Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκ/ση βιολογικού καθαρισμού. Απαιτείται οικοδομική άδεια;


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδερφοι,

Μια ερώτηση σχετικά με πολεοδομικές άδειες και βιολογικούς καθαρισμούς.

 

Γνωρίζεται εάν χρειάζεται οικοδομική άδεια για τη δημιουργία εγκαταστάσεων βιολογικού καθαρισμού σε υφιστάμενη βιομηχανία, αλλά όχι στο οικόπεδο της βιομηχανίας αλλά σε παρακείμενο οικόπεδο ή μόνο οι περιβαλλοντικοί όροι είναι αρκετοί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γνωρίζω, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια για τις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού (δεξαμενές) όταν αυτές συνοδεύουν την κυρίως εγκατάσταση, απαιτείται όμως για τυχόν σπιτάκια (π.χ γραφεία).

 

Ψάξε τις παρακάτω νομοθεσίες και εγκυκλίους:

 

Εγκύκλιος 10/98 (6453/1373/5-3-98 ) ΥΠΕΧΩΔΕ

Ν. 1416/84 - αρθ. 31 παρ. 2

 

Επειδή όμως έχω δει κάποιες Πολεοδομίες να βγάζουν ΟΑ για βιολογικό, καλύτερα να μιλήσεις με την τοπική σου Πολεοδομία, καθότι γνωρίζεις ότι η Ελλάς χωρίζεται σε πολλά βιλαέτια.

 

Το γεγονός ότι ο βιολογικός καθαρισμός βρίσκεται σε άλλο αγροτεμάχιο περιπλέκει ελαφρώς την αδειοδότηση.

 

Για την πολεοδομική περιπλοκή δεν μπορώ να σου απαντήσω δεν έχω την κατάλληλη ειδικότητα.

 

Για τα περιβαλλοντικά πρέπει να σου πω ότι εάν κάνεις επέκταση σε άλλο αγροτεμάχιο τότε πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία ΠΠΕΑ προ της ΕΠΟ, σε περίπτωση φυσικά που η βιομηχανία είναι κατηγορία Β3 και άνω.

 

Και φυσικά χρειάζεσαι την έγκριση της Μελέτης Επεξεργασίας Υγρών Αποβλήτων όπως επίσης και να τροποποιήσεις την άδεια λειτουργίας στη Δ/νση Ανάπτυξης Νομαρχίας.

 

Ελπίζω να βοήθησα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει την ακριβή διαδικασία έκδοσης ή μη άδειας δόμησης Βιολογικού Καθαρισμού, διότι διαβάζοντας τον Ν.Ο.Κ στο άρθρο 4 -1.θ γράφει ότι οι υπόγειες δεξαμενές για την κατασκευή τους χρειάζονται οικοδομική άδεια. Τα αντλιτικά συστήματα και ο χώρος στέγασης τους γίνεται κατανοητό ότι μπορούν να κατασκευαστούν με άδεια μικρής κλίμακας αλλά για μια υπόγεια δεξαμενή εγώ καταλαβαίνω ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία. Στην περίπτωση μου υπάρχει έγκριση μελέτης και τροποποίηση της αδείας, τι γίνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γνωρίζω, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια για τις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού (δεξαμενές) όταν αυτές συνοδεύουν την κυρίως εγκατάσταση, απαιτείται όμως για τυχόν σπιτάκια (π.χ γραφεία).

Αυτό είναι σωστό, αλλά ισχύει μόνο για έργα των ΟΤΑ. Για ιδιωτικά έργα ισχύει ο ΓΟΚ ή μάλλον ο ΝΟΚ (και ότι λέει η πολεοδομία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΟΚ όμως δεν λέει ότι οι υπόγειες δεξαμενές θέλουν Ο.Α. ενώ ο Ν.Ο.Κ. το λέει αρκετά καθαρά. Σίγουρα πρέπει να ρωτήσω το αντίστοιχο πολεοδομικό γραφείο αλλά θα ήθελα να ήμουν προετοιμασμένος στη περίπτωση που θα μου λέγαν μπαρούφες

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι θελει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΑ.

