Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Φυσική συνένωση κτισμάτων


Iasson

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα οικόπεδο, επί του οποίου έχει ανεγερθεί κτίσμα, το οποίο αποκτήθηκε το 2002 και ένα όμορο χωρίς κτίσμα, το οποίο αποκτήθηκε το 2003. Και τα δύο ακίνητα, ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Επίσης, σημειώνω ότι στο κτίσμα δεν έχουν συσταθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Μπορεί να θεωρηθούν τα δύο αυτά οικόπεδα ως ενιαία ιδιοκτησία είτε ως φυσική συνένωση είτε να συνενωθούν νομικά;

Αν ναι, με ποιόν τρόπο;

 

Η άποψή μου είναι πως όχι.

Επειδή, όμως δεν βρήκα κάτι, που να το τεκμηριώνει, εάν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει, ευχαρίστως να ακούσω την άποψή του (είτε θετική είτε αρνητική).

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά ως δικηγόρος, θα μπορούσες να μας ενημερώσεις, νομικά γιατί δεν μπορούν να ενωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούν να συνενωθούν, αλλά εαν ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη μπορούν να βγάλουν οικοδομική άδεια ΩΣ ΕΝΙΑΙΟ οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θεωρεί ως πρόβλημα την ύπαρξη κτίσματος στο ένα από τα δύο οικόπεδα.

Προσωπικά έχω τύχει σε αγορά τμήματος από όμορο και συνένωση με το δικό μου (του πελάτη μου δηλαδή) για επίτευξη μεγαλύτερης δόμησης στο νέο κτήριο που θα κάναμε.

 

Αλλά γιατί η άποψή σας είναι όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση και αγοράσει το όμορο που είναι και αυτό άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, δεν μπορεί μετά να πουλήσει κανένα από τα δύο, παρότι δεν έχει κάνει καμμία πράξη (οικοδόμησης ή συνένωσης)?

Link to comment
Share on other sites

@erling το ίδιο προβληματισμό είχα και εγώ όταν είχα μια τέτοια περίπτωση.

(Παρεμπιπτόντως στην πολεοδομία κατέθεσα τα δύο συμβόλαια χωρίς κανένα πρόβλημα.)

 

Ίσως...

δια "καταλλήλων ή μάλλον δι΄ακαταλλήλων χειρισμών", αφού πλέον μιλάμε για ένα οικόπεδο με 2 συμβόλαια, μπορεί να πωληθεί το πρώτο που αναφέρει ως γείτονα τον μετέπειτα πωλητή του δεύτερου.

Τι επιπτώσεις θα έχει κάτι τέτοιο αν αποκαλυφθεί ας μας το εξηγήσει ο δικηγόρος μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.