Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προνομιακή δανειοδότηση για μηχανικούς - μέλη του ΤΕΕ


p.varvaris

Recommended Posts

Από mechcon "Για αυτούς που ενδιαφέρονται μόνο για τη μέλλουσα ζωή και τους αρκούν οι καταγγελίες, προφανώς το ΤΕΕ δεν έπρεπε να κάνει αυτήν την κίνηση. Άλλωστε πως θα λένε "Τι έκανε το ΤΕΕ;"

 

Αγαπητέ mechcon

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας ανέφερες συγκεκριμένα προϊόντα της τράπεζας Αττικής προς τους μηχανικούς και σε τι υπερτερούν αυτά τα προϊόντα από τις άλλες τράπεζες. Ετσι θα αποστομώσεις και εμάς που ενδιαφερόμαστε για τη μέλλουσα ζωή.

Αλλιώς με τις γενικότητες που αναφέρεις μάλλον εκτίθεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας ανέφερες συγκεκριμένα προϊόντα της τράπεζας Αττικής προς τους μηχανικούς και σε τι υπερτερούν αυτά τα προϊόντα από τις άλλες τράπεζες. Ετσι θα αποστομώσεις και εμάς που ενδιαφερόμαστε για τη μέλλουσα ζωή.

Αλλιώς με τις γενικότητες που αναφέρεις μάλλον εκτίθεσαι.

 

Δεν έγραψα πουθενά για τα προϊόντα της Τράπεζας Αττικής. ¨Εγραψα ότι δημιουργήθηκε ένα προϊόν με την Εθνική ελκυστικό, φαίνεται πως είναι καλύτερο από τους όρους της αγοράς και οι μηχανικοί θα κρίνουν στην πράξη αν τους συμφέρει. Σε αυτήν την περίπτωση θα έχουμε πιθανόν διορθωτικές κινήσεις από τις υπόλοιπες τράπεζες, στο πλαίσιο του ανταγωνισμού. Αυτό προσπάθησε να κάνει το ΤΕΕ, σε συνέχεια του πακέτου των προτάσεων που υπέβαλε μαζί με 15 άλλους φορείς του κατασκευαστικού κλάδου για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης http://portal.tee.gr/portal/page/portal/press/ENHMEROTIKO_DELTIO/ED-YEAR-2010/ED2576/2576_DRASTHRIOTHTES.pdf

Link to comment
Share on other sites

@mechcon

Ομολογώ ότι αναφέρθηκα στην τράπεζα Αττικής παρασυρμένος από την πλειοψηφία των σχολίων που αναφέρονταν στην τράπεζα αυτή.

Παρ΄ολα αυτά αν στο σχόλιό μου αλλάξεις το Αττικής σε Εθνική τα ερωτήματά μου παραμένουν.

Και για να γίνω πιό σαφής άλλη μία ερώτηση.

Θεωρείς ότι το ΤΕΕ αντιπροσωπεύοντας 120.000 εν δυνάμει πελάτες, έκανε επιτυχή συμφωνία με την Εθνική;

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ. ΔΕΝ είμαι υποψήφιος στις επερχόμενες εκλογές, ούτε ποτέ ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική πάντα σύμμαχος των μηχανικών. Πέραν του ότι έχει την αποκλειστικότητα της κατάθεσης των αμοιβών μόνο σε αυτήν μας βάζει και κρατήσεις. Πληρώνεις προμήθεια για να καταθέσεις χρήματα!!!!!! Τα οποία τα κρατάει για 15 μέρες χωρίς να σου αποδώσει τόκο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το Τ.Ε.Ε. γνωρίζει το συνολικό ποσό των αμοιβών που κατατίθονται ετησίως στην Ε.Τ.Ε., ως αμοιβές μηχανικών. Γιατί δεν δημοσιοποιεί αυτό το μέγεθος (ποσόν), ώστε αφ΄ενός να υπολογίσουμε (γνωρίσουμε) το κέρδος της τράπεζας από την παρακράτηση του 2,048 % που κάνει και αφ΄ετέρου το κέρδος από την εκμετάλευση των χρημάτων ΜΑΣ, για 14 ημέρες???

