Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο υπόγεια αποθήκη σε στούντιο ηχογραφήσεων


ksavvi

Recommended Posts

μάλλον κάτι δεν έχεις/είχες καταλάβει εσύ ή ο πατέρας σου.

αυτό που υποψιάζομαι είναι πως είχε την εντολή ο μηχανικός σας, να φτιάξει έναν υπόγειο χώρο ο οποίος να είναι δυνατόν να ενοικιαστεί για επαγγελματική χρήση, για να σας πληρώνει κάποια έξοδα και ταυτόχρονα να μην είναι μέρος της κατοικίας σας-ίσως κ με ανεξάρτητη είσοδο...

Αν θες να χτίσεις, κάνεις αλλαγή χρήσης από χώρο κύριας χρήσης (επαγγ.στέγη) σε αποθήκη και παίρνεις τον Συντελεστή Δόμησης και τον προσθέτεις σε αυτό που θες να κάνεις. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΑΣΕΣ.

Το πως θα κατανείμεις τον ΣΔ δεν σου το υπαγορεύει ΚΑΝΕΙΣ.

πρώτα ρώτα όμως τον μηχανικό σου γιατί βλέπω ότι δεν γνωρίζεις αρκετά από το ιστορικό (και ούτε υποχρεωμένος είσαι άλλωστε)

κοίτα όμως πρώτα πόσα χιλιοστά σου αναλογούν ως δικαιούχος του αέρα γιατί μπορεί όλα αυτά που λες να είναι στον αέρα:???:

 

@ksavvi

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απλά αγόρασες μια αποθήκη. :( Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως επαγγ χώρο.

Εκτός εάν υπάρχει περίσσια ΣΔ (χλωμό) και να τον αγοράσεις από τον/τους ιδιοκτητη/τες. Αυτό φαίνεται στην άδεια αλλά πρέπει να την δει ένας μηχανικός.

και ερωτώ...

ΩΣ ΧΡΗΣΗ το στούντιο το προβλέπει η νομοθεσία (στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο -μπορεί να είναι δίπλα σε σχολείο πχ και να απαγορεύεται) αλλά και ο κανονισμός της πολυκατοικίας?

εγώ θα προτιμούσα να πληρώσω κάποιον μηχανικό να μου τα πει υπεύθυνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια,

 

μένω σε ιδιόκτητη πολυκατοικια και στο υπόγειο/γκαράζ μας υπάρχει μια αποθήκη την οποία θέλω να την κάνω στουντιο γιατί παίζω τύμπανα.

 

χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης του χώρου? το στούντιο δεν θα γίνει για επαγγελματικούς σκοπούς. απλά θέλω να έχω ενα χώρο στο οποίο θέλω να μελετάω και θα κάνω πρόβες με τη μπάντα μου.

 

φοβόμαστε βέβαια μη γίνει καμια καταγγελία απο κάποιον καλοθελητή γιατί ποτέ δε ξέρεις...σαυτό το σημείο βέβαια πρέπει να σας πω ότι δεν θα φτίαξω ένα χύμα στουντιο αλλά έχω έρθει ήδη σε επαφή με εταιρία που κάνει μελέτες για την κατασκευή τέτοιων χώρων ώστε να κάνω αυτό που λέμε ''room in a room''.

 

στην οικοδομη έχουμε και 2 διαμερίσματα τα οποία τα νοικιάζουμε και θα φροντίσουμε να γίνει σωστή ηχομώνωση.

 

πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης για κάτι τέτοιο?

--------

ΟΚ βρήκα αυτό το θέμα

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8572&highlight=%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF

δε με κάλυψε αρκετά θα έλεγα...

 

απόσο γνωρίζω στην αποθήκη δεν επιτρέπετε να μείνεις πάνω από 2 ώρες. γιαυτό και λέγεται αποθηκευτικός χώρος. εγώ είτε μόνος είτε με τη μπάντα δε πρόκειται να παίξουμε πάνω απο 2 ώρες όποτε σε ελεγχο της πολεοδομιας θα μπορουσα να πω ότι εδω εχω αποθηκευμένα τα ντραμς μου...στη τελική δεν είναι και κανα όργανο με μικρό όγκο όπως μια κιθαρα που να μπορείς να τα βάλεις και στο σαλόνι σου.

