχω κατατοπιστεί αρκετά. Κάθε καινούρια απάντηση είναι ευπρόσδεκτη. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω λέω να βάλει ελατήρια εγκάρσια και διαμήκη μεταξύ σκάλας και κτιρίου... και όλο αυτό να στιρηχτεί σε 3 κολωνοτοιχία 40άρια άνα 2μ.!!!!! (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ). Ρε παιδιά χαλαρώστε, μιά ευθύγραμμη σκαλίτσα (αν εννοεί βέβαια για ισόγειο κτίριο) ποιά στροφή να επηρεάσει (μήν υπερβάλλουμε), μιλάμε ότι μιά σκαλίτσα πλ.1,00μ. και πάχους 15cm είναι 1,20 με το ζόρι 1,50 κυβικά μπετόν μαζί με το πέδιλο, ότι και νά ναι το σπίτι δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Λοιπόν φίλε κάνε 10 τρύπες στην πλάκα στο σημείο που θα σκάει η σκάλα για 12άρια σίδερα όσο πιό βαθιά μπορείς, κάνε ένα πέδιλο στο ισόγειο εκεί που θα πατάει 1,50χ1,50 πάχους 30cm (πάνω-κάτω εσχάρα), όπλισε με συνεχόμενα από το πέδιλο μέχρι και στις οπές Φ12/10 κάθετα με τα σκαλιά (μην ξεχάσεις τις ρητίνες) και Φ10/10 παράλληλα με τα σκαλιά, μετά ρίξε μπετά, μή μασάς. Μην ξεχάσεις να βγάλεις και την άδειούλα σου πρίν από όλα αυτά και δείξε ότι βάζεις κολώνες και αρμό μεταξύ σκάλας και κτιρίου ώστε μή σε βάζουν να ξαναλύσεις όλο το κτίριο... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.