Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιώτης - Τοπογραφικό για πώληση κληροτεμαχίου - Βεβαίωση Δασαρχείου


akard

Recommended Posts

Χαιρετώ τα πλήθη των επαγγελματιών του χώρου και τους συν-forumίτες!

 

Μην μακρυγορώ, στο ψητό:

 

Μαζί με τον αδελφό μου, είμαστε ιδιοκτήτες κληροτεμαχίου στον Ωρωπό (έτσι το λέει στο συμβόλαιο) χάριν σε γονική παροχή που έγινε το 1995. Είχαμε και τοπογραφικό με δήλωση του 651/77 (ναι διάβασα λίγο πριν κάνω post εδώ).

 

Βρήκαμε αγοραστή, και ο δικηγόρος ζητάει βεβαίωση Δασαρχείου με αντίγραφο συμβολαίου και ένα 'ειδικό' τοπογραφικό για το Δασαρχείο.

 

Τί είναι αυτό το 'εξωτικό φρούτο' για μας και ποιά η λογική αμοιβή (εντάξει μην βαράτε - πείτε την ελάχιστη και θα δώσω παραπάνω). Σημείωση: εκτός σχεδίου, φάτσα 12μ επί αγροτικής οδού (αυτό το είχα ρωτήσει παλιά - στο τοπογραφικό γράφει υπάρχον δρόμος), 11μ πίσω φάτσα (δεν είμαι μηχανικός - μην βαράτε για έλλειψη ορολογίας), 127,20μ μία πλευρά, 124μ η άλλη και αναγραφόμενο εμβαδόν 1411,00 μ2.

 

Κάθε βοήθεια και απάντηση, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τοπογραφικό για να το υποβάλεις στο δασαρχείο. Πρέπει να το ζητήσεις από τοπογράφο να σου το ετοιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι η νόμιμη αμοιβή τοπογραφικού...(αν βρεις και κανέναν να σου πάρει μόνο την ελάχιστη, μην το πεις ούτε του παπά!)

Δεν νομίζω να πάρεις , εδώ στο φόρουμ, απάντηση με αριθμό για την τιμή του τοπογραφικού.....

Ας πούμε ότι είσαι επιπλοποιός και κατασκευάζεις μία κουζίνα. Κλείνουμε μια τιμή και την φτιάχνεις... Εγω όμως ήθελα άλλο ένα ντουλάπι. Να το ονομάσω εξωτικό φρούτο και να πω ότι θα πάρω κάποιον "ειδικό" επιπλοποιό;

Πάς στο μηχανικό και του λες θέλω αυτό και αυτό..Πόσο; -Τόσο..

Κάνεις και μια έρευνα αγοράς και καταλήγεις σε κάποιον (εδώ θα πω όχι μόνο με κριτήριο την τιμή) και σου κάνει τη δουλειά σου.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, όμως θα ήθελα πληροφοριακά, να ξέρω τί 'ειδικό' έχει το τοπογραφικό για το δασαρχείο.. π.χ μια αυστηρά συγκεκριμένη κλίμακα 1:χχχχ, συγκεκριμένες συντεταγμένες (ΕΣΓΑ ή άλλο), κλπ.

 

Έχω μια προσφορά για €800.. δικαιολογείται για τέτοιο χαρτί και έκταση, ή με βρήκαν στην ανάγκη πώλησης και με 'βαράνε';

Link to comment
Share on other sites

akard, αν σας πω "είναι υψηλή τιμή" τι θα κάνετε? θα πάτε στον μηχανικό που πήρατε την τιμή και θα του πείτε "μου είπαν στο michanikos.gr ότι είσαι ακριβώς"??

Αν θέλετε να συγκρίνετε, κάντε αυτό που σας είπε παραπάνω ο GiorgosKal στην τελευταία παράγραφό του.

Και αξιολογήστε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον πελάτη που ήθελε να "κλείσουμε" με 200 ευρώ, είπα τα εξής:

Πήγαινε εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

Ελάχιστη αμοιβή 5000λ λέει!

Το τρέχον λ = 0,22041 πάει 1.102,05...

 

Τι λες; ;)

 

Έρευνα αγοράς λοιπόν, αφού τα τοπογραφικά χωρίς απόδειξη είναι "άγραφος νόμος" σε πολλές περιοχές...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς avgoust, απλά συνήθως μιλάμε χωρίς ΦΠΑ.

Όσο βέβαια πάιζουν στην αγορά τα τοπογραφικά χωρίς απόδειξη, τόσο θα υπάρχουν και οι καλύτερες τιμές (μέχρι να γίνει υποχρεωτική και η προσκόμιση απόδειξης μηχανικού μαζί με το τοπογραφικό).

 

Άρα αυτό που μένει στον φίλο που έκανε την ερώτηση: Έρευνα αγοράς αλλά και αξιοπιστίας!

(όσο ακόμα υπάρχουν μηχανικοί που "χτυπάνε" με το gps του τηλεφώνου τις 4 κορυφές του οικοπέδου με απόκλιση 7+ μέτρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.