Σε περιπτωση δεξαμενων (πχ βιολογικου καθαρισμου) νεας βιομηχανιας στην εκδοση ΟΑ μπαινουν κανονικα.

Πιθανον και με αναλυτικο προυπολογισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι θελει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΑ.

Σε περιπτωση δεξαμενων (πχ βιολογικου καθαρισμου) νεας βιομηχανιας στην εκδοση ΟΑ μπαινουν κανονικα.

Πιθανον και με αναλυτικο προυπολογισμο.

Αυτό Τερρυ υπάρχει κάπου γραμμένο γιατί στον Γ.Ο.Κ. δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ υπάρχει ένα θέμα. Με βάση την εγκύκλιο 10/98 (6453/1373/5-3-98 )του ΥΠΕΧΩΔΕ, δεν απαιτείται ΟΑ για τις εγκαταστάσεις που συνοδεύουν την κυρίως εγκατάσταση δηλαδή αντλιοστάσια, δεξαμενές κτλ, χωρίς να διαχωρίζει εάν πρόκειται για έργο ΟΤΑ ή ιδιωτικό. Ωστόσο, ο Ν. 1416/84 όντως αναφέρεται σε έργα ΟΤΑ. Αλλά εάν προσέξεις την εγκύκλιο του 98 αναφέρεται στο άρθ. 27 παρ. 2 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ) που αναφέρει ότι σε περίπτωση αμφισβήτησης του νόμου αυτού αποφασίζει οριστικά ο υπουργός, οπότε δεν ξέρω μήπως η εγκύκλιος είναι εφαρμογή του άρθρου αυτού και συνεπώς υπερισχύει. Τρανταχτό παράδειγμα κακής νομοθέτησης και νεοελληνικού μπάχαλου, όπου παρά τη χαρτούρα, συμπέρασμα ουσιώδες δε βγαίνει σε ένα απλό ερώτημα τύπου θέλει δε θέλει.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι προ ΝΟΚ, τώρα που μπαίνει σε εφαρμογή ο ΝΟΚ δε ξέρω την ισχύ και την αξία των μυριάδων νόμων, αποφάσεων, εγκυκλίων, τροποποιήσεων κτλ που έχουν γραφτεί μέχρι σήμερα.

 

Τέλος, καλό είναι αυτό που γράφουμε, είτε είναι σωστό είτε λάθος, να το τεκμηριώνουμε επαρκώς με παραπομπές σε νομοθετήματα, ειδάλλως κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε ότι μας διακατέχει μια κάποια συντεχνιακή λογική

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος, καλό είναι αυτό που γράφουμε, είτε είναι σωστό είτε λάθος, να το τεκμηριώνουμε επαρκώς με παραπομπές σε νομοθετήματα, ειδάλλως κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε ότι μας διακατέχει μια κάποια συντεχνιακή λογική

 

Δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα. Αλλα συντεχιακη λογικη δεν εχω. Εχω ομως περιπτωση πελατη μου, του οποιου χαραξα το τελικο οικοπεδο εντος σχεδιου (με μη διανοιγμενους δρομους) και κατοπιν κατασκευης περιφραξης με 30εκ σκυροδεμα και καγκελο και καταγγελια, του επιβληθηκε το αναλογο προστιμο.

 

Παραπομπες επισημες που να μιλανε για δεξαμενες βιολογικου δεν εχω.

 

Αλλα θα σου πω παραδειγματα.

-Σε βιομηχανικο κτηριο με σιλο τροφοδοσιας πυρηνοξυλου, το σιλο μπηκε κανονικα ως εμβοδο για τον υπολογισμο των αμοιβων και μπηκε και ΤΕ για το σιλο. (γλιτωσαμε τον ανναλυτικο)

-Σε βιομηχανικο κτηριο με συστημα επεξεργασιες λυμματων (τυπου βιολογικου καθαρισμου), εγινε κανονικη μελετη των δεξαμενων και οι αμοιβες πηγαν με αναλυτικο.

