Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένσημα και κλειστή θέση στάθμευσης


Recommended Posts

Καλησπερα.

Ψαχνω εδω και ωρα κατι νε με βοηθησει αλλα δεν βρηκα τιποτα και αποφασισα να ανοιξω καινουριο θεμα.

Σε κλειστη θεση σταθμευσης που εχει υπολογιστει με συντελεστη 0,59 στον πινακα του ικα δικαιουμαι να βαλω πλακακια ή θα μου βγαλει επιπλεον κοστουμι το ΙΚΑ σε πιθανη αυτοψια?

Κι αν βγαλει επιπλεον ενσημα τι θα υπολογισουν (1,35-0,59)*(τμ κλειστης θεσης)?

Ευχαριστω και περιμενω απαντησεις σας συντομα.

 

ΥΓ: Διευκρινιζω οτι δεν προκειται να κανω σπιτι το παρκιν απλα για να ειναι καθαρο και να μην ειναι με το τσιμεντο!!!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Καλημερα

Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη!!!!!

 

Καμια απαντηση κανεις στο θεμα μου?

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς Ανέστη!

 

Κανονικά το είδος κάθε χώρου (και επομένως ο συντελεστής που αυτός θα λάβει στον Πίνακα 1) καθορίζεται από τον Κτηριοδομικό.

 

Το ΙΚΑ ωστόσο έχει άλλη άποψη και θεωρεί χώρο κύριας χρήσης (κατοικίας) κάθε χώρο που έχει υποτυπώδεις προϋποθέσεις ή που έχει δυνητικά τις προϋποθέσεις. Δηλαδή αν έχει υποτυπώδη φυσικό φωτισμό (όχι κατ’ ανάγκη τον προσδιοριζόμενο από τον Κτηριοδομικό), ή κάποιο καλό δάπεδο (πχ πλακάκια) ή υποδομή θέρμανσης ή απλώς "πολλές" πρίζες (ρευματολήπτες) στους τοίχους, κλπ. Αυτό θα γίνει κατόπιν αυτοψίας, συνήθως αφού δηλωθεί αποπεράτωση.

 

Φυσικά η προσέγγιση αυτή δεν είναι σύννομη, αλλά ποιος έχει διάθεση να φτάσει στο ΣτΕ; (Απ' όσο ξέρω οι λίγοι που έφτασαν δικαιώθηκαν)

 

Επίσης είναι και παράλογη: Ένα υπόγειο που δεν θα επιχρισθεί και δεν θα έχει δάπεδο θα πάει με συντελεστή υπογείου και από τον Πίνακα 3 θα αφαιρεθούν τα δάπεδα - επιχρίσματα - χρωματισμοί (και οι τοιχοποιίες εφόσον δεν έχει τούβλα). Αν όμως επιχρισθεί, βαφτεί και πάρει δάπεδο θα πάει με συντελεστή 1,35 και δεν θα αφαιρεθεί τίποτα...

 

Απ' όσο μου έχει τύχει να δω, κάθε κατάστημα εφαρμόζει με διαφορετικό τρόπο (και σκληρότητα) την εισπρακτική πολιτική του ΙΚΑ. Ως ποιο ακραίο παράδειγμα, μου έτυχε να χρεώσουν συντελεστή 1,35 σε υπόγειο λεβητοστάσιο (ο λέβητας εγκατεστημένος) με τεχνητό αερισμό επειδή είχε πλακάκια…

 

Πλέον όταν υποβάλω Πίνακα 1 κάνω σχετική συζήτηση με τον προϊστάμενο του καταστήματος για να αποφύγω (εγώ ή ο πελάτης) τα εκ των υστέρων απρόβλεπτα και πληρώνω ο,τι διαφορά μου βγάλουν.

 

Φυσικά δεν μπορώ να προτείνω να κάνεις το ίδιο. Σε κάθε περίπτωση όμως απέφυγε να υποβάλεις Πίνακα 1 που να έρχεται σε σύγκρουση με τους πολεοδομικούς κανονισμούς και την άδεια. Μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος σε υπόθεση πολεοδομικών αυθαιρεσιών (υποθέτω ότι είσαι μηχανικός).

 

Τώρα, για να απαντήσω και στο ερώτημα, λογικά θα πάει με την διαφορά (1,35-0,59) επί του συνόλου των εργασιών (σκελετός – τοιχοποιίες – επιχρίσματα – δάπεδα – χρωματισμοί – λοιπά). Αν πάλι δεν κάνεις δάπεδο δεν εγκυώμαι ότι θα πάει με 0,59. Όμως μάλλον θα μπορέσεις να αφαιρέσεις τα δάπεδα με τον Πίνακα 3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε Αλεξη για την απαντηση αν και μου εκανες την καρδια περιβολι!!!

Φυσικα και εχει σοβατιστει το γκαραζ. Δεν μπορει να ειναι με την εμφανιση του μπετον απο τα καλουπια και φυσικα εχει τοιχοποιια αφου αν δεν ειχε θα ηταν πυλωτη και οχι κλειστη θεση παρκιν.

Τωρα που το ικα δεν εχει και εισφορες λογω μειωμενης οικοδομικης δραστηριοτητας θα με σκισουν!!!

(1,35-0,59)*283μ2 = 215 ενσημα!!!!!!!

Δεν παμε καλα!!!

Μαλλον εχω ορεξη να παω στο ΣΤΕ!!!

 

Και θελω να ειμαι 100% νομιμος και θα πληρωνω απο πανω?

Εχω ημιθπαιθριους και ειναι ολοι ανοιχτοι και θα την φαω στα γκαραζ που ειναι οντως γκαραζ?

Δεν φτανει που δεν πουλιεται τιποτα και οι υποχρεωσεις μας τρεχουν και θα πληρωνουμε και σπασμενα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Εχουμε 30μ² στεγασμένο χώρο στάθμευσης σε κατοικία. Αυτό δίνει συνολικά ένσημα 30 x 0.59 = 18 HM, το οποίο μεταφράζεται σε :

5ΗΜ για οικοδομικό σκελετό και εκσκαφές

3ΗΜ για τοιχοποιίες

4ΗΜ για επιχρίσματα

3ΗΜ για δάπεδα

2ΗΜ για χρωματισμούς

1ΗΜ για λοιπές εργασίες

 

Τι να αμφισβητήσει το ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Απλά συνήθως το ΙΚΑ επιθυμεί και επιδιώκει να εφαρμοστεί ο υπολογισμός ως εξής:

 

30 x 1.35 = 41 HM, ήτοι 21 ΗΜ επιπλέον

 

με το πρόσχημα της ενδεχόμενης μελοντική χρήσης του χώρου στάθμευσης ως χώρου κύριας χρήσης, όπως εξάλλου κάνει και η εφορία...

 

Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα από τότε που θυμάμαι να έχω παρτίδες μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.