Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Δηλαδή στον πελάτη σου θα του απαντήσεις ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΆΦΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ !!!!!!!!

και είναι απάντηση καθηγητή αυτή? η υπογραφή εξαρτάται από το διάγραμμα τάσεων - παραμορφώσεων?

 

δηλαδή αν είναι αυτό ok , όλα καλά κατά την ροδοπούλειο λογική

 

πάρε τώρα το αρθρο της Πανταζοπούλου διάβασε τις πρώτες σελίδες

ψιτ ροδόπουλε, εγώ δεν είμαι τερρυ να ψαρώνω.

 

σε ρώτησα να μου πεις σε τι τάση δουλεύει η ράβδος. μπορείς να το απαντήσεις?

 

όχι γιατί δεν έχεις κάνει ανάλυση του φορέα. κάνε και ανάλυση και τα ξαναλέμε

 

εγώ λέω ότι η ράβδος που έβγαλες είναι από τοιχείο υπογείου και στο σεισμό σχεδιασμού δουλεύει στα 40 mpa

 

επίσης πόσες ράβδους πήρες? μία? δεν νομίζω.ανέβασε και τα άλλα αποτελέσματα

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις απαντήσεις σττις ερωτήσεις πρώτα και μετά διάβασε και το άρθρο και όταν το κάνεις μπορείς να απαντήσεις και στα 40MPa. Πήρα αρκετές και σου έβαλα μια μέση κατάσταση υπάρχουν και χειρότερα.

 

μετά σε παρακαλώ να στείλεις και μια ερώτηση στους συναδέλφους σου ΠΜ να σου εξηγήσουν γιατί θέλουμε 500MPa και κατηγορία C.

Link to comment
Share on other sites

μετά σε παρακαλώ να στείλεις και μια ερώτηση στους συναδέλφους σου ΠΜ να σου εξηγήσουν γιατί θέλουμε 500MPa και κατηγορία C.

 

xaxaxaxa,

 

συνάδερφοι, τι την θέλουμε την 500 και c? θέλω την απάντηση σας για να απαντήσω στον τρομοκράτη ροδόπουλο

 

μέχρι να πάρουμε απάντηση για να μην πλήττουμε, δεν μας λες και τι επεμβάσεις πρότεινες? να το γκρεμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Σοβατζής είναι ότι δεν είναι ντε και καλά πάντα απαραίτητο σε μια προσθήκη που ανεβαίνουν 10Φ20 500Μpa από το ισόγειο να χρειαζόμαστε τα ίδια σε πλήθος και αντοχή στον όροφο.

Εσείς μπορεί να βλέπεται απομειώσεις στον οπλισμό και στην αντοχή του, αλλά στην πραγματικότητα από τα 10Φ20, τελικά να χρειαζόμαστε τα 6. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα 10 Φ20 να παρουσίαζουν τάση στην κατάσταση αστοχίας που μελετάμε στο εκάστοτε μοντέλο πολύ μικρότερη από τα 500Mpa

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν είμαι σοβατζής αλλά σοβατζού.

 

κατά 2ο δεν είπε για προσθήκη. πήγε και έκανε έναν έλεγχο και βρήκε αυτό το αποτέλεσμα.

 

το θέμα είναι ότι μας το παρουσιάζει εντελώς ξεκάρφωτο.

 

το ότι υπό προϋποθέσεις ίσως υπάρχει ένα θέμα με τον οπλισμό, ίσως και να υπάρχει. who knows? αλλά αυτός φέρνει την καταστροφή με τη μία

 

και πέρα από το τράβηγμα δεν μας είπε και τίποτ' άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπα να το γκρεμίσει, ποτέ δεν είπα εαν έχεις 10 και δουλεύουν τα 6 σίδερα. Παρατηρώ κάτι απλό

 

α) Το όριο διαρροής μετά απο 11 χρόνια είναι στα 320 αφού μετά την τάση αυτή έχω αλλαγή του Μέτρου Ελαστικότητας. Μέχρι τα 320 συμπίπτει με αυτό του καινούργιου S500s.

β) Ο χάλυβας έχει χάσει την καταστατική του συμπεριφορά (bilinear)

γ) Η περιοχή Luder σας ενδιαφέρει αφού δίνει το ευρος συνεργασίας με το σκυρόδεμα, ειδικότερα στην ανακύκλιση

δ) η κράτυνση έχει αλλάξει χαρακτηριστικά

ε) Εχουμε πτώση του Agt (οριακά >7,5 αλλα σε λίγα χρόνια ούτε και αυτό θα ισχύει και το έχουμε δει άπειρες φορές)

z) Rm/Re=1.87 που είναι μεγαλύτερο του 1,15 ΑΛΛΑ μεγαλύτερο και του 1,35 ΕΝ 10080 (ΕΛΟΤ 1421)

 

Δεν είναι η δουλειά μου να σου πω κάτι άλλο. Δεν είπα ποτέ ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Σας έδωσα κάποια αποτελέσματα για να δείτε τις επιπτώσεις της διάβρωσης.

 

Δεν τρομοκρατώ. Το μόνο που κάνω μαζί με χιλιάδες συναδέλφους, εκατομμύρια άρθρα και κανονισμούς είναι να λέμε οτι η διάβρωση είναι ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΠΟ ΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ.

 

Τα προβλήματα ξεκάθαρα βρίσκονται στο αρθρο της Πανταζοπούλου και σε χιλιάδες άλλα αρθρα. Το Model Code 2010 εμπεριέχει όλους τους τύπους.

 

Η δουλειά μου είναι να σου δώσω τα πειραματικά αποτελέσματα, να σου δώσω μέσω κανονισμού την απώλεια συνάφειας, τον ρυθμό διάβρωσης, κλπ. Η ευθύνη είναι του ΠΜ που έχει αναλάβει το έργο. Τα παίρνει, κρίνει και έχει την ευθύνη. Ο κόσμος πρέπει να τρομοκρατηθεί και ειδικότερα το Ελληνικό κράτος που έχει σχολεία και νοσοκομεία με τρομερά προβλήματα επάρκειας.

 

Επίσης στο FIB θα βρείτε ενα πολύ ωραίο διάγραμμα (φωτό) που σαν δίνει την πτώση συνάφειας σε σχέση με το ποσοστό διάβρωσης.

post-25466-0-72520800-1328339884_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.