Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήκος στρεπτοκαμπτικού ή πλευρικού λυγισμού μεταλλικών δοκών


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα σου ετοιμάζω special λύση.

Wait a little bit please.

 

Το ύψος δεν μας είπες.

 

edit: Το ύψος λέμε πόσο είναι;

 

edit1: Τι θα γίνει με το ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο thread...

 

Έχει πάρει κανενός το μάτι πουθενά...για το διατμητικό λυγισμό κορμών διατομών Η κατ. 3,4, τί μεγέθους ατέλειες παίρνουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρεσαι σε κύρτωση του κορμού και όχι σε ύβωση.

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς το χρειάζεσαι αυτό, αλλά η καμπύλη λυγισμού είναι η c.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dratsiox...αλλά μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

 

Η καμπύλη λυγισμού c ή d, δίνουν κάποιο μέγεθος ατελειών (L/200 και L/150) αντίστοιχα, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει έχουν προκύψει κυρίως από πειράματα καμπτικού λυγισμού.

 

Εγώ θέλω να εισάγω ατέλειες στον κορμό ενός διπλού Τ, για να κάνω κάποιες μη γραμμικές αναλύσεις για διάφορες μορφές τοπικού λυγισμού. Το να εισάγω ατέλειες σύμφωνα με τις καμπύλες λυγισμού, δηλαδή μία ημιτονοειδής ατέλεια στον κορμό, δεν μ' αρέσει και πολύ (αν και αυτό έχω κάνει προς το παρόν...) και σαν μέγεθος αλλά και σαν είδος (σχήμα) ατέλειας.

 

Γι αυτό ρωτάω μήπως σε κανά βιβλίο έχει πάρει τίποτα το μάτι κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μία δοκό οι συντελεστές C1,C2,C3 πως προκύπτουν? Έχω τρεις περιπτώσεις.

 

c1c2c3methoda.jpg

 

ΠΙΝΑΚΑΣ 1

 

Στο pdf αυτό παρουσιάζεται η μέθοδος υπολογισμού των συντελεστών C1,C2,C3 για τον υπολογισμό της Mcr. Εδώ υπάρχει ένας άλλος πίνακας...

 

c1c2c3bmethod.png

 

ΠΙΝΑΚΑΣ 2

 

Και στο ίδιο pdf υπάρχουν νομογραφήματα για τον υπολογισμό των συντελεστών στην περίπτωση ροπών στα άκρα της δοκού. Π.χ.

 

c1c2c3gmethodresize.jpg

 

 

ΠΙΝΑΚΑΣ 3

 

Η "τριανδρία" στα παραδείγματα της με τεγίδες χρησιμοποιεί μία μέθοδο με συντελεστές ψ, μο ,Ι η οποία δίνει περίπου παρόμοια C με τα νομογραφήματα.

 

Από την άλλη τα προγράμματα π.χ. Robot χρησιμοποιούν τον πρώτο πίνακα. Και από ότι ξέρω στο παράρτημα του EC3 για την Mcr (δεν θυμάμαι ποιο Annex είναι)αυτόν τον πίνακα έχει.

Παίζει ρόλο εάν η δοκός θα είναι μεμονωμένη π.χ. μία αμφιέρειστη τεγίδα ή αν θα αποτελεί τμήμα μίας συνεχούς δοκού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.