Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός ή με μπλοκάκι;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

πρόσφατα βρήκα δουλεία σε μια ΜΚΟ, η οποία δεν έχει κανένα πρόβλημα να με προσλάβει είτε ως μισθωτό στο ΤΣΜΕΔΕ, είτε ως ελεύθερο επαγγελματία. Στη δεύτερη περίπτωση μάλιστα, θα μπει όρος στη σύμβαση ότι θα είμαι υπό καθεστώς εξαρτημένης σχέσης, οπότε θα είμαι καλυμμένος.

 

Το πρόβλημα είναι πως ενώ ως ελεύθερος επαγγελματίας θα έχω μια παρακράτηση φόρου 20%, η όποια λογικά θα μου επιστραφεί όλη πίσω, στην περίπτωση του μισθωτού δεν έχω καταλάβει τι γίνεται. Εκεί νομίζω υπάρχει μια παρακράτηση ΦΜΥ κάπου στο 8%, η οποία δεν έχω ιδέα αν επιστρέφεται.

 

Επειδή και στις δύο περιπτώσεις, ο καθαρός μισθός θα είναι ο ίδιος μήπως τελικά με συμφέρει δουλέψω ως ελεύθερος επαγγελματίας, καθώς θα έχω μεγάλη επιστροφή απο τη εφορία?

Link to comment
Share on other sites

στην εφορία πληρώνεις ανάλογα με το εισόδημά σου

δεν έχει σημασία η παρακράτηση

αν έδωσες 100 ευρώ και πρέπει να πληρώσεις 20 σου επιστρέφει 80 μετά από 1,5 χρόνο

αν έδωσες 15 και πρέπει να πληρώσεις 20 πρεπει να πληρώσεις άλλα 5

------

αυτό για το οποίο πρέπει να βεβαιωθείς είναι για το εισόδημά σου

πως είναι ίδιο και στις 2 περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ίδιος θα είναι. Ως μισθωτός , είναι 100 euro παραπάνω, τα οποία θα τους τα επιστρέφω ώστε ο καθαρός μισθός να είναι αυτός που συμφωνήθηκε. (Αυτό συμβαίνει λόγω του ελάχιστου μισθού που καθορίζει η συλλογική σύμβαση εργασίας του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Ίδιος θα είναι. Ως μισθωτός , είναι 100 euro παραπάνω, τα οποία θα τους τα επιστρέφω ώστε ο καθαρός μισθός να είναι αυτός που συμφωνήθηκε.

αυτό δεν το κατάλαβα

σε ποιόν θα επιστρέφεις;

Link to comment
Share on other sites

Στον εργοδότη. Είχαμε συμφωνήσει 900 καθαρά. Εάν όμως με προσλάβει ως μισθωτό ο ελάχιστος καθαρός βγαίνει κάπου 1020 σύμφωνα με την συλλογική σύμβαση. Άρα θα του επιστρέφω τα 100 Ε, κοινώς θα μου τα κρατάει. Ο PK10GR έχει δίκιο όμως, θα φορολογούμε με βάση τα 1020, συνεπώς δεν με συμφέρει..

Link to comment
Share on other sites

πες του να κόψει τις μ@@@@κίες

αυτό που λέει είναι παράνομο

 

ξανασυζήτα το μαζί του , κάνε τον κινέζιο και πες του πως

ρώτησες λογιστή και σου είπε πως είναι παράνομο, και φοβασαι μην μπλέξεις, και δεν ξέρεις τι θα γίνει με τη φορολογία και άλλα παρόμοια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά εγώ επέμενα για μισθωτός και προσπαθούσαμε να βρούμε μια λύση, με αυτόν τον μισθό ομως. Δεν βλέπω να γίνεται πάντως..οπότε μπλοκάκι αναγκαστικά, με όρους όμως στη σύμβαση..

Link to comment
Share on other sites

τι να πω!!!

πρόσεχε τέτοιους ανθρώπους

---------

όταν σε πληρώνει να παίρνεις

Χ*80%+Χ*21%ΦΠΑ

δηλ να σου δίνει και το ΦΠΑ στο χέρι

 

ωστε να μπορείς να κόψεις απόδειξη ανα πάσα στιγμη

 

το κατάλαβες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.