Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί φωταγωγών και κλεισίματος αυτών


Recommended Posts

Συμφωνώ, δεν απαιτείται Δ γιατί δεν έχω χώρους όπου το χρησιμοποιώ ως κύριο φωτισμό. Με ενδιαφέρει αν υπάρχει άρθρο να το απαγορευει όπως και γενικά τι άρθρα υπάρχουν, για τί αυτό που λές Αχιλλέα έχω κατασκευάσει αεραγωγούφωταγωγού - με μπέρδεψες :) - παρά το όριο όπου την δοκό ούτε τον τοίχο δεν μέτραγα στην δόμηση. Να μου πείς μπορεί να μην το είδε ο υπάλληλος, υπάρχει όμως παράγραφος όπου να σου λέει ότι υποχρεούσαι να κατασκευάσεις τοίχοοοοοοο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικά δε συμφωνώ με την αντιμετώπιση να "κλέψεις" μερικά μέτρα προς τα πίσω

με το κόλπο του φωταγωγού

ειδικά εάν ο όμορος έχει αφήσει Δ

 

πέρα από τη νομοθεσία σημασία έχει και η αισθητική και ο σεβασμός

είσαι βέβαιος πως είναι απαραίτητο;;;

ειδικά εφόσον μπορείς να τραβηχτείς πιο μπροστα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα κλεψίματος. Πως το ενοείς το κλέψιμο εφόσον μπορώ να κολλήσω το κτίριο μου ? ? ? ? ?

και ποιά η διαφορά αν κολλήσω δια μέσου ενός φωταγωγού που μπορεί να κατασκευαστεί ή όχι ανάλογα τι προβλέπει η κείμενη νομοθεσία ? ? ? ? ?

Μην σε απασχολούν ζητήματα σεβασμού και αρχιτεκτονικής αρχιτέκτονας είμαι και ξέρω : )))))))

 

Επίσης για τον γείτονα που ανυσηχείς, 1ον δεν υπάρχει και δευτερον έχει στην διάθεση του ένα τεράστιο οικόπεδο 40 χ 80 οπού μπορεί να τραβηχτεί όπου θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Για τοίχο στο όριο δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις...

Πάντως δοκοι-υποστηλώματα μετράνε στη δόμηση. Καρατσεκαρισμένο. Τουλάχιστον σε όσες Πολεοδομίες έχω πάρε-δώσε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα. ..........αναρωτιέμαι ποιά είναι η νομοθεσία όπου τον επιβάλει.

Οταν πολύ σωστά έχουμε επι ένα πολύ μεγάλο μάκρος κτιρίου ένα τοίχο και ξάφνου ένα φωταγωγό όπου φωτίζουμε wc γιατί να πρέπει νομοθετικά να κλείσω αυτόν τον χώρο ο οποίος μπορεί να είναι πολύ χρήσιμος επί ένα ύψος ορόφων, 7 ή 8?

 

Επίσης γιατί να μετράνε οι δοκοί, και γώ σε πολλές πολεοδομίες και σε πολλές άδειες δεν τις έχω μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πολύ σωστά έχουμε επι ένα πολύ μεγάλο μάκρος κτιρίου ένα τοίχο και ξάφνου ένα φωταγωγό όπου φωτίζουμε wc γιατί να πρέπει νομοθετικά να κλείσω αυτόν τον χώρο ο οποίος μπορεί να είναι πολύ χρήσιμος επί ένα ύψος ορόφων, 7 ή 8?

για λόγους καλής γειτονείας :)

(για να μη βρωμάει στο γείτονα, να μην ακούγονται διάφορα στο γείτονα, να μην "παίρνουν μάτι" τον γείτονα, μη σου πω να μην πετούν και βρωμιές στον γείτονα)

 

έτσι και αλλιώς ο γείτονας μπορεί να οικοδομήσει και να τον κλεισει

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος,

 

για να μην στη χαλάω Myri, δεν φτιάχνω το φωταγωγό, επιλέχτηκε άλλη λύση. Αλλά - για όσους ενδιαφέρονται - βρήκα κάποια εγκύκλιο, κάτι 55 λέει απο τον Γοκ η οποία αναφέρει ότι αν σχηματιστεί φωταγωγός ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΟΛΕς ΟΙ ΠΛΕΥΡΕς ΤΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ε τώρα ποιά λύση, διαφορετική αρχιτεκτονική σύνθεση ακολούθησα.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο... νόμιζα θα με ρωτούσες σύμφωνα με ποιά διάταξη πρέπει να κλείνουν οι πλευρές του φωταγωγού και όχι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.