Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγος Μηχανικος ΤΕΙ


λεγρανδ

Recommended Posts

παιδια ειμαι νεος στο χωρο

ειμαι 17 ετων και ενδιαφερομαι για τα ηλεκτρολογικα

ως αρχικο στοχο εχω βαλει να μπω στο εμπ ωσ ηλεκτρολογος μηχανικος

και αν δεν καταφερω να πιασω την τοσο ψηλη βαση λεω να παω ως ηλεκτρολογος μηχανικος τει ποσο ειναι η βαση?????? ειναι καλο επαγκελμα

με αρκετους πορους???θεσεις εργασιας????ποια τα επαγκελματικα δικαιωματα για το τει μιλαω:)

οτι θετικα και αρνητικα πειτε τα μου!!

αν εχω κανει καπου λαθος διορθοστε με8-)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών οι Ηλ/γοι Μηχανικοί ΤΕ δεν έχουν επ. δικαιώματα. Το παλεύουμε όσο μπορούμε αλλά οι υπουργοί επιμένουν να παρανομούν και δεν εκδίδουν ΠΔ με επαγγελματικά δικαιώματα. Υποσχέσεις υπάρχουν όπως και υποθέσεις σε δικαστήρια αλλά όχι κάτι χειροπιαστό.

 

Συμβουλή μου: Πήγαινε σε κολέγιο που συνεργάζεται με ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο. Αν είσαι από Αθήνα μη σου πω μη δώσεις καν πανελλήνιες. Κολέγιο 3 χρόνια (ίσως ένα από αυτά στο εξωτερικό) + 1 για μάστερ και είσαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι ειναι αυτά που λες στο παιδί stayros, εγω γνωρίζω πολλούς συναδέλφους απο ΤΕΙ

που δουλεύουν και υπογράφουν κανονικά μελέτες ιδιωτών ή σε εργοστάσια κ.λ.π

Και να σε ρωτήσω κάτι, εσύ εργάζεσαι πανω στο αντικείμενο που σπούδασες ή ασχολείσαι

με κάτι άλλο;

Φιλικά.

ch.

Link to comment
Share on other sites

μα τι έιναι αυτά που λες chironis ?

Μήπως δεν γνωρίζουμε ακριβώς το επάγγελμά μας και τα δικαιώματα των ΤΕΙ ?

Αν δεν είμαστε εμείς οι πλέον ενημερωμένοι για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους ποιός θα το κάνει ?? Και από ποιόν θα πάρει τις κατάλληλες συμβουλές ? Από τα εγχειρίδια του ΥΠΕΠΘ ή μη πω τίποτα άλλο ?

Ας δώσει για Πολυτεχνείο το παλικάρι κι αν δεν τα καταφέρει να ακολουθήσει αυτά που είπε ο Σταύρος.

Οπως λέει και ο parist, ο καθένας στον τομέα του...

Link to comment
Share on other sites

chironis έχεις πέσει στην κλασική παγίδα. Τα δικαιώματα σε μελέτες κ κατασκευές που αναφέρεσαι είναι για σχολές υπομηχανικών του 1960-70, παντελώς αδύναμα και ανεπαρκή, και από λύπηση για την κατάντια μας και μόνο έχουν επεκταθεί στους Μηχανικούς ΤΕ. Δεν έχουν καμία επαφή ούτε με τις σπουδές μας ούτε με την πραγματικότητα σήμερα. Για αυτό και ενοικιάζουμε σφραγίδες από διπλωματούχους. Δε λέω, έχουν πέσει οι τιμές αλλά πάλι δεν είναι αυτός τρόπος να δουλεύεις. Δεν αντέχεται να βλέπεις το πονηρό χαμόγελο του υπάλληλου στην πολεοδομία όταν σου λέει δεν μπορείς να υπογράψεις τη τάδε μελέτη αλλά "κάτι μπορεί να γίνει"...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συναδελφε stayros μαζί σου για τα επαγγελματικά δικαιώματα οτι πρέπει επιτέλους να σας δοθούν,αλλα η συμβουλή σου στο νέο παιδί να αποφύγει τα ΤΕΙ δεν

τι θεωρώ σωστή γιατί και το επίπεδο σπουδών εχει ανέβει κατα πολυ σε σχέσει με τα

παλιά ΚΑΤΕΕ και σίγουρα ειναι πολύ καλύτερο απο τα ονομαζόμενα <<κολλέγια>> που

στήν ουσία σου πουλάνε ενα χαρτί και οχι ουσιαστική γνώση (εμποροι ειναι οι άνθρωποι)

άραγε με τετοιους τεχνικούς επιστημονες περιμένουμαι αναπτυξη (μελλοντικά φυσικά,κυρίως λόγω των άθλιων κυβερνήσεων μας) στην ερμη την χώρα μας;Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απάντησή μου προς τον νεαρό:

 

Βάλε ως πρώτο στόχο το ΕΜΠ Διπλωματούχων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών,έχεις απεριόριστα δικαιώματα...(Ηλεκτρικά-Μηχανολογικα).