Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί φωταγωγών και κλεισίματος αυτών


Recommended Posts

Επιτρέπεται να κλείνουν οι φωταγωγοί?

Η περίπτωση μου, σε μικρό οικόπεδο θέλω παρά το Δ, δηλαδή σε απόσταση πλάτους 2 μ. Από την πίσω πλευρά του οικοπέδου να δημιουργήσω φωταγωγό, ύψους ενός ορόφου, εφόσον το κτίριο μου ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ είναι ισόγειο όπου θα κολήσω το κτίριο θα παρεμβάλω δηλαδή φωταγωγό μεταξύ του κτιρίου και του οικοπέδου.

Τα ξαναλέω για όσους δεν κατάλαβαν. Το Δ μου είναι 4μ. Θέλω όμως επειδή το οικόπεδο είναι μικρό να πλησιάσω το κτίριο στο πίσω μέρος του οικοπέδου. Επιτρέπεται να δημιουργήσω φωταγωγό πλάτους 2 μ. Ωστε να πλησιάσει το κτίριο. Και στην πράξη επιτρέπεται αυτός ο φωταγωγός να μην κλείσει?

Δεν έχω σκοπό να τον κατασκευάσω καθόλου, θα δείξω μόνο δοκούς και στύλους και θα πώ. Εκεί μέσα, στην ζώνη 2χ9 που σχηματίζεται κατασκευάζω φωταγωγό του οποίου δεν κλείνω και ΔΕΝΘΕΛΩ να κλείσω τις πλευρές του, ώστε να μην χάσω την διαμπερότητα του οικοπεδου. Θα δεχτεί όμως η πολεοδομία να μην τον κλείσω? ...

Τις δύο στενές πλευρές του τουλάχιστον?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικώς...

φωταγωγός : τουλάχιστον Δx1,20 με το Δ κάθετα στο άνοιγμα

αεραγώγος : τουλάχιστον 1,20x1,20

και στις δύο περιπτώσεις οφείλεις έαν είσαι παρά το όριο του οικοπέδου να κλείσεις το κένο με τοίχο ο οποίος μετράει στη δόμηση. Το άνοιγμα το αφερείς από τη δόμηση αλλά μετραεί στην κάλυψη και φυσικά στον όγκο.

Αν καταλάβα καλά, εσυ επειδή δεν θες να πραγματοποιησεις το Δ, θες να ονομάσεις το κένο που σου προκείπτει φωταγωγό. Αν έχεις τις διαστάσεις μπορείς. Αλλά θα δείξεις ότι το κλέινεις με τοίχο στο όριο του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς...

φωταγωγός : τουλάχιστον Δx1,20 με το Δ κάθετα στο άνοιγμα

αεραγώγος : τουλάχιστον 1,20x1,20

και στις δύο περιπτώσεις οφείλεις έαν είσαι παρά το όριο του οικοπέδου να κλείσεις το κένο με τοίχο ο οποίος μετράει στη δόμηση. Το άνοιγμα το αφερείς από τη δόμηση αλλά μετραεί στην κάλυψη και φυσικά στον όγκο.

Αν καταλάβα καλά, εσυ επειδή δεν θες να πραγματοποιησεις το Δ, θες να ονομάσεις το κένο που σου προκείπτει φωταγωγό. Αν έχεις τις διαστάσεις μπορείς. Αλλά θα δείξεις ότι το κλέινεις με τοίχο στο όριο του οικοπέδου.

 

Αυτό για τον τοίχο είναι υποχρεωτικό?

Και για τις στενές πλευρές επίσης? Αυτό ρωτάω.

 

Επίσης θα δεχτεί ο έλεγχος Γοκ την ύπαρξη αυτού του φωταγωγού εφόσον πραγματικός λόγος δεν υπάρχει, μπορούν να μου πουν να τραβήξω το κτίριο μου πιο κάτω. Αλλά τότε δεν θα βγαίνει η ράμπα garage :/ ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Τον τοίχο στο όριο οικοπέδου θα τον έκανες έτσι κι αλλιώς...

κατά τα άλλα δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα...

φυσικά θα μετρήσει στην κάλυψη και στο όγκο όπως προαναφέρθηκε και θα μετρήσουν στην δόμηση τα υποστηλώματα και τα δοκάρια του φωταγωγού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον τοίχο είναι υποχρεωτικό?

Και για τις στενές πλευρές επίσης? Αυτό ρωτάω.

 

Επίσης θα δεχτεί ο έλεγχος Γοκ την ύπαρξη αυτού του φωταγωγού εφόσον πραγματικός λόγος δεν υπάρχει, μπορούν να μου πουν να τραβήξω το κτίριο μου πιο κάτω. Αλλά τότε δεν θα βγαίνει η ράμπα garage :/ ? ? ?

 

Αυτό δεν είναι φωταγωγός!!!! Δεν έχεις Δ κάθετα στο άνοιγμα! Σαν αεραγωγό δεν ξέρω αν θα στο περασουν. Έχεις τις απαιτούμενες διαστάσεις, αλλα όπως έχεις καταλάβει είναι προφανές γιατί το κάνεις και δεν τον χρειάζεσαι σαν αεραγώγο. Οπότε υποθέτω ότι εξαρταται απο τον υπάλληλο....

Παρά το όριο είναι υποχρεώτικο να κάτασκευάσεις τον τοίχο. Τώρα αν ο γείτονας δεν έχει πρόβλημα.... Αλλά στη πολεοδομία και θα τον δείξεις και θα τον μετρήσεις στη δόμηση. Τις μικρές πλευρές δεν είναι απαρέτητο να τις κλείσεις.

 

Τι εμβαδόν έχει το οικοπεδο σου? Είναι υποχρεοτικό το garaze;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι φωταγωγός!!!! Δεν έχεις Δ κάθετα στο άνοιγμα

 

Το Δ κάθετα στο άνοιγμα απαιτείται μόνο φωτισμό-αερισμό χώρων κύριας χρήσης. Αν είναι βοηθητικός χώρος, το 1.20 αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.