Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκσκαφή με σφυρί και ξεκόλλημα πλακιδίων


giannist

Recommended Posts

Αρκετά χρόνια πριν σε μια περίπτωση εκσκαφής σε οικοδομή χρησιμοποιήθηκε σφυρί για την εκσκαφή των θεμελίων της, καθώς στο έδαφος υπήρχαν τεράστιοι ενιαίοι βράχοι που εκτείνονταν σε μεγάλη απόσταση αλλα και σε διπλανές οικοδομές.

Κατά την χρήση όμως του σφυριού σε παρακείμενη οικοδομή ξεκόλλησαν πλακίδια δημιουργώντας προβλήματα.

Χωρίς σφυρί δεν θα μπορούσε να γίνει εκσκαφή, αλλά και τα πλακάκια της διπλανής οικοδομής δεν ήταν ελαττωματικά..

Πως θα αντιμετωπίζατε την περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

πάντα ασφαλίζουμε τα έργα. Πάντα.

για τέτοιου είδους προβλήματα.

 

εγώ προσωπικά θα επανατοποθετούσα τα πλακίδια με δικό μου κόστος (κόστος που σε άλλη περίπτωση θα πλήρωνε η ασφάλεια).

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα λεει ο συναδελφος. ασφαλεια εργου (ποσο μαλλον μεγεθους που απαιτει εκσκαφες με μηχανηματα κλπ) γιατι μετα τα πληρωνουμε απο την τσεπουλα μας τα απροβλεπτα (που μπορει και να μην φταιμε αλλα αντε τωρα πες για την κολλα του πλακιδιου του γειτονα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κάνει με το νομικό κομμάτι της υπόθεσης, αλλά στο πως να αντιμετωπίσω μια παρόμοια κατάσταση εν όψη.

Σωστά να ασφαλίζουμε τα έργα, αλλα με ενδιαφέρει κυρίως το να μην γίνει ζημιά καθόλου.

Μια λύση που μου πρότεινε συνάδελφος ειναι να χρησιμοποιηθεί ενα μηχάνημα σφυρί, μικρότερο απο αυτο με την μεγάλη βελόνα που προκαλει μικρότερες δονήσεις, αλλα θα βγουν πολλές ώρες εργασίας και με αρκετες πιθανότητες να γίνουν ζημιές και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να πιασεις τετοια θεματα κατα τη γνωμη μου.

 

εχω κανει εκσκαφη 20 μετρα με μηχανηματα διπλα σε 3 πολυκατοικιες του 65 και του 70 και δεν εφυγε ουτε καδρο απο τη θεση του. Τυχαινουν τετοια πραγματα.

 

Μονος σου ειπες οτι μια πιο σοφτ λυση θα σου ανεβασει το κοστος. Εσυ κοιτα την οικοδομη σου να γινει με ασφαλεια και ταχυτητα και οικονομικα και οι γειτονες να ισιωνουν τα κεντητα πανω στην τηλεοραση καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πάνω από δέκα μεγάλες εκσκαφές με σφυριά διαφόρων διαστάσεων και δεν μου έχει τύχει να ξεκολλήσουν πλακάκια μάλλον κάτι άλλο συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο σημείο ο βράχος ειναι ενιαίος σε μεγάλη απόσταση και πάνω στον ίδιο βράχο πατάει μια οικοδομή μερικα μετρα μονο απο την εκσκαφή.

Φαντάζομαι το οτι δεν υπάρχει καθόλου χώμα ενδιάμεσα μεταφέρει τις δονήσεις εντονότερα.

 

Επισης δεν θέλω να φανταστω την ωρα που θα κοιμαται ο γείτονας και θα ξεκινάει το σφυρί 7-8 μετρα απο το κεφάλι του. ντουκου -ντουκου -ντουκου..

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις ξεκινήσει εργασίες κάνε μία ασφάλεια για αστική ευθύνη συμπεριλαμβάνοντας τις τυχόν ζημιές σε όμορα κτίρια και δούλεψε κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα.(Βάλε όσο το δυνατό χαμηλότερο ποσό ιδίας συμμετοχής και όσο το δυνατό μεγαλύτερο σε ζημιές και ατυχήματα.) Το ωράριο εργασίας είναι συγκεκριμένο, και ο γείτονας ενοχλούσε όταν έχτιζε αυτός .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.