 

όπως είπα ότι έχω απευθυνθεί σε μηχανικό ακουστικής και θα διαμορφώσει αυτός το χώρο. το θέμα εδω είναι ότι αν μπει μεσα η πολεοδομια και δει μια κατασκευη room in a room με εξαερισμο και κλιματισμό πως θα τους φέρω βολτα εκει...

 

εντάξει αν είναι ''ανθρωποι'' θα καταλάβουν ότι είμαι ενας ερασιτεχνης μουσικός που τζαμαρω με τα φιλαρακια μου και θα μπορουσαν να κανουν τα στραβα μάτια.

 

δε φοβαμαι τοσο το θεμα του δομικου χτυπογενους θορύβου καθώς ο μηχανικός ακουστικής μου είπε ότι αφου γίνει η μελέτη η κατασκευη θα καλύπτεται με συμβόλαιο/εγγυηση απόδοσης της όλης κατασκευής του στουντιο. αυτό που φοβάμαι περισσοτερο είναι η ρουφιανια και αυτό γιατι όταν σηκωναμε τους ορόφους τα μαστορια πήγαν και αφοδευσανε στην ταρατσα του διπλα σπιτιου το οποιο ειναι εγκαταλελειμενο από τους ιδιοκτήτες του. Έλα μου όμως που την επόμενη ήρθαν να το δουν λόγω του ότι σηκωναμε ορόφους και η γυναικα βρήκε τα σκ@τα των μαστόρων και στράβωσε και φωναξε ''την φίλη της από την πολεοδομία''... για να μας ελεγξουν...φυσικά ειμασταν καθόλα νόμιμοι και δεν εγινε τίποτα

 

παρακαλώ αν ξέρει κάποιος το οτιδήποτε περι αδειών ας κανει ενα κόπο να απαντήσει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παραμένεις >2ωρες την ημέρα ο χώρος θα παραμένει βοηθητικής χρήσης κ δεν απαιτείται άδεια. (κτιριοδομικός κανονισμός Αθρ2 παρ3)

για τις κατασκευές όμως που θα κάνεις πρέπει να έχεις "έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας" για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Αντε κ πλατινένιοι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, όπως τα έκανες, δύσκολα τα βλέπω.

 

Μπορείς ίσως να ακολουθήσεις μια ενδιάμεση λύση. Νοίκιασε από πάνω ένα μικρό χώρο για έδρα της εταιρείας σου, να έχει και μια τρύπα που θα την ονομάσεις studio, για να είσαι εντάξει φορολογικά και μετά χρησιμοποίησε το υπόγειο στη ζούλα σαν κανονικό στουντιο..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, όπως τα έκανες, δύσκολα τα βλέπω.

 

Μπορείς ίσως να ακολουθήσεις μια ενδιάμεση λύση. Νοίκιασε από πάνω ένα μικρό χώρο για έδρα της εταιρείας σου, να έχει και μια τρύπα που θα την ονομάσεις studio, για να είσαι εντάξει φορολογικά και μετά χρησιμοποίησε το υπόγειο στη ζούλα σαν κανονικό στουντιο..

 

σε ευχαριστω αλλα μαλλον δε διαβασες καλα...

ΔΕΝ θελω το χωρο για επαγγελαμτικη χρήση αλλα για προσωπική

 

ο χωρος (ολη η οικοδομη) ειναι οικογενειακη πολυκατοικια στην οποία νοικιάζουμε και 2 διαμερισματα σε τρίτους

 

αν δεν παραμένεις >2ωρες την ημέρα ο χώρος θα παραμένει βοηθητικής χρήσης κ δεν απαιτείται άδεια. (κτιριοδομικός κανονισμός Αθρ2 παρ3)

για τις κατασκευές όμως που θα κάνεις πρέπει να έχεις "έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας" για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

 

Αντε κ πλατινένιοι!

 

ωραία...

πάμε λοιπόν

 

μελέτη περίπτωσης

έρχετε η πολεοδομια (λόγω ρουφιανιας) μετα την κατασκευη...τί χαρτια θα μου ζητήσει?

