Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση κοιλοδοκού SHS δικτυώματος με διατομη ΗΕΒ υποστυλώματος


 

Recommended Posts

Παιδιά χαίρετε!

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση μιας και δε βρήκα πληροφορίες ούτε στα βιβλία της...τριανδρίας ούτε σε κάποιο άλλο thread εδώ...

Ενδιαφέρομαι να συνδέσω δικτύωμα διατομής άνω και κάτω συνεχούς πέλματος SHS 350 350 12.5 με υποστύλωμα διατομής ΗΕΒ 300. Τα μεγέθη είναι μεγάλα γιατί το άνοιγμα του ζυγώματος είναι 30 μέτρα, το ύψος του υποστυλώματος 10 μέτρα και πρόκειται για μονώροφο βιομηχανικό υπόστεγο.

Θα χρησιμοποιούσα διατομές γωνιακού αλλά διάβασα και σε αυτό το φόρουμ ότι γενικά έχουν πάψει να χρησιμοποιούνται και γενικά τώρα τοποθετούνται κοιλοδοκοί.

Πως γίνεται η σύνδεση με το υποστύλωμα? Κόβεται κάποιο κομμάτι διατομής Η, συγκολλάται με την κοιλοδοκό και μετά γίνεται ουσιαστικά σύνδεση Η με Η? Και καλά όλα αυτά, αλλά πώς ελέγχεται? Γιατί το Ιnstant η έκδοση που έχω δεν έχει τέτοιου είδους συνδέσεις....

Επίσης, προσομειώνω τον φορέα στο Sofistik...Στη σύνδεση του κάτω συνεχούς πέλματος του δικτυώματος με το υποστύλωμα, το έχω βάλει σαν beam, δηλαδή να παίρνει και ροπή...βέβαια όπως καταλαβαίνετε το κομμάτι του υποστυλώματος (0,80 μ) μεταξύ κάτω και άνω συνεχούς πέλματος του δικτυώματος βρίσκεται σε περιοχή ισχυρής τέμνουσας, οπότε λέω να ενισχύσω με λεπίδες τον κορμό του υποστυλώματος σε εκείνα τα σημεία.... Για να αποφύγω όλα αυτά θα μπορούσα να ορίσω σαν άρθρωση τα σημεία σύνδεσης υποστυλώματος και κάτω πέλματος (δηλαδή αμφιαρθρωτό δικτύωμα-ζύγωμα) και το κομμάτι των 0,80 μ απλά να το βάλω σαν ορθοστάτη για το δικτύωμα?...Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να κάνω και πακτώσεις κάτω στη βάση του υποστυλώματος γιατί αλλιώς το υποστύλωμα γίνεται μηχανισμός...(κι εγώ θέλω αμφιαρθρωτό πλαίσιο....)

Τέλος πάντων, μου φαίνεται ότι μάλλον θα γυρίσω στα γωνιακά....

 

Σημείωση: Οι διατομές που πήρα μου βγήκαν μεγάλες λόγω των μηκών λυγισμού που έδωσα....Θέλω να πω έβαλα 0,90*30μ (άνοιγμα)=27 μέτρα και για εντός και για εκτός επιπέδου....είναι λάθος ? μήπως έπρεπε να βάλω 15 μ (το ημιζύγωμα) όπως το λύνουμε για να βρούμε συντελεστές λυγισμού από το νομογράφημα? Γενικά δε θεώρησα ότι οι τεγίδες προσφέρουν πλευρική εξασφάλιση για λόγους ασφαλείας.... ειδικά για το μήκος λυγισμού εντός και εκτός επιπέδου που θα πρέπει να πάρω με ενδιαφέρουν πολύ οι απαντήσεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα απαντήσω στον εαυτό μου, χεχε....