Υ.Γ. ούτε εγώ είμαι υποψήφιος στις επερχόμενες εκλογές, ούτε ποτέ ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική πάντα σύμμαχος των μηχανικών. Πέραν του ότι έχει την αποκλειστικότητα της κατάθεσης των αμοιβών μόνο σε αυτήν μας βάζει και κρατήσεις. Πληρώνεις προμήθεια για να καταθέσεις χρήματα!!!!!! Τα οποία τα κρατάει για 15 μέρες χωρίς να σου αποδώσει τόκο.

όχι σύμμαχος, συνέταιρος!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμήθηκα το μάθημα της Λογικής που έκανα στο Γυμνάσιο. Το γνωστό παράδειγμα "Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι"

Η Τράπεζα είναι κακιά, το ΤΕΕ συνεργάστηκε με την Τράπεζα, άρα το ΤΕΕ είναι κακό...

 

Είναι η λογική που λέει, άσε τα πράγματα όπως είναι... Μην τα σκαλίζεις...

 

Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι μια οποιαδήποτε τράπεζα, στο σημερινό περιβάλλον του νεοφιλελευθερισμού και της ασυδοσίας, οποιαδήποτε τράπεζα, με υπέρογκα κέρδη, με τις απαράδεκτες κρατήσεις, με ευθύνες όπως λένε οι παλαιότεροι μηχανικοί, για το κλείσιμο κατασκευαστικών επιχειρήσεων (ΕΔΟΚ ΕΤΕΡ, ΣΚΑΠΑΝΕΑΣ αλλά και πιο πρόσφατων) θα γίνει λαϊκής βάσης.

Απλά, στο περιβάλλον που μας έχουν επιβάλει προσπαθούμε να παρέμβουμε με όρους αγοράς και τίποτα άλλο.

Αν θέλετε μπορούμε να περιμένουμε να κοινοκοποιηθούν πρώτα οι τράπεζες...

 

Εγώ θα έλεγα, αν έχουμε συγκεκριμένα αιτήματα εναντίον των τραπεζών (και έχουμε) ας δημιουργήσουμε ένα κίνημα από τα κάτω, ας ζητήσουμε να συμπαρασταθούν οι φορείς των μηχανικών (και ας τους κρίνουμε), ας ζητήσουμε να τοποθετηθεί η Πολιτεία και τα κόμματα, ας ανιχνεύσουμε τα όρια του συστήματος δηλαδή και να πάμε παρακάτω. Αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

Και πάλι κάτι από το Μπρεχτ

 

ΥΜΝΟΣ ΣΤΟ ΘΕΟ

 

Βαθιά στις σκοτεινές κοιλάδες πεθαίνουνε οι πεινασμένοι

Αλλά εσύ τους δείχνεις το ψωμί και τους αφήνεις να πεθαίνουν

 

Εσύ έχεις θρονιαστεί αιώνιος και αόρατος

Κι αστράφτεις ανελέητος πάνω από το αιώνιο Σχέδιό σου

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο πως το 2,048% δεν είναι κρατήσεις της τράπεζας (όπως πολύ λάθος αναφέρει το γνωστό πρόγραμμα) αλλά κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, για τις οποίες κρατήσεις μπορούμε στην δήλωσή μας να τις συμπεριλάβουμε (δεν θυμάμαι σε ποια θέση) προσκομίζοντας το έντυπο που αποστέλλει το ΤΕΕ και αναφέρει το ποσό αυτών των κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

.....προσκομίζοντας το έντυπο που αποστέλλει το ΤΕΕ και αναφέρει το ποσό αυτών των κρατήσεων.

μια και το ανέφερες το ΤΕΕ δεν μου έχει αποστείλλει ποτέ τη βεβαίωση

 

φυσικά από φέτος που θα έχουμε φορολόγιση έσοδα-έξοδα το ΤΕΕ θα δεχθεί χιλιάδες κλήσεις προκειμένου να μας στείλει τη συγκεκριμένη βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.