Μετάβαση στο περιεχόμενο

Excel - Για όσους θέλουν να ψάξουν παραπέρα ...


gvarth

Recommended Posts

Ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει τι διαφορα έχουν μεταξυ τους

 

C4 C$4 $C$4

 

δηλαδη το δολλαριο σε τι κανει την διαφορα????

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά έγκειται στο ότι το C4 δηλώνει απλό κελλί χωρίς καμμία αναφορά . Κάποιος τύπος που περιέχει το C4 και αντιγραφεί στο παρακάτω κελλί , το C4 θα γίνει C5 , στο παρακάτω , C6 κ.λ.π.

 

Το C$4 υποδηλώνει "κλείδωμα" στη γραμμή σε περίπτωση αντιγραφής τυπου όπου συμμετέχει το εν λόγω κελλί.

 

Το $C$4 υποδηλώνει απόλυτη αναφορά κελλιού που σημαίνει ότι αν το $C$4 συμμετέχει σε κάποιο τύπο και ο τύπος αυτός αντιγραφεί σε παρακάτω ή παραδίπλα κελλί , το C4 δεν θα τροποποιηθεί κατά την αντιγραφή. Παραμένει "κλειδωμένο" .

 

Λόγω χρόνου , δεν είναι εφικτό να επεκταθώ τη στιγμή αυτή. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν ενα τεραστιο (το κοιταω και πιο παλια ημερομηνια ειναι ετους 1998 μεχρι σημερα) excelοφυλλο με τιμολογια που γραφει

 

α/α ημερομηνια περιγραφη και το ποσο

 

και θελω να κανω ενα ειδος λογιστικης τακτοποιησης

 

Την μεταφορα των συνόλων απο σελιδα σε σελιδα δεν ξέρω πως να την διαχειριστω

με ενα αυτοματοποιημενο τροπο

 

εχετε καμια ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το excel που έχεις απο την περιγραφή σου και δε ξέρω κατα πόσο είναι αυτό που ψάχνεις, αλλα προτείνω τη χρήση της indirect.

 

Γράφω ένα παράδειγμα:

Φύλλο 1 με ονομασία 1/2008

Φύλλο 2 με ονομασία 3/2008

Φύλλο 3 με ονομασία 4/2008

....

Φύλλο Ν με ονομασία 2/2011

και έστω σε κάθε φύλλο η στήλη E έχει τα ποσά με το μερικό σύνολο στο τέλος της στήλης.

 

Σε ένα νέο φύλλο στην στήλη Α βάζεις το Α/Α (1,2,3,....)

κελί Β1: " =A1-12*int(A1/12,01) " για να πάρεις τους μήνες.

κελί C1: " =2008+int(A1/12,01) " για να πάρεις το έτος.

κελί D1: " =MAX(INDIRECT(B1&"/"&C1&"!E:E")) " για να πάρεις τα σύνολα.

 

ουσιαστικά υπολογίζεις με τύπο το όνομα του φύλλου. τη max τη χρησιμοποίησα επειδή το σύνολο θα είναι σίγουρα το μεγαλύτερο νούμερο σε μία στήλη!

Link to comment
Share on other sites

τρόποι υπάρχουν, αλλά πρέπει να ξέρουμε τη μορφή... στείλε ένα μέρος τουλάχιστον ή αν θεσ να μην φαίνονται στοιχεία τότε ένα αντίγραφο, που να έχει τις ίδιες θέσεις με τα προτότυπα και μια περιγραφή του τι θεσ να κάνεις.

 

Ενδεικτικά να σου πώ ότι αν είναι σε ίδιες θέσεις σε διαφορετικά φύλλα τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε VBA. Το βασικό είναι να βρεθεί κάτι κοινό ώστε να μειωθούν τα ψαξίματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι τροποποιημενο το αρχειακι

 

 

θελω απλα να βαλω στην αλλαγη σελιδας να εχω την μεταφορα των συνολων

 

του gousgounis την προτεινομενη λυση δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο οτι εχω καταλαβει αφορα τα φυλλα

 

 

ενω απλα θελω στις σελιδες της εκτυπωσης αν παμε απο

προβολη > διαταξη σελιδας

να ειναι μια γραμμη πανω (στην θεση της κεφαλιδας) που να λεει απο μεταφορα

και κατω (στη θεση του υποσελιδου) να λεει σε μεταφορα

 

 

 

 

@apostolos55 η getif δεν μου δουλευει

την πηρα απο το αρχειο του ΑΠΔ τον κωδικα που εχεις φτιαξει και το εκανα προσθετο

εχω excel 2010 ελληνικο

και επισης το εχεις πλεον δοκιμασει σε στηλες?

Link to comment
Share on other sites

st2 δυστυχώς αυτό δε γίνεται με καθαρό excel.

 

Κάποιες VBA ρουτίνες που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν βρήκα εδω στο forum του ms-office.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!

 

αλλα ο κωδικας απο το λινκ που ποσταρε o gousgounis ειναι για access

 

>Option Compare Database
Option Explicit
Dim subTot As Currency

Private Sub PageHeader_Print(Cancel As Integer, PrintCount As Integer)
   Me.PreviousTotal.Visible = subTot <> 0
   Me.PreviousTotal = Nz(Me.PreviousTotal, 0) + subTot
   subTot = 0
End Sub

Private Sub Detail_Print(Cancel As Integer, PrintCount As Integer)
   subTot = subTot + Me.Field1
End Sub

Private Sub PageFooter_Print(Cancel As Integer, PrintCount As Integer)

'    If Me.Page = Me.Pages Then
'        Me.NewSubTotal.Visible = False
'        Exit Sub ' Ίσως χρειαστεί να μήν εμφανίζεται στο τέλος της τελευταίας σελίδας.
'    End If
   Me.NewSubTotal = Nz(Me.PreviousTotal, 0) + subTot
End Sub

 

 

προσπαθησα λιγο να τον τροποποιησω αλλα δεν καταφερα πολλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι τροποποιημενο το αρχειακι

θελω απλα να βαλω στην αλλαγη σελιδας να εχω την μεταφορα των συνολων

του gousgounis την προτεινομενη λυση δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο οτι εχω καταλαβει αφορα τα φυλλα

 

ενω απλα θελω στις σελιδες της εκτυπωσης αν παμε απο

προβολη > διαταξη σελιδας

να ειναι μια γραμμη πανω (στην θεση της κεφαλιδας) που να λεει απο μεταφορα

και κατω (στη θεση του υποσελιδου) να λεει σε μεταφορα

 

@apostolos55 η getif δεν μου δουλευει

την πηρα απο το αρχειο του ΑΠΔ τον κωδικα που εχεις φτιαξει και το εκανα προσθετο

εχω excel 2010 ελληνικο

και επισης το εχεις πλεον δοκιμασει σε στηλες?

 

α) δουλεύει κανονικότατα η getif() σε στήλες και γραμμές, και ανάμεικτα. Άλλωστε χρησιμοποιεί τις λίστες ανεξάρτητα προέλευσης. Δες http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1344 για οδηγίες και την καλή έκδοση. (ενδέχεται αυτή μέσα σε ΑΠΔ να την έχω προσαρμόσει ή να είναι παλιότερη:) )

 

β) Γενικές οδηγίες για εφαρμογή λύσης σε VBA

* αν αλλάζεις και φύλλα τότε σου χρειάζονται οι {windows() , windows(i).count , windows(i).caption (για όνομα) ,windows(i).activate ... klp}

* για sheets αντίστοιχα: {sheets() , sheets(i).select , sheets(i).activate, sheets(i).name, sheets(i).cells(RowI,ColumnJ) ...κλπ}

* με κάποιους βρόγχους (do...loop, for each __ in __ ...next, for ... next) την cells(i,j).formular11c1="Α1+Α2" , την IF...Then, την Instr() μπορείς να κάνεις θαύματα

 

Δε θα μπω παραμέσα γιατί χρειάζεται δουλειά ή λύση σου. Τα εργαλεία που σου έδωσα έχουν καλή βοήθεια-υποστήριξη από το help & examples. Η γνώμη μου όμως είναι αν δεν κατέχεις καλά vba να μην το παλέψεις μόνος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

:):):):):)

Πραγματι apostolos55 η getif δουλευει μια χαρα απο το λινκ αυτο

ευχαριστω!!!!

 

------------

τωρα οσον αφορα τα συνολα για το "σε μεταφορα" και "απο μεταφορα"

απλα εψαχνα ενα τροπο στο ιδιο workbook και στο ιδιο sheet

αλλα σε διαφορετικες σελιδες εκτυπωσης

αναλογα που ειναι τα ορια της εκτυπωσης να μπαινει το "απο μεταφορα" πρωτο πρωτο στην αρχη και τελευταιο κατω κατω το "σε μεταφορα"

 

επειτα ειδα οτι απο την μια πλευρα υπαρχει το προβλημα της αναγνωρισης των οριων εκτυπωσης τα οποια αλλαζουν συνεχως που μπορει να λυθει με τις κεφαλιδες και τα υποσελιδα

αλλα μετα το θεμα που προεκυψε ειναι πως μπορω να βαλω να εκτελουνται πραξεις εντος του χωρου στις κεφαλιδες και υποσελιδα

 

απο την αλλη όμως μπορει πολυ ευκολα να γινει η πραξη και μετα να πρεπει να βρεθει καποιος τροπος αυτη η πραξη να ακολουθει την οριζοντια γραμμη της περιοχης εκτυπωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.