(στον αναλυτικο γλιτωσαμε τα ΗΜ γτ ολη τη μελετη την περιλαμβανε η αδεια εγκαταστασης)

-Σε βιομηχανικο κτηριο με συστημα επεξεργασιες λυμματων compact δεν εγινε μελετη περαν της μελετης διαθεσης λυμματων, αλλα στεγαστρο που καλυπτε το συστημα αυτο υπολογιστικε κανονικα ως κλειστος χωρος (κλειστος χωρος διοτι για αισθητικους λογους τοοποθετηθηκαν αραιες περσιδες περιμετρικα του στεγαστρου και δεν το δεχονταν ως ΗΧ)

 

Με δεδομενο οτι δεν νοειται εναρξη εργασιων χωρις ΟΑ (βλ ακομα και τις περιφραξεις) και φυσικα μη καταβολη ασφαλιστικων εισφορων, εκτιμω οτι θελει ΟΑ.

Αλλα σε καθε περιπτωση, το πρωτο ειναι οι περιβαλλοντικοι οροι ή ενημερωση της αρχικης μελετης που λογικκα υπαρχει (φυσικα με μελετη διαθεσης λυμματων), η τροποποιηση της αδειας εγκαταστασης και ερωτημα στη Δ. Αναπτυξης για απαιτηση ή οχι εκδοσης ΟΑ.

Ποσο μαλλον αν μιλαμε για εργασιες χωματουργικων, σκυροδεματος κτλ.

Αν πας με τη λογκη των υπηρεσιων, λογω του οτι ασφαλως και θα τροποποιηθει η μελετη αποχετευσης, πιθανον να σε βαλλουν να συνταξεις νεα μελετη.

 

Το γεγονός ότι ο βιολογικός καθαρισμός βρίσκεται σε άλλο αγροτεμάχιο περιπλέκει ελαφρώς την αδειοδότηση.

 

Δεν περιπλεκει τα πραγματα. Αν υπαρχει μισθωτηριο που να περιγραφει επακριβως τη χρηση του μισθωμενου χωρου και τις κατασκευες που επιτρεπεται απο τον ιδιοκτητη, να γινουν σε αυτον, δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παραπομπες επισημες που να μιλανε για δεξαμενες βιολογικου δεν εχω.

 

 

Επειδή εγώ έχω και τις αναφέρω παραπάνω, την εγκύκλιο στην οποία αναφέρομαι την έχεις διαβάσει; Ποια είναι η γνώμη σου; Δε ρωτάω επιθετικά, ειλικρινά ρωτάω να μου πεις τη γνώμη σου, γιατί κατά τη δική μου άποψη δεν είναι τόσο ξεκάθαρο εάν θέλει ή δεν θέλει. Τα παραδείγματα που γράφεις φυσικά βοηθούν, αλλά σε αυτό το υποτιθέμενο κράτος ξέρεις πολύ καλά με ποια λογική λειτουργούν οι υπηρεσίες... όπως μου είχε πει κάποτε κι ένας υπάλληλος "δε γνωρίζω τι γράφει ο νόμος και δε με νοιάζει... εσύ έτσι θα το κάνεις όπως το λέω γω...".

 

Επίσης, σχετικά με την περιπλοκή στην αδειοδότηση, αναφερόμουν στην περιβαλλοντική αδειοδότηση, που όντως τα πράματα ήταν ελαφρώς περίπλοκα τότε το 2010, οπότε και δόθηκε η απάντηση, διότι έπρεπε να κάνεις απ την αρχή ΠΠΕΑ και ΕΠΟ. Σήμερα, βέβαια που καταργήθηκαν πολλές από αυτές τις διαδικασίες τα πράματα είναι σαφώς ευκολότερα. Για την πολεοδομική περιπλοκή, δεν είχα εκφράσει κάποια άποψη λόγω μη συναφούς ειδικότητας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.