Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και το χρόνο που αφιερώσατε. Με βοηθήσατε απόλυτα. Θα επανέλθω όμως σύντομα με επόμενα στάδια :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ !

 

Μελετείστε εσείς , προσπαθείστε και μόνος σας και εδώ είμαστε :smile:

 

Η ομάδα είναι δυνατή :smile: . Όλο και κάποιο μέλος της θα είναι εύκαιρο να βοηθήσει στις απορίες σας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με το επόμενο στάδιο. Οπως θα δείτε και στο συνημμένο αρχείο έχω ένα πίνακα δεδομένων στο φύλλο "Data" και θέλω να ενημερώνονται αυτόματα τα δεδομένα στο "Pivot". Κάποιο λάθος στη διατύπωση της VBA κάνω, ποιό ακριβώς?

(αν μου λέγατε και πως ανεβάζω αρχείο εδώ....)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Την ώρα που γράφετε , υπάρχει κάτω δεξιά ένα κουμπάκι με ένδειξη "More Reply Options" ή "Use Full Editor" , ανάλογα αν γράφετε το μήνυμα πρώτη φορά ή αν επανέρχεστε να το διορθώσετε . Αν πατήσετε πάνω του , θα αναπτυχθεί ένα νέο περιβάλλον όπου κάτω αριστερά , εκεί που έχει την ένδειξη με τον συνδετήρα , μπορείτε να επισυνάψετε τα αρχεία που θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Με Pivot Tables δεν έχει τύχει να ασχοληθώ παρά μόνο παλιά στο παρελθόν .

 

Εξ' όσων θυμάμαι, ο μηχανισμός δημιουργίας του πίνακα PIVOT και η ενημέρωσή του γίνονται με διαδικασίες εσωτερικές του Excel χωρίς να χρειάζεται η παρέμβαση του χρήστη με κώδικα . Λογικά , μετά την αλλαγή των όποιων δεδομένων , θα πρέπει με δεξί κλίκ να εμφανίζεται κατάλογος επιλογών όπου κάποια από αυτές θα σχετίζεται άμεσα με την ενημέρωση (update) του πίνακα PIVOT.

 

Ακ κάποιος γνωρίζει περισσότερα , ας βοηθήσει .

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μπορεί να γίνει με εσωτερική διαδικασία, αρκεί να κάνεις δυο κλικ στο κελί που εμφανίζεται το άθροισμα. Εγώ όμως θέλω η διαδικασία να είναι αυτόματη, μόλις ενημέρωνεις το αρχείο δεδομένων να ενημερώνεται και ο πίνακας. Υπάρχουν σχετικές διευθύνσεις που περιγράφουν τη διαδικασία (όπου και βρήκα αυτό τον αλγόριθμο) αλλά καθώς δεν έχω γνώση VBA κάτι πάει λάθος και δεν ξέρω τι.

Edited by thed1969
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω π.χ. 2 φύλλα εργασίας. Στο πρώτο έχω μια συνάρτηση που εισάγω κάποια δεδομένα, μου δίνει ένα αποτέλεσμα και το μεταφέρω στο 2ο φυλλο για να το αθροίσω με την αρχική τιμή μιας μεταβλητής (μέχρι εδώ τα έχω καταφέρει). Θέλω όμως το άθροισμα αυτο που προκύπτει να το "κρατάει στη μνήμη" και όταν επαναλαμβάνω τη διαδικασία σαν αρχική τιμή να λαμβάνει το προηγούμενο άθροισμα. Πως μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

Κάποιο παράδειγμα που να φαίνεται και αυτό που ήδη κάνατε μαζί με εποπτικές οδηγίες υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο "1" έχω τα δεδομένα που αλλάζουν (επιλέγεις όνομα, νικητή, και βγαίνει κάποια βαθμολογία). Οι βαθμοί αυτοί μεταφέρονται στο φύλλο "RankingListNew" στη στήλη Ε (με τους αντίστοιχους ελέγχους) και στη στήλη D υπάρχει η αρχική βαθμολογία. Η D μεταβάλλεται ανάλογα με την Ε. Οταν όμως στο φύλλο 1 επίλεξω 2ο, 3ο, κλπ συνδυασμό και προκύψουν νέες βαθμολογίες θέλω να προστίθενται στα προηγούμενα. Δηλαδή η D στο τέλος των ενεργειών μου (πολλαπλές εισαγωγές) να έχει τελικές τιμές που προκύπτουν από τις επιμέρους πράξεις. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

test1.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.