Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη σωληνών Αποχέτευσης και Υδρορροών


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θέλω να καλύψω τις σωληνώσεις εξωτερικά του κτηρίου για να μην είναι εμφανείς.Η συνήθης πρακτική είναι νευρομετάλ και σοβάτισμα.Επειδή θέλω άριστο αισθητικό αποτέλεσμα(θα τρέχουν 14 μ. καθ ύψος), θα αναγκαστώ να βάλω και γωνιόκρανα, γεγονός που θα αυξήσει το κόστος(υλικό + τοποθέτηση).Σκέφτηκα και τη λύση etalbond,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γι αυτό τον σκοπό.Ταχύτερη κατασκευή και πιο εύκολη αντικατάσταση σε περίπτωση ζημιάς (το κόστος του δεν γνωρίζω πού κυμαίνεται).

Θέλω τις γνώμες και την εμπειρία σας για λύσεις και υλικά που έχετε χρησιμοποιήσει στα έργα σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την αποχέτευση δεν ξέρω, γενικά προτιμώ να τις περνάω εσωτερικά ώστε να μην είναι εμφανείς στην όψη.

Αλλά τις υδροροές γιατί να τις κρύψεις; Μπορείς να βάλεις εμφανείς υδροροές μεταλλικές ωστε να αποφύγεις το επίχρισμα και να είναι και ευκολότερη η συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις αποχετεύσεις, επειδή πρόκειται για εργαστήρια με χημικά,θα χρησιμοποιήσω pp,γι αυτό θέλω να τις καλύψω.Επίσης δεν μπορώ εσωτερικά και να τρυπήσω τις πλάκες,επειδή είναι προσθήκη καθ ύψος.Και μια και θα καλύψω τις αποχετεύσεις,εφόσον σε μερικά σημεία θα τρέχουν δίπλα στις υδροροές,σκέφτομαι να τις καλύψω μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες αποχ/σης απαγορεύεται να είναι εξωτερικά. Αν τις καλύψεις τότε θα σου πουν να το κάνεις (0,40μ) σαν αρχ/κή προεξοχή.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό? Και από που προκύπτει(εγκύκλιος ή κάτι άλλο)? Γιατί εγώ παντού εξωτερικά τις βλέπω...

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

'Αλλο πως τα βλέπεις κι άλλο πως τα δείχνεις, μην μπερδεύεσαι.

Διάβασα τώρα τον ΤΟΤΕΕ για τις αποχ/σεις και δεν αναφέρει τίποτα για τις διελεύσεις σωλήνων εξωτερικά ή εσωτερικά. Εμένα πάντως σε μια μελέτη μου έβγαλαν παρατήρηση και την άλλαξα. (Επρεπε να τα εμφανίσω και στις όψεις εγκυβ/να σαν αρχ/κή προεξοχή κλπ).

Ισως να έπεσα στην περίπτωση. Δες τον κτιρ/κό κανονισμό αν αναφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε δυσκοίλιο ελεγκτή έπεσες siradrab...

Θεωρώ ότι για τις υδρορροές το καλύτερο είναι όμορφες εμφανείς.

Για την αποχέτευση, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις νέα ειδικά χρώματα της durostic με καλή απομίμηση μετάλλου και να τις φέρεις π.χ. στο χρώμα του χαλκού ή μπρούντζου που πιθανώς να κάνεις τις άλλες... υπάρχει σχετικό δειγματολόγιο...

Deco - epoxy paint λέγεται και μπορείς να ζητήσεις δειγματολόγιο... Εχει καλή εμφάνιση, μουράτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγκιβωτιστούν οι σωλήνες έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής...Άσε που είναι και πιο εμφανίσημες και συνδυάζονται με σχέδια, δημιουργώντας εσοχές κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τα λες φίλε JTB, συνήθως προσπαθώ να διέρχονται εσωτερικά του κτιρίου οι σωλήνες αποχ/σης, και για τις υδρορροές πάντα εξωτερικά. Εκείνη την φορά μάλλον δεν θα βόλευε και έτσι μου την έβγαλε την παρατήρηση κι έμεινα με την εντύπωση ότι απαγορεύεται εξωτερικά. Αν βρω τον χρόνο θα το δω και στον κτιριοδομικό κανονισμό να δω τι ισχύει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.