Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ποσοστό της δυναμικότητας;


CostasV

Recommended Posts

Με αφορμή κυρίως τις ηλεκτρονικές συσκευές (κινητά, Η/Υ), αναρωτιέμαι τι ποσοστό της δυναμικότητας των συσκευών, μηχανών κτλ, αξιοποιούμε.

Δίνω δύο νούμερα. Το ένα είναι το μέγιστο ποσοστό που μπορούμε λογικά να αξιοποιήσουμε, και το δεύτερο είναι αυτό το ποσοστό που αξιοποιούμε συνήθως.

 

Δικές μου εκτιμήσεις

1. Κινητό: Μax 40%. Συνήθως 20% (μόνο τηλέφωνο, σπανίως sms)

2. ΗΥ: Μax 40-50%. Συνήθως 30% (εφαρμογές γραφείου, λίγο autocad, internet)

3. Αυτοκίνητο: Max 80% (4 άτομα με μπαγκάζια και 130 km/h). Συνήθως 20-30% (ένα άτομο με 100 km/h)

4. Κεντρική θέρμανση: Μax 30-40% (υπερδιαστασιολογημένη κατά 2-3 φορές). Συνήθως 10%.

 

Συμπληρώστε κατά βούληση...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κινητό το αξιοποιώ περισσότερο. Τηλέφωνα, επαγγελματικός κατάλογος, φωτογραφία, υπενθυμίσεις και προγραμματισμός εργασιών. Δεν έχει και τίποτα άλλο να κάνω. Α και sms σπάνια γιατί είναι ακριβότερα από το τηλεφώνημα.

 

Τον Η/Υ νομίζω πως ο καθένας μας τον αξιοποιεί στο μέγιστο των δικών του δυνατοτήτων αλλά που μπορεί μερικές φορές να φτάνει και στο όριο του Η/Υ. (έχω AMD 64 2GHz)

 

Περί κεντρικής θέρμανσης δεν γνωρίζω αλλά για το αυτοκίνητο νομίζω πως πρέπει να προσδιορίσεις τι είναι το 100%

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι το 100% είναι να είναι πλήρες φορτίου (άτομα και αποσκευές) και να πηγαίνει με την μέγιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.