Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες στο τμήμα Μηχ.Παραγωγής & Διοίκησης


john1

Recommended Posts

Δε νομίζω όμως ότι κάποιος μπορεί να ακυρώνει επιστημονικές ομάδες του ΤΕΕ, αποφάσεις του ΤΕΕ, αποφάσεις ΝΣΚ κλπ.

 

Μην λέτε τέτοια αστεία και ανέκδοτα τέτοια ώρα...

Εν πάση περιπτώσει μηχανολόγος δεν είναι ο ΜΠΔ.

Και στην δουλειά αν ζητάνε μηχανολόγο και παρουσιαστεί ΜΠΔ...δεν...δεν θα τον προσλάβουν πως αλλιώς να το πούμε...

Βέβαια στην Ελλάδα είμαστε ο καθένας πιστεύει ότι θέλει...

 

Αν κάποιος μελετήσει πραγματικά τα προγράμματα σπουδών (τίτλους και περιεχόμενο) για όλους τους τομείς των ΜΜ, τότε θα καταλάβει γιατί οι ΜΠΔ είμαστε ΜΜ.

ναι...θα καταλάβει...ότι δεν είστε και δεν έχετε σχέση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τόσο τραγική είναι πια αυτή η αλήθεια?

το τραγικό είναι ότι οι ΜΠΔ θεωρούνται μηχανολόγοι.

 

Εν πάση περιπτώσει ζητώ συγνώμη από τους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι δεν είναι πια θέμα λογικής.Αν δεν μπορείς να στηρίξεις τα λεγόμενα σου σε κάτι άλλο πέρα απο τον εγωισμό σου δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε κάτι άλλο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικος Τ.Ε. και 3 ετης φοιτητης του τμηματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοικησης του Δ.Π.Θ. στην Ερωτηση αν ενας Μ.π.Δ

ειναι μηχανολογος νομιζω οτι η απαντηση ειναι οχι.

Σαφεστατα δεν έχει γνωσεις και εμπειρια σε κατασκευστικό τομέα.

Στη συγκεκριμένη σχολή που είμαι εγω δεν υπάρχει εργαστηριακός εξοπλισμός και το κτίριο σταζει οποτε βρεχει.

Δεν νομίζω οτι υπάρχει Μ.Π.Δ. που να γνωριζει τη δουλειά του μηχανολόγου μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος για τον οποίο πη΄ραν τα δικαιόματα ειναι για να μην ανοιχτεί η συζητηση γενικά για τα επ.δικαιόματα και πάρει η μπάλα πολύ κοσμο.

Μια και στο Ελλαδιστάν τα επ.δικαιόματα δεν αντιστοιχούν σε γνώσεις αλλά σε

συμφεροντα

Link to comment
Share on other sites

Τότε λυπάμαι αλλα θα πρέπει να σου διαβιβάσω πολύ δυσάρεστα νέα.Πιστεύεις οτι οι ΜΜ που ΔΕΝ έχουν πάρει τη συγκεκριμένη ροή έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω σε κατασκευαστικά απο τους ΜΠΔ?Μάλλον όχι...Για αυτό και οι ΜΠΔ υπογράφουν πάσης φύσεως Η/Μ απεριόριστης ισχύος...Οι ΜΜ οτι κατεύθυνση και να έχουν διαλέξει έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Οσο για το αν είμαστε ΜΜ φυσικά και όχι είμαστε ΜΠΔ και δουλεύουμε ως ΜΜ.Τώρα δεν γνωρίζω για το τμήμα στο ΔΠΘ(εγώ είμαι στη Κρήτη όπου ο εξοπλισμός είναι αξιοζήλευτος ρίξε μια ματιά στο εργαστήριο ρομποτικής http://www.dpem.tuc.gr/robolab/GRPAGES/GR_ERGASTIRIO/GR_ERG1.htm

Τώρα δεν νομίζω ο εξοπλισμός του ΔΠΘ να είναι τόσο χάλια δεδομένου οτι δεν είναι ένα χθεσινό Πανεπιστήμιο και μάλιστα έχει τμήματα όπως ΗΜΜΥ,ΠΜ που δεν νοούνται δίχως τον κατάλληλο εξοπλισμό...Και προς θεού...το αμφιθέατρο στάζει...ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ...αυτα τα πράγματα είναι γελοία...

Link to comment
Share on other sites

στο ανεφερα εμεσα και πιο πριν ουτε τα επ.Δικαιοματα των Μ.Μ. είναι σωστα

ειναι με βάση ένα νομο του 1936 χωρις να αντιστοιχεί πλέον σε γνώσεις αλλά

σε συμφέροντα.

Αλλα αν ανοιχτεί αυτό το θέμα θα πάρει η μπάλα πολύ κοσμο.Πχ πολιτικοί Μηχανικοί

Link to comment
Share on other sites

όσο για την κατάσταση των κτιρίων της σχολης.Οι αρχιτέκτονες και ΜΠΔ

του ΔΠΘ είναι πεταμένοι ουσιαστικά σε ένα τσαντίρι. Το κτίριο ειναι το λιγότερο επικυνδυνο.Μα το αξιοπερίεργο είνι οτι κατασκευάστηκε πρι από λιγότερο απο δεκαετία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.