Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβολή για το 2011 της φορολόγησης με λογιστικό τρόπο


PART

Recommended Posts

Χθες πάντως που βγήκε ένας φοροτεχνικός στο Alter είπε ότι οι μηχανικοί (και μάλιστα έλεγε Πολιτικοί Μηχανικοί η καρτέλα), θα φορολογηθούν από φέτος (εισόδημα που θα αποκτηθεί μέσα στο 2010) με το σύστημα έσοδα - έξοδα, αφού είναι ήδη στο ΚΒΣ και τηρούν βιβλία Β' τάξης...

 

Ποιος ξέρει...

 

Υπάρχουν κάποια site όπου δίπλα από τους Μηχανικούς έχει ένα "?"... Είναι λάθος στην πληκτρολόγηση (έτσι και αλλιώς όλα τα site 2-3 άρθρα αναπαράγουν) ή είναι κάτι το οποίο δεν έχουν διευκρινίσει ακόμα...;

 

Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Χθες πάντως που βγήκε ένας φοροτεχνικός στο Alter είπε ότι οι μηχανικοί (και μάλιστα έλεγε Πολιτικοί Μηχανικοί η καρτέλα)

 

Έχουν άγνοια οι άνθρωποι! Τραγική άγνοια! Δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσουν εργολάβους, από μελετητές, δεν τους έχει περάσει καν από το μυαλό ότι Μηχανικοί, δεν είναι μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί, δεν έχουν ιδέα περί του τι σημαίνει "τεκμαρτός πρσδιορισμός" και τον συγχέουν με την "αυτοτελή φορολόγηση", δε γνωρίζουν ότι με "τεκμαρτό" πήγαιναν πολλά άλλα επαγγέλματα πλην των Μηχανικών (πάω και στοίχημα ότι κάποιες κατηγορίες θα τις "ξεχάσουν" αν αποφασίσουν να γυρίσουν σε λογιστικό όλους), δε γνωρίζουν ότι διατηρούμε βιβλία εσ-εξ, ο κακός χαμός γίνεται! Κάποιοι, κάποτε, δημιούργησαν τη νομοθεσία φορολόγησής μας, και εφαρμόζεται έκτοτε με τον "αυτόματο". Καλούνται τώρα κάποιοι άλλοι (άσχετοι όπως φαίνεται εκ των πραγμάτων) να αναπροσαρόσουν αυτή τη νομοθεσία, οι οποίοι κυριολεκτικά δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται!!! Για αυτό δεν πρέπει να επαναπαυθούμε ούτε στιγμή και το ΤΕΕ πρέπει να ξυπνήσει!

 

Υ.Γ. Όταν λέω "οι άνθρωποι" δεν αναφέρομενοι στους δημοσιογράφους μόνο πλέον, αλλά δυστυχώς σε οικονομολόγους, λογιστές, φοροτεχνικούς και "ιθύνοντες" του Υπ. Οικονομικών! Δεν είναι πιστεύω τυχαίο, ότι μεγάλο ποσοστό των λογιστών δεν απέκτησαν ποτέ ιδέα περί του τρόπου φορολόγησής μας, εξ ου και κάτι τραγελαφικές καταστάσεις που μου έχουν διηγηθεί συνάδελφοι των οποίων οι λογιστές μετά 2-3-4 χρόνια ανακάλυπταν ότι λανθασμένα τους πήγαιναν έσοδα-έξοδα καθώς για πρώτη φορά ανακάλυπταν τι σημαίνει "τεκμαρτός προσδιορισμός" στις μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

Θύμα και εγώ τέτοιου λογιστή στην πρώτη μου φορολόγηση...

Άκουγα και διάβαζα για τους συντελεστές αλλά είδα τη δήλωση μου με έσοδα - έξοδα.

Όταν τον ρώτησα, μου είπε ότι κάνουμε και τα 2 και διαλέγουμε τη χειρότερη (έχει δει ποτέ μηχανικό να έχεις πραγματικά έξοδα > από τα τεκμαρτά;!!!!!).

Θύμα και ο αδερφός μου από τον ίδιο για 5 χρόνια.... Εκεί να δείτε χορηγία του αδερφού μου στο κράτος...

 

Τέσπα... Ας καταλάβουν όλοι ότι είμαστε ο μοναδικός (ίσως) κλάδος της οικονομίας που δηλώνει περισσότερα από ότι βγάζει στην πραγματικότητα...

 

Γιατί άμα ΔΕΝ το κάνεις αυτό (παρανόμως το κάνεις βέβαια) απλά... Δουλειά ΓΙΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.