Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις για κατανομή δαπανών θέρμανσης


andreas_360

Recommended Posts

Θέλω να υπολογίσω την κατανομή των δαπανών σε μια τριοροφη οικοδομή. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στα εξής.

 

1) Ο πρώτος όροφος (οροφοδιαμέρισμα) βρίσκεται κατά το ήμισυ πάνω από πιλοτή και ο υπόλοιπος πάνω από κατάστημα. Ποια τιμή πρέπει να λάβω για τον συντελεστή ω.

2) Οι πλευρικές επιφάνειες των κατοικιών που γειτνιάζουν με κοινόχρηστους (μη θερμενόμεους) χώρους θεωρούνται εξωτερικές επιφάνειες;

3) Για τον υπολογισμό του συντελεστή εi χρησιμοποιώ τον συντελεστή K*F (kcal/hoC) κάθε κατοικίας και το άθροισμα αυτών;

Link to comment
Share on other sites

1) Η τιμή που λέει "άλλο", νομίζω 0,60

2) Θεωρούνται προς μη θερμαινόμενους χώρους

3) Το γράφει και αυτό στον τύπο στην περιγραφή

Link to comment
Share on other sites

o συντελεστής ω λαμβάνει την αντίστοιχη τιμή όταν ποσοστό > 50 % είναι στην αντίστοιχη κατάσταση.

Για παράδειγμα, αν η κατοικία του ορόφου "βλέπει" κατά 51% στην πιλωτή και κατά 49% στο κατάστημα κανονικά πρέπει να λάβεις 0.55.

Το κατάστημα θερμαίνεται και πως?Από την ίδια εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα δε ξερω αν πρεπει να κάνω εδω αυτη την ερωτηση αλλα δε βρήκα κατι αλλο σχετικό.

Στην οικοδομη που μενω υπαρχει κεντρικη θερμανση αλλα ο καθενας εχει το ρολόι του και βαση τις ώρες που καιει πληρωνει. Τώρα εγω θελω να βαλω δικό μου λεβητα και δεξαμενή τι θα γινει με την κατανομή χιλιοστών τις οικοδομής? Επεισης υποχρεούμε να πληρωνω καποιο ποσο για τη θερμανση των υπολοιπων?

Ευχαριστω αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση κατανομής δαπανών σε κεντρική θέρμανση και θερμιδομέτρηση, πώς υπολογίζω τις κατανομές, καθώς επίσης και εάν ο TOTEE 25-04-07 έχει ψηφιστεί??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.