Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ διακοσμητικής ή ΙΕΚ;


kristy314

Recommended Posts

Γειά σας και απο μένα!Λοιπόν έχω περάσει στη σχολή τεχνών εικόνας και ήχου(τώρα τελειώνω το δεύτερο έτος)αλλά η αγάπη μου είναι η διακοσμητική.

Η βλακεία μου ήταν που δεν ξαναέδωσα πανελλήνιες για να περάσω εκεί.Αλλά σκέφτηκα να πάω εκεί που πέρασα,είναι και πανεπιστήμιο,και δίνω μετά κατατακτήριες και πάω.Όμως με την σχολή τα βρίσκω σκούρα και με φοβάμαι ότι δεν θα πάρω το πτυχίο ή και να το πάρω θα έχω χάσει 5-6 χρόνια απο τη ζωή μου.Και σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε σχολή διακοσμητικής,π.χ. βακαλό για να μην χάνω χρόνο αδίκως.Εσείς τι λέτε?Είναι αξιόλογη η σχολή?Αξίζει ή θα κάνω ένα μεγάλο λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Η διακοσμητική έχει ενδιαφέρον γενικά, αλλά κατα τη προσωπική μου άποψη, η σχολή που είσαι έχει μεγαλύτερο! Είναι κάτι καινούργιο που σου ανοίγει πολλους δρόμους αργότερα μέσα σε αυτούς είναι η διακοσμητική, η αρχιτεκτονική, η γραφιστική, η μουσική! Άποψη μου είναι να τελειώσεις τη σχολή που βρίσκεσαι και με τον καιρό θα την αγαπήσεις και θα καταλαβεις ότι δεν είναι δύσκολη. Σε καμμία περίπτωση δε θα χασεις το χρόνο σου! Γιατι δε συμβουλευεσαι και κάποιον από τους καθηγητές σου;

Link to comment
Share on other sites

Η διακοσμητική έχει ενδιαφέρον γενικά, αλλά κατα τη προσωπική μου άποψη, η σχολή που είσαι έχει μεγαλύτερο! Είναι κάτι καινούργιο που σου ανοίγει πολλους δρόμους αργότερα μέσα σε αυτούς είναι η διακοσμητική, η αρχιτεκτονική, η γραφιστική, η μουσική! Άποψη μου είναι να τελειώσεις τη σχολή που βρίσκεσαι και με τον καιρό θα την αγαπήσεις και θα καταλαβεις ότι δεν είναι δύσκολη. Σε καμμία περίπτωση δε θα χασεις το χρόνο σου! Γιατι δε συμβουλευεσαι και κάποιον από τους καθηγητές σου;

 

Το ξέρω ότι μου ανοιγει πολλούς δρόμους αλλά απο ότι είδα δεν τρελαίνομαι για όλα αυτά...Και επίσης μου είπαν ότι το πτυχίο μου μετά δεν αναγνωρίζεται...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που έχεις ήδη ξεκινήσει τη σχολή και είναι και σχετικά συναφής, με την έννοια ότι χρειάζεται και εκεί αυξημένο αισθητικό κριτήριο, καλύτερο είναι να τελειώσεις τη σχολή στην οποία βρίσκεσαι ήδη. Και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο με τον καιρό να αγαπήσεις περισσότερο το αντικείμενο αλλά και δε σου απαγορεύει κανείς να σπουδάσεις κάτι συμπληρωματικό μετά, υπό μορφή επιπλέον κατάρτισης. Ούτως ή άλλως, μη φανταστείς ότι απαραίτητα θα ασχοληθείς με το άμεσο αντικείμενο της σχολής σου σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
"Η βλακεία μου ήταν που δεν ξαναέδωσα πανελλήνιες για να περάσω εκεί.Αλλά σκέφτηκα να πάω εκεί που πέρασα,είναι και πανεπιστήμιο,και δίνω μετά κατατακτήριες και πάω.Όμως με την σχολή τα βρίσκω σκούρα και με φοβάμαι ότι δεν θα πάρω το πτυχίο ή και να το πάρω θα έχω χάσει 5-6 χρόνια απο τη ζωή μου."

 

 

Δεν χάνεις ποτέ χρόνο από την ζωή σου. Στη σχολή που είσαι θα μάθεις πολλά πράγματα που θα τα χρειαστείς και στην διακοσμητική που σου αρέσει. Προγράμματα 3d, φωτορεαλισμό, απόδοση με camerα - video, premiere πιθανος...και τελος πάντων θα σου χρειαστεί πολύ να ξέρεις επεξεργασία εικόνας και 3d. Είχα κάνει στη σχολή μου κάποια τέτοια μαθήματα και είναι τρομερά ενδιαφέρον να έχεις γνώσεις τεχνολογίας για την μετέπειτα απόδοση παρουσίασης! και που ξέρεις? μπορεί μετά να τα συνδιάσεις πολύ καλα, δεν είναι τελείως άσχετα σαν τμήματα. Αλήθεια πού είναι αυτό το πανεπιστήμιο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.