Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμμεικτη Κατασκευή


 

Recommended Posts

Αν και δεν έχω εφαρμόσει κάτι τέτοιο θα έβαζα 4Φ14 μέσα στον μεταλλικό στύλο και θα το γέμιζα με σκυρόδεμα κάνοντάς το σύμμεικτο και για λόγους πυροπροστασίας και για λόγους καλύτερης σύνδεσης με τις δοκούς σκυροδέματος.

 

Πολύ-πολύ καλή η ιδέα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόνο που η ελάχιστη διάμετρος του στύλου είναι D=0,30μ εκτός εάν δεν απαιτείται περίσφιξη (την εξασφαλίζει η ύπαρξη του μεταλλικού στύλου ή εφόσον πάρεις q=1,50) οπότε μπορείς να θεωρήσεις ένα στύλο από οπλισμένο σκυρόδεμα διαμέτρου D=0,25μ.

Μήπως όμως προκύψει υπερβολικός οπλισμός;

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά την πρόταση του erling είναι να θεωρήσουμε τον μεταλλικό στύλο ως μεταλλότυπο και μόνο και να διαστασιολογήσουμε και να οπλίσουμε ανάλογα ένα στύλο από σκυρόδεμα διαμέτρου 0,25μ.

Άρα, δεν αγνοούμε τον πυρήνα από σκυρόδεμα ή κάτι κατάλαβα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Χαρη εσύ σωστά κατάλαβες, εγώ δεν είδα πως μιλάει για τόσο μικρό στύλο.

Αλλά δεν ξέρω, όσες φορές αρχιτέκτονας ήθελες κυκλικό στοιχείο, ποτέ δεν ήταν τόσο μκρό. Συνήθως ήθελαν πάνω από 35εκ διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει αν γίνει κάτι τέτοιο ... δεν θα έπρεπε να αγκυρωθεί το μεταλλικό περίβλημα ??? δεν λέω θα περισφίξει τον στύλο αλλά από ροπή στην στέψη του ???

 

Νομίζω πως η καλλίτερη λύση είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω ... κατασκευάζεται κυκλική και επενδύεται με ένα ωραίο INOX και είναι "τζιτζί" :D

 

Επι την ευκαιρία δείτε και μερικά έργα: http://www.inoxhellas.gr/works.php?lang=1

Link to comment
Share on other sites

Ουπςςς !!! τώρα είδα την διάμετρο 25 εκ..

Μία άλλη πρόταση ... αν κάνουμε πολύ υσχυρά τα δοκάρια ώστε να κρατούν αυτά την πλάκα (4 μ δεν είναι και πολύ μεγάλη διάσταση ) ??? Και βάλουμε στύλο από σκυρόδεμα με RELEASE ώστε να καταπονείτε μόνο αξονικά ?? Στην τελική πάντως με τέτοια τοιχώματα που απορροφούν την σεισμική ένταση ο στύλος δεν καταπονείται ιδιαίτερα ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.