Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Επειδή είμαι λίγο απο άσχετως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να φτιάξω ενα pull-down menu που ανάλογα την επιλογή απο την λίστα να δηλώνουμε μια τιμή ?

Link to comment
Share on other sites

Το συνημμένο ίσως βοηθήσει λιγάκι . Τα δεδομένα πληκτρολογούνται σε ξεχωριστό φύλλο και η λίστα επιλογής στο βασικό φύλλο ενημερώνεται αυτόματα .

 

Είναι πιο γενικό παράδειγμα.

Data_Lookup.zip

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι πολύ απο άσχετως!!!!!!!!!!

 

το κίτρινο drop-down πως το έκανες και μπορεί αντι για νούμερα να πάρει κείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία του "κίτρινου" drop down έγινε με τρόπο που έχει να κάνει με την έκδοση του Excel που χρησιμοποιεί ο καθένας μας και αλλάζει από έκδοση σε έκδοση . Φυσικά και δέχεται κείμενο .

 

Δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να ετοιμάσω κάποιο tutorial για την δημιουργία του . Υπάρχουν όμως αρκετά στο youtube αν γίνει αναζήτηση με λέξεις κλειδιά όπως dynamic range , validation from list , validation from dynamic range και άλλα αντίστοιχα .

Link to comment
Share on other sites

τώρα που σε βρήκα !!!! :smile: :-) :smile: :-) :smile:

 

μπορεί το drop down στην λίστα να έχει εικόνες?????? που να αντιστοιχούν σε νούμερα?

 

επιπλέον

 

ειμαι πχ στο sheet 1 και ορίζω το cell για το drop down (data validation, list, source) Οι τιμές του source ομως είναι σε άλλο sheet και δεν με αφήνει να παώ να τα ορίσω? δεν με αφήνει να αλλάξω sheet!!!!!

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει παλαιότερα αλλά ήταν τόσες οι ρυθμίσεις που είδα μέσα στο youtube tutorial που τελικά ... έγινε χάος :mrgreen: :mrgreen:

 

Η απάντηση είναι ότι ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ , όχι με απλό τρόπο , αλλά δεν έχω δει κάτι πρακτικό ως παράδειγμα πρόσφατα . Ευχαρίστως να το ψάξω αλλά θέλει τον χρόνο του και πιθανόν θα ισχύει μόνο για την συγκεκριμένη έκδοση του Excel .

 

Να το ψάξω λοιπόν ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.