Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειαζόμαστε δελτίο αποστολής;


valaki

Recommended Posts

Γεία σας συνάδελφοι,

 

ειμαι ακόμα καινουρια στο επαγγελμα και δεν έχω καταλαβει ακόμα καλα τα φορολογικα..

Είχα πάρει κάποια αντικείμενα για το γραφείο μου με τιμολόγιο και χρειάστηκε να τα αλλάξω. Στο μαγαζί μου είπανε οτι για να τα αλλάξουν θα χρειαστούν δελτίο αποστολής. Εγώ όταν έκανα έναρξη δε θεωρησα τέτοιο μπλόκ. Ξέρει κανείς από που το παίρνω, εαν το θεωρώ και τι ακριβώς κάνει?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνεις από βιβλιοπωλείο, θεωρείται στην εφορία και σε αυτόν αναφέρεις σε ποιον αποστέλλεις αντικείμενα καθώς και τα αντικείμενα αυτά. Κανονικά δεν θα χρειάζονταν αλλά εφόσον κάνεις επιστροφή παγίων απαιτείται ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω μηχανικό να έχει θεωρημένο μπλοκ ...δελτίων αποστολής. Εξήγησέ τους ότι δεν ασκείς εμπορική δραστηριότητα για να έχεις τέτοια στοιχεία.

Και πως μπορεί να ξέρει το μαγαζί βρε cna ότι τα πέρασε σαν πάγια τα προϊόντα που θέλει να επιστρέψει;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω. Κάθε φορά που αλλάζω έδρα το συμπληρώνω με τα αντικείμενα που μεταφέρω.

Όταν άνοιξα υποκατάστημα το χρησιμοποίησα για μεταφορά από το κεντρικό, αφού σε εκείνο είχαν αγοραστεί, και μετά για την επιστροφή στο κεντρικό όταν έκλεισα το υποκατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω μηχανικό να έχει θεωρημένο μπλοκ ...δελτίων αποστολής. Εξήγησέ τους ότι δεν ασκείς εμπορική δραστηριότητα για να έχεις τέτοια στοιχεία.

Και πως μπορεί να ξέρει το μαγαζί βρε cna ότι τα πέρασε σαν πάγια τα προϊόντα που θέλει να επιστρέψει;

 

Το μαγαζί δεν ξέρει αλλά η εφορία ξέρει!! Άλλωστε το δελτίο αποστολή έχει νόημα εάν η αγορά έγινε συνοδεία τιμολογίου αγοράς!

 

Ακόμα και η αυτοπαράδοση πρέπει να συνοδεύεται από κάποιου είδους παραστατικό αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λέτε κάτι: έστω ότι αγόρασα με τιμολόγιο ένα λάπτοπ. Οπουδήποτε βγαίνω με αυτό εκτός της έδρας (αυτή είναι η χρήση του άλλωστε-να κυκλοφορεί έξω), θα πρέπει να κόβω δελτίο αποστολής; Γεωδαιτικά όργανα; Επίσης το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Απαιτείται όμως όταν το πάγιο επιστρέφεται στον πωλητή ή μεταπωλείται ώστε να διαγραφεί από τα στοιχεία παγίων της επιχείρησης. Βέβαια για να είμαι ακριβής το ΣΔΟΕ μπορεί και να σου κόψει πρόστιμο για την μεταφορά εκτός της έδρας αλλά σπάνια γίνεται γιατί:

1) Είναι λογικό εργαλεία της δουλειάς να κόβουν βόλτες δεξιά-αριστερά

 

2) Ο νόμος λόγω αβλεψίας δεν προβλέπει απαλλαγή από υποχρέωση έκδοσης δελτίου αποστολής για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.