Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιαστικό φάσμα. Ευρωκώδικας 8


 

Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι φοιτητης αυτή την στιγμή και δουλευω πανω στην πτυχιακή μου στον σεισμο της Λακουλα που εγινε πριν ενα χρονο περιπου.

Μου ζητήθηκε απο τον καθηγητή μου να υπολογίσω το φάσμα σχεδιασμου απο τον ευρωκώδικα 8.Οχι το ελαστικό φασμα ομως. Sta agglika "Design response spectrum for linear analysis".

Μετα απο απειρες ώρες ερευνας δεν εχώ καταλαβει τι ακριβώς πρεπει να υπολογίσω και τι πληροφορίες θα πάρω απο αυτήν την γραφική παράσταση.

Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθήσετε??

ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

.............τι πληροφορίες θα πάρω απο αυτήν την γραφική παράσταση................

Από τα φάσματα σχεδιασμού υπολογίζεις τις οριζόντιες-κατακόρυφες συνιστώσεις του σεισμού σε σχέση με την περίοδο Τ.

 

Για να πάρεις μία καλή εικόνα του τι γίνεται, διάβασε την παράγραφο 2.3 του Ε.Α.Κ. (πριν πας στον EC), ενώ για το ελαστικό φάσμα σχεδιασμού διάβασε το Παράρτημα Α, επίσης του Ε.Α.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Danelea μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιά ενότητα διαβάζεις και θέλεις βοήθεια;

 

Ρωτάω γιατί η μόνη ενότητα που ταιριάζει με τον τίτλο που έδωσες είναι:

 

3.2.2.3 Design spectrum for elastic analysis

Link to comment
Share on other sites

To "Φάσμα σχεδιασμού" γενικά προκύπτει από το ελαστικό φάσμα με κάποιες τροποποιήσεις. Είναι ένα τρικ ας το πούμε , με το οποίο σε συνδυασμό με τον συντ. συμπεριφοράς q , κάνεις γραμμική ανάλυση και για την μετελαστική απόκριση.

 

Σε κάθε περίπτωση , η πληροφορία που παίρνεις από ένα φάσμα είναι η απόκριση , σε όρους επιτάχυνσης , ενός μονοβάθμιου ταλαντωτή συναρτήσει της ιδιοπεριόδου του και της απόσβεσής του.

 

Για τον υπολογισμό του φάσματος υπάρχουν κάποιοι τύποι που χρησιμοποιούνται (υπολογισμός φάσματος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.