έστω ότι έχω την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις καθως και τη μελετη ηχομωνωσης του ακουστικολόγου.

 

πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει μανούρα και να μου ζητανε τα ρέστα?

 

πως θα αποδείξω ότι όντως δεν μένω εκει πάνω από 2 ώρες?

 

δεν σου ζητάω να ''μυρίσεις τα νύχια σου'' απλά από την εμπειρία σου τί πιστεύεις?

 

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

1. θα σου ζητήσει την άδεια οικοδομής, κ την έγκριση μικρής κλίμακας.

2. η ακουστική μελέτη δεν ξέρω πως θα επηρεάσει τον έλεγχο... μπορεί θετικά ("μπραβο σου που μονωσες για να μην ενοχλείς") ή αρνητικά ("εδω μέσα ρε φίλε το έκανες επαγγελματικό στούντιο κ μας λες πως χαβαλεδιάζεις? ") το βλέπω να κλίνει προς αρνητικό...

3. δεν μπορείς να αποδείξεις τις ώρες χρήσης... Αυτό μπορεί όμως να προσδιοριστεί από τον εξοπλισμό του χώρου... θέρμανση, ύδρευση, επίπλωση, ευταξία... κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1. θα σου ζητήσει την άδεια οικοδομής, κ την έγκριση μικρής κλίμακας.

2. η ακουστική μελέτη δεν ξέρω πως θα επηρεάσει τον έλεγχο... μπορεί θετικά ("μπραβο σου που μονωσες για να μην ενοχλείς") ή αρνητικά ("εδω μέσα ρε φίλε το έκανες επαγγελματικό στούντιο κ μας λες πως χαβαλεδιάζεις? ") το βλέπω να κλίνει προς αρνητικό...

 

και ποιες ειναι οι επιπτωσεις λοιπον σε αυτη την περίπτωση? πρόστιμο? και αν ναι πόσα?

 

3. δεν μπορείς να αποδείξεις τις ώρες χρήσης... Αυτό μπορεί όμως να προσδιοριστεί από τον εξοπλισμό του χώρου... θέρμανση, ύδρευση, επίπλωση, ευταξία... κλπ κλπ

 

κοιτα θα υπάρχει εξαερισμος και κλιματιστικό σίγουρα. δε γίνεται διαφορετικά

ευταξία θα υπάρχει γιατί είμαι ευκατάστατος σαν ανθρωπος. υδρευση δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει.

 

από επίπλωση τα βασικά, καμια ραφιέρα και καμια καρεκλα.

 

είναι μια αποθήκη μέσα σε γκαράζ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, θα σου έλεγα να προχωρήσεις αλλά όχι τόοοσο επαγγελματικά.

Το ποσό του προστίμου εξαρτάται από πολλά πράγματα και δεν μπορώ να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, θα σου έλεγα να προχωρήσεις αλλά όχι τόοοσο επαγγελματικά.

Το ποσό του προστίμου εξαρτάται από πολλά πράγματα και δεν μπορώ να ξέρω...

 

σε ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου!

δε μπορω να μην το κάνω επαγγελματικο.

η ηχομωνοση δε διακρινεται σε επαγγελματικη και ερσιτεχνικη όταν ειναι να την κάνεις σε μια πολυκατοικια που εχεις ενοικάρηδες

όπως και ναχει νασαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

File exo ena studio stin drama.kai ego eixa ta Idia problimata.rotisa oles tis ypiresies Gia na mou poun poies eine oi prodragrafes Gia tin Adeia leitoyrgias enos studio.kamia ypiresiea den eine xampari Gia to thema.kai etsi mou dosan ap to upourgeio an thimame kala Mia bebeosi oti den apaitite Adeia leitourgias Gia Mia tetoia drastiriotita me ton kodiko 59.20.11.00 ypiresies hxografisis.opote oute ptixio thes oute allagi xrisis oute tota.me liga logia AMA isoun mexri xthes kreopolis mporeis Kai esi na kinigiseis to oneiro sou.I ellada eine mazi sou file.xaxaxaxaxa plaka Kano enoiete

 

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Γιάννης.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.