 

Τελικά απέφυγα τις κοιλοδοκούς και έκανα χρήση διπλών γωνιακών για το δικτύωμα και για τα συνεχή πέλματα, για να μπορέσω να έχω την κατάλληλη αντοχή έκανα χρήση παρεμβλημάτων κατάλληληλα σε κάθε περίπτωση τοποθετημένα έτσι ώστε να μπορεί η διατομή να θεωρείται μονομελής...(ευρωκώδικας 3 , αποστάσεις α <15* imin). Για τον υπολογισμό του λχ πάντως είπα για μήκος λυγισμού 0,90*30=27 μέτρα (για λόγους ασφαλείας). Οι διατομές που μου βγήκε για το συνεχές άνω πέλμα (θλίψη) είναι 2L 250.27

Όπως και να έχει, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το μήκος λυγισμού των πελμάτων των δικτυωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μήκος Λυγισμού για τα πέλματα του δικτυώματος θα πάρεις αυτό που βρίσκεται μεταξύ των διαγωνίων και των ορθοστατών. Επίσης η σύνδεση υποστυλώματος-δικτυώματος καλύτερα να είναι πάκτωση ώστε να έχεις μικρότερες παραμορφώσεις και ροπές.

Link to comment
Share on other sites

belbos, σε ευχαριστώ πολύ......

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, μάλιστα όταν το διάβασα θυμήθηκα τις παραδόσεις από τη σχολή για το μήκος λυγισμού. Εντός επιπέδου είναι η απόσταση μεταξύ διαγωνίων και ορθοστατών και εκτός επιπέδου είναι οι αποστάσεις μεταξύ σημείων όπου συντρέχουν χιαστί με πέλματα ή και τεγίδες ακόμα αν έχουν σχεδιαστεί να καταπονούνται σε θλίψη, στην περίπτωσή μου είναι το ίδιο μήκος λυγισμού με το εντός επιπέδου....Και τελικά οι διατομές που έβγαλα για τα πέλματα είναι 2L 140.13

Link to comment
Share on other sites

nikoscivil για το πανω πελμα καλα τα λες αν σε καταλαβα, για το κατω πελμα το οποιο με τον ανεμο (υφαρπαγη) πολυ πιθανο να σου "τουμπαρει" το διαγραμμα ροπων κ να σου το κανει θλιβομενο θα θεωρησεις για εντος επιπεδου μηκος λυγισμου την αποσταση των κομβων του δικτυωματος (ή εστω 0.9 οπως λες) αλλα εκτος επιπεδου θα πρεπει να θεωρησεις αποσταση μεταξυ εγκαρσιων συνδεσμων πχ καθε 1/3L...

Τωρα για συνδεση με το υποστυλωμα.

Η' θα πατησεις ολο το δικτυωμα στο υποστυλωμα,δηλαδη με τα δεδομενα σου το ΗΕΒ σου θα σταματησει στο 9.20 κ απο εκει κ πανω το δικτυωμα

Ή θα πατησεις μονο το πανω πελμα στο υποστυλωμα κ το κατω πελμα θα το βιδωσεις σε ελασμα που θα ειναι κολημενο στο πελμα του ΗΕΒ. Το ελασμα θα εχει επιμηκεις οπες και θα ενυσχισεις τον κορμο του υποστυλωματος σε εκεινο το σημειο...

Link to comment
Share on other sites

jim, ευχαριστώ πολυ για την απάντηση....

 

Τελικά αποφάσισα να προσομοιώσω τον κόμβο να έχει ροπή και για την ισχυρή τέμνουσα που αναπτύσσεται θα τοποθετήσω λεπίδες ενίσχυσης κορμού......

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να ρίξεις και μια ματιά στις διατάξεις του EN 1993-1-5 (Plated structural elements) και συγκεκριμένα στη παράγραφο 6 (Αντοχή σε τέμνουσα) όπου μπορείς να ελέγξεις την αντοχή σε συγκεντρωμένη τέμνουσα του κορμού του κάτω πέλματος στη θέση της στήριξης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.