Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Καλημέρα, προσπαθώ να φτιάξω ένα αρχείο στο excel για να υπολογίζω τον απαιτούμενο οπλισμό σε ένα δοκάρι ορθογωνικής διατομής. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πώς να κάνω γραμμική παρεμβολή στο excel.

Ανάλογα με το μsd που θα υπολογίζεται από το excel (κελί Ν10) θα πρέπει με κάποιο τρόπο να του πω να βρίσκει αυτόματα στον πίνακα την αμέσως μικρότερη (έστω μ1) και μεγαλύτερη (έστω μ2) τιμή του μ και να κάνει γραμμική παρεμβολή ανάμεσα σε αυτές τις δυο τιμές για να βρει το ω με βάση τον τύπο για ω=ω1+(μ-μ1)*(ω2-ω1)/(μ2-μ1)

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

http://www.megaupload.com/?d=PP7XW5BI

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τις κοντινότερες τιμές μιας μεταβλητής απο μία λίστα χρησιμοποιείς:

Κοντινότερη προς τα κάτω:

>=SMALL(A13:A52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1)

Κοντινότερη προς τα πάνω:

> =LARGE(A13:A52;COUNTIF(A13:A52;">"&N10)+1)

Για το ω1,2:

>=SMALL(B13:B52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1)
=LARGE(B13:B52;COUNTIF(A13:A52;">"&N10)+1)

 

Οπότε το ω (με μία γραμμή κώδικα) είναι:

>=SMALL(B13:B52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1)+(N10-SMALL(A13:A52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1))*(LARGE(B13:B52;COUNTIF(A13:A52;">"&N10)+1)-SMALL(B13:B52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1))/(LARGE(A13:A52;COUNTIF(A13:A52;">"&N10)+1)-SMALL(A13:A52;COUNTIF(A13:A52;"<"&N10)+1))

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερτρισμέγιστος και τιτανοτεράστιος. Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω τώρα.

Μου εξηγείς σε παρακαλώ πολύ τι ακριβώς κάνεις μέσα στην count-if γιατί δεν το έπιασα;

 

ΕDIT: ΟΚ το 'πιασα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι σε ένα πολυσυζητημένο θέμα Data Validation με δυνατότητα επιλογής της λίστας από κάποιες διαθέσιμες.

Δηλαδή η λίστα που θα με προτρέπει να επιλέξω να γεμίζει ανάλογα με κάποια προηγούμενη επιλογή μου!!

βλ συνημμένο αρχείο για λεπτομέρειες.

 

Τα links που περιέχονται στο αρχείο είναι στα αγγλικά μεν, πολύ κατατοπιστικά δε με πληροφορίες για συναρτήσεις όπως η match, index, vlookup και εμπλοκή τους.

 

ΣΗΜΕΊΩΣΗ: Τα παραπάνω προφανώς και δεν είναι για αρχάριους στο Excel, παρόλο που αν πάνε βήμα-βήμα θα έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ίσως χρειαστεί ανασκόπηση σε απλό DataValidation με ονομασμένες λίστες εδώ: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=237860&postcount=118

Data Validation Depended.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να πω ειναι

 

Θεαματικό!!

 

μπραβο και ευχαριστουμε

 

το `χεις δοκιμασει και σε 3 στηλες?? ή μπερδευεται?

Link to comment
Share on other sites

το 'χεις δοκιμάσει και σε 3 στήλες?? ή μπερδεύεται?

 

Sky is the limit... ή τέλος πάντων όσο αντέχεις μέχρι να μπερδευτείς!!

βλ νέο συνημμένο όπου το έχω με 3 επίπεδα lists (το προηγούμενο είχε 2 επίπεδα), αλλά για παραπάνω επίπεδα κάνε τις δοκιμές σου

Data Validation Depended.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

apostolos 55 αφου δουλεψε στις 3 θα δουλεψει και στις 4

 

γενικοτερα το εχω παρατηρησει γενικα στο εxcel οτι αν παει απο 2 στο 3 δουλευει και στο 4,5,κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορώ να καλώ μια δική μου συνάρτηση, που βρίσκεται σε μια καρτελα ενος αρχείου, η οποία να χρησιμοποιείται σε άλλες καρτέλες του ίδιου αρχείου και να μου δίνει διαφορετικό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δική σου συνάρτηση (UDF ή "User Defined Function")μπορείς να δημιουργήσεις με VBA και να τη χρησιμοποιήσεις όπου θες αρκεί να σώσεις το αρχείο που τις περιέχει ως xla add-in και να το φορτώνεις όποτε τις χρησιμοποιείς.

 

Εαν εννοείς να χρησιμοποιήσεις άμεσα τύπο απο κελί άλλου φύλλου που χρησιμοποιεί άλλα δεδομένα, τότε μάλλον δε γίνεται. Μπορείς βέβαια να τον κάνεις copy paste.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.