Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

έχω 3 οικόπεδα με εμβαδά 4στρ., 2στρ. και 2 στρ. το καθένα εκτός σχεδίου, εντός Ζ.Ο.Ε. Μεσογείων και εντός Γ.Π.Σ.

Το πρώτο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και μη οικοδομήσιμο λόγω προσώπου.

Μπορώ να τα συνενώσω και να δημιουργήσω έτσι ένα άρτιο και οικοδομήσιμο, λόγω αύξησης του προσώπου?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υπάρχει "αρτιο μη οικοδομήσιμο"¨οικόπεδο σε εκτός σχεδίου εκτός αν λέει κάτι στη Ζ.Ο.Ε. :shock:

Δώσε λίγα στοιχεία για το "πρόσωπο".

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο dkako δε γίνεται να είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω προσώπου, τότε θα ήταν μη άρτιο. Εκτός αν εννοείς ότι λόγω προσώπου δεν μπορεί να βγάλει κόμβο για βιομηχανικές εγκαταστάσεις. Επίσης πες μας τις απαγορεύσεις που θέτει η ΖΟΕ.

 

Σημείωση: η απάντηση σου σε προηγούμενο topic ήταν πολύ προσβλητική για τα μέλη του forum , τέτοια συμπεράσματα τα κρατάμε για τον εαυτό μας και δε τα λέμε στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορεί να έιναι άρτιο και να μην είναι οικοδομήσιμο. Παράδειγμα το Διάταγμα προστασίας Λαυρεωτικής. Άρθρο 3.

« 1. Το κατώτατο όριο αρτιότητας των γηπέδων για όλες τις περιοχές

ορίζεται σε 20.000 τετραγωνικά μέτρα.

2. 1 . Κατά παρέκκλιση της προηγούμενης παραγράφου, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, τα γήπεδα τα οποία υφίστανται στις 7.7.1983,

ημερομηνία δημοσίευσης του από 22.6. 1983 Π. Δ/τος (Δ' 284).

β. βρίσκονται στην υπόλοιπη περιοχή της καθοριζομένης με το παρόν

διάταγμα Ζ.Ο.Ε. και είχαν κατά την 7.7. 1983 ημερομηνία δημοσίευσης του από 22.6.1983 Π. Δ/τος (Δ' 284) ελάχιστο εμβαδόν 4.000 τετραγωνικά μέτρα.

3. Τα γήπεδα που περιλαμβάνονται στις περιοχές του προηγουμένου

άρθρου 1 και έχουν πρόσωπο επί διεθνών εθνικών και επαρχιακών οδών

απαιτείται για να είναι οικοδομήσιμα και έχουν ελάχιστο πρόσωπο 45

μέτρα και ελάχιστο βάθος 50 μέτρα.»

Δηλαδή, αν έχεις ένα αγροτεμάχιο 5.000 τ.μ. και έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό 25 μ. τότε είναι αρτιο αλλα όχι οικοδημήσιμο. Και νομίζω ότι αυτό πρέπει να γραφτεί στη δήλωση Ν.651.

Link to comment
Share on other sites

2016: Αντίστοιχη περίπτωση μου έχει τύχει με γήπεδο εντός της ΖΟΕ Λαυρεωτικής, με Ε>4000 τ.μ. και πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο 20 μ. Εγώ νομίζω πως είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσημο γιατί το πρόσωπο είναι απαιτούμενο για την αρτιότητα. Ανάποδα όταν ένα γήπεδο είναι >4000 τ.μ αλλά δεν έχει πρόσωπο νομίζω γράφουμε μη άρτιο αλλά οικοδομήσημο. Τώρα είναι λογικό αυτό; Αν κάποιος γνωρίζει κάποια παράκκλιση που να "σώζει" γήπεδο με μικρό πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

sergio συμφωνώ μαζί σου, αλλά προβληματίζομαι από το Π.Δ. Λαυρεωτικής που με την διατύπωση του, μπορεί να ερμηνευθεί ότι είναι άρτιο επειδή έχει εμβαδόν 4000 τ.μ. αλλά δεν είναι οικοδομήσιμο γιατί έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό μικρότερη από 45 μ. Συμφωνώ ότι άρτιο είναι το πλήρες, το ακέραιο. Η αρτιότητα εδώ για πριν το 1983, είναι 4000 τ.μ χωρίς καμμία αναφορά σε πρόσωπο. Αναφορά σε πρόσωπο γίνεται μόνο για τα οικόπεδα που βλέπουν σε επαρχιακή οδό. Μιλάμε πάντα για αρτιότητα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

2016, φαίνεται πως έχεις δίκιο. Το ΠΔ της ΖΟΕ είναι σαφές και όσο κι αν διαφωνούμε με τις ορολογίες πρέπει να είμαστε σύμφωνοι με αυτά που λέει ο νόμος.

Μ-Μ, πράγματι πρέπει να δώσεις μερικά στοιχεία ακόμα. Πάντως από τη στιγμή που είσαι εντός ΓΠΣ δεν ισχύουν οι διατάξεις της ΖΟΕ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στη Λαυρεωτική που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

sergio δεν είμαι σίγουρος, ίσως θέλει και άλλη διερεύνηση. Δεν έχει όμως και μεγάλη σημασία (κατά τη γνώμη μου πάντα) γιατί αφού αναφέρεται ως μη οικοδομήσιμο στη δήλωση Ν.651 δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Καλό είναι στη δήλωση του Ν.651 να περιλαμβάνουμε και την ακριβή διατύπωση από το αντίστοιχο διάταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.