Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση εξαώροφης οικοδομής και έλεγχος επάρκειας


 

Recommended Posts

JOAN S συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι. Εδώ ολόκληρο εξαόροφο έγινε αυθαίρετα, οπότε μπορείς να υποθέσεις και τι έγινε κατά την κατασκευή. Σχετικά με το τυπικό κομμάτι πιστεύω ότι κακώς έκανες οποιαδήποτε ενέργεια χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών. Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

JOAN S Αν θες περισσότερες πληροφορίες στείλε pm.

Τι εννοείς?

 

Το πρόβλημα των ιδιοκτητών είναι να μην πληρώσουν. (Δεν ξέρω αν σας το είπα άλλα όλο το κοστολόγιο της άδειας καθώς και τα πρόστιμα τα πλήρωσε ο κατασκευαστής.)

Ήδη τους έδωσα την δήλωση για τον κανονισμό επίλυσης και θα τους δώσω και για τις παραδοχές.

Όσο αφορά το τεχνικό τμήμα ο οικοπεδούχος που είναι και μάστορας μου έχει πεί κάποια πράγματα για την κατασκευή. Το παράδοξο στην ιστορία είναι ότι οι στύλοι σχεδόν όλοι έχουν διατομή 25/80 και το ασανσέρα περιμετρικά είναι από μπετό.

Το λέω αυτό γιατί από άλλες μελέτες που έψαξα και βρήκα (του ίδιου του κατασκευαστή) η φιλοσοφία είναι τετράγωνα υποστυλώματα και τρύπες στα ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατομές οπλισμών δεν είναι ανιχνεύσιμες εάν δεν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις όπως απόσταση μεταξύ τους βάθος οπλισμού κτλ...

 

Απάντηση στο ερώτημα σου δεν υπάρχει καθότι, ότι και να κάνεις, φταίχτης θα βγεις...

Δεν θέλουν τομές, δεν θέλουν να πληρώσουν και σίγουρα δεν θα θέλουν ενισχύσεις!

 

Αυτό που θέλουν είναι κάποιον που να αναλάβει την ευθύνη -που έπρεπε να έχει άλλος- με 8500 για να είναι...νόμιμοι.... Και ξέρουν οτι η πολυκατοικία δεν θα πέσει! Έτσι μάθανε στο πολυτεχνείο που πήγανε!

 

Το ερώτημα είναι, θα είσαι εσύ αυτός ο κάποιος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ήδη από μια πρώτη επίλυση ο φορέας χτυπάει.

Αυτό που θα κάνω εγώ είναι να συντάξω μια μελέτη με τις παραδοχές που θα έχω χρησιμοποιήσει ( δηλαδή έλεγχο δοκών μόνο ως προς την διατομή, θεώρηση διαστάσεων πεδίλων σύμφωνα με τα τότε δεδομένα) θα κάνω τις ενισχύσεις που θα προκύψουν και θα αφήσω τον υπάλληλο να γράψει τα πάντα στο σεντόνι.

Ξέρω ότι φαίνεται λίγο αφελής η αντιμετώπιση του θέματος άλλα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο έτσι ώστε να μπορέσω να διασφαλιστώ.

Τώρα θα λέγατε γιατί δεν παραιτούμε, να σας απαντήσω:

Ο αρχικός λόγος είναι ότι οικοπεδούχος είναι συγγενικό μου πρόσωπο άλλα πέρα από αυτό θεωρώ ότι πρέπει και στα δύσκολα να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε.

Να σας ενημερώσω ότι η αμφισβήτηση των ιδιοκτητών οφείλεται κυρίως στην "κυρία" των αυθαιρέτων (τα 8,500 ευρώ που λέγαμε) που του έχει φιμώσει με ένα κάρο Μαλ.......κιες (sorry για την έκφραση άλλα έτσι είναι).

Link to comment
Share on other sites

Ενα καλο συνεργείο θα πρέπει να δώσει διαμετρο οπλισμού και συνδετήρα σε τριαδιάστατη κάναβο με ακριβεια 1 χιλιοστού.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος για τέτοιου είδους δουλειά είναι πολύ μεγαλύτερο από 8,5 χιλιάρικα. Δεν μιλάω για την πολεοδομία.

 

Ήδη από μια πρώτη επίλυση ο φορέας χτυπάει.

Το θέμα είναι πόσο; Εγώ δεν θα ήμουν σίγουρος ούτε μετά τις ενισχύσεις γιατί τα δεδομένα είναι ανακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ανίχνευση οπλισμού έχει να κάνει τις περισσότερες φορές με την επικάλυψη.

Όταν αυτή είναι πλέον των 7εκ (επίχρ. + μπετόν) δεν ανιχνεύεται με τις σύνηθες μεθόδους (ηλεκρομαγνητική αποτύπωση και όχι με ακτινοβολία).

Παλιά δεν υπήρχαν οι μανδύες όπως τους ξέρουμε σήμερα, και τα τσέρκια είχαν αποστάσεις 30 - 40 εκ. (όταν το μπετό πέφτοντας δεν τα μάζευε όλα στον πάτο της κολώνας!)

Έτσι με αραιούς μανδύες ο κατακόρυφος οπλ. στα υποστηλώματα και οριζόντιος στις δοκούς είναι μαλλιοκούβαρα πολλές φορές...

 

Επειδή ασχολούμαι αυτό τον καιρό με μία παρόμοια περίπτωση, με την θεμελίωση τι κάνεις;

 

Με ποιόν αντισεισμικό γίνεται η επίλυση; Φαντάζομαι με του '58

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός λόγος είναι ότι οικοπεδούχος είναι συγγενικό μου πρόσωπο άλλα πέρα από αυτό θεωρώ ότι πρέπει και στα δύσκολα να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε.
Εγώ σε καταλαβαίνω! Αλλά άλλο τα δύσκολα και άλλο τα ακατόρθωτα!
Το πρόβλημα με την ανίχνευση οπλισμού έχει να κάνει τις περισσότερες φορές με την επικάλυψη.
Συμφωνώ! Όπως δεν μπορούν να ανιχνευτούν ούτε ράβδοι σε στρώσεις... Ο κ Ροδόπουλος μπορεί να μας πει κάτι παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολούμαι αυτό τον καιρό με μία παρόμοια περίπτωση, με την θεμελίωση τι κάνεις;

 

Με ποιόν αντισεισμικό γίνεται η επίλυση; Φαντάζομαι με του '58

 

Με την θεμελίωση τίποτα. Θα γράψω στην έκθεση ότι εκτιμάται απο παρόμοιες κατασκευές.

Αυτό θα το κάνω μόνο και μόνο να αναγκαστούν οι ιδιοκτήτες να προχωρίσουμε σε τομές.

Τώρα όσο αφορά τον αντισεισμικό έχω βρεί απο το site του ΟΑΣΠ και πάνω σε ένα ερώτημα συναδέλφου για το πως αντιμετωπίζουμε τις νομιμοποιήσεις και στο όποιο απαντάει ότι ισχύει το παράρτημα Ε του ΕΑΚ δηλαδή αντισεισμικός του '58 με το τροποποιημένο άρθρο 12

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξέρω, και το ξερω καλά, ενας καλός μαγνητογράφος σκανάρει μέχρι βαθος 17 εκ επικάλυψης. Μπορούν να δώσουν ράβδους σε στρώσεις εφόσον οι ράβδοι δεν απέχουν περισσότερο απο 15 εκ μεταξύ τους. Διαφορετικά τους βλεπει σαν συνδετήρα. Το θέμα είναι το μηχάνημα να μπορεί να δημιουργήσει τρισδιαστατη απεικόνιση. Δηλαδή να έχει πρόσβαση απο όλες τις πλευρές ή τουλάχιστον (2).

 

Σαφώς υπάρχουν ραδιογραφοι και ραντάρ αλλά το κόστος ξεπερνάει κατα πολύ τα 8,5Κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.