Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σοβαρό πρόβλημα σκουριάς στα σίδερα της πλάκας


lefteris10

Recommended Posts

καλησπέρα στη παρέα , υπάρχει ενα σπίτι 2οροφο σε παραθαλάσσια περιοχή της αττικής, κατασκευή του 1980.

Το σπίτι γενικά είναι παρατημένο εξωτερικά και μάλιστα για πολλά χρόνια τα τσιμέντα της πρόσοψης ηταν εκτεθειμένα,

τα τελευταία δεκαετία βάφτηκαν.

Στη βεράντα υπάρχει μια μεγάλη ρωγμή σε ενα πέδιλο.

Θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να απευθυνθώ για έλεγχο και τι μπορώ να κάνω για να στα εκτεθειμένα μπετά για να τα προστατέψω ?
Εντωμεταξύ τώρα που ειναι βαμμένα θα πρέπει να φυγει το χρώμα για να γίνει οποιαδήποτε εργασία συντήρησης?

 

 

 

 

post-19255-0-54579700-1492242127_thumb.jpg

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε site με μηχανικούς βρίσκεστε, οπότε νομίζω είναι περιττό να ρωτάτε για το που θα απευθυνθείτε για έλεγχο.

Εάν το πρόβλημα είναι αυτό που φαίνεται στην φωτο, θα πρέπει το τοιχείο να επισκευαστεί κατά τα γνωστά (καθαίρεση σκυροδέματος, καθαρισμός οπλισμού, σταθεροποιητής & αναστολέας στον οπλισμό, κλείσιμο διατομής με επισκευαστικό κονίαμα και φινίρισμα με λεπτόκοκκο επισκευαστικό) και να αντιμετωπιστεί και το αίτιο που το προκάλεσε (μόνωση βεράντας ή τουλάχιστον περιμετρικά από το τοιχείο).

Για τον υπόλοιπο φέροντα, που δεν έχει ακόμα ρωγμές κτλ., αν θέλετε να τον προστατεύσετε σωστά θα πρέπει να φύγει το χρώμα που έχει μπει. Χωρίς να φύγει η βαφή μπορεί να μπει μόνο κάποιο ακρυλικό μονωτικό κατάλληλο για τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αν υπάρχει κάποιος μηχανικός που να έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό και να ασχολείται με τα συγκεκριμένα προβλήματα.

Γνωρίζετε επίσης το κόστος περίπου τέτοιου ελέγχου ?

 

 

Ξέχασα να μπω ότι η βεράντα είναι Καλημενη και δεν βρέχεται

 

τρόπος να φύγει το χρωμα υπάρχει ? Χωρίς να γίνει ζημιά ?

Θα με ενδιέφερε να περάσω κάποιο ειδικό υλικό συντήρησης για να προστατέψω το τσιμέντο μιας και το σπίτι είναι παλιό.

Επίσης εδώ διάβασα ότι απαγορεύεται σε οπλισμένο σκυρόδεμα να μπαίνει υλικό μινωικό χωρίς διαπνοή

 

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Καθε  οφθαλμοεπισκευαστικη λυση χωρις"διαγνωση" ειναι βεβαιο οτι καταληγει σε αποτυχια (αμμεση ή μετα απο λιγο καιρο) .

Η αντιμετωπιση περιβαλλοντικων δρασεων (οπως η δικη σας ) ειναι πολυ σοβαρο-δυσκολο και δαπανηρο ζητημα.

Να απευθυνθειτε σε μηχανικο κατα το δυνατον με εμπειρια σε τετοια ζητηματα.Στο Νομο Αττικης πρεπει να υπαρχουν αρκετοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ και κάπως έχω αγχωθει , να ναι καλά ο κύριος Ροδόπουλος .

Ένας έλεγχος από έναν ιδιώτη μηχανικό πόσο στοιχίζει περίπου ? Υπάρχει μία τάξη μεγέθους ? Λογικά αν πρέπει να πάνε δείγματα σε εργαστήριο ανεβαίνει πολύ το κόστος.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ και κάπως έχω αγχωθει , να ναι καλά ο κύριος Ροδόπουλος .

Ένας έλεγχος από έναν ιδιώτη μηχανικό πόσο στοιχίζει περίπου ? Υπάρχει μία τάξη μεγέθους ? Λογικά αν πρέπει να πάνε δείγματα σε εργαστήριο ανεβαίνει πολύ το κόστος.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

η εύρεση της παθολογίας δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Γενικά το πρόβλημά σου είναι απλό και εύκολο στην επίλυση εφόσον δεν έχουμε σημαντική υποβάθμιση του οπλισμού. Πιθανότατα να χρειαστεί να καθαιρεθεί το μάρμαρο τοπικά εφόσον είμαστε στην στάθμη του ισογείου.  

Link to comment
Share on other sites

Είδη μίλησα με εταιρεία που.βρηκα στο ιντερνέτ και μου είπαν το ίδιο ότι το κόστος δεν είναι πολύ υψηλό για τις αρχικές μετρήσεις.

Γιατί στην αρχή νόμιζα ότι κόστιζε μερικές χιλιάδες ευρώ αλλά ευτυχώς μου έφυγε το αρχικό άγχος.

Από εκεί και πέρα θέλω να βρεθεί η αιτία και να κάνω ότι καλύτερο για συντήρηση . Από ότι είδα κύριε καθηγητά η υδροφοβια είναι το καλύτερο αλλά πρέπει να βγάλω τη βαφή με λειαντικό προφανώς

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Είδη μίλησα με εταιρεία που.βρηκα στο ιντερνέτ και μου είπαν το ίδιο ότι το κόστος δεν είναι πολύ υψηλό για τις αρχικές μετρήσεις.

Γιατί στην αρχή νόμιζα ότι κόστιζε μερικές χιλιάδες ευρώ αλλά ευτυχώς μου έφυγε το αρχικό άγχος.

Από εκεί και πέρα θέλω να βρεθεί η αιτία και να κάνω ότι καλύτερο για συντήρηση . Από ότι είδα κύριε καθηγητά η υδροφοβια είναι το καλύτερο αλλά πρέπει να βγάλω τη βαφή με λειαντικό προφανώς

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

 

ας μην μπαίνουμε σε λύσεις πριν βρούμε το πρόβλημα. Αν μπορείς να μας ενημερώσεις για την εύρεση των προβλημάτων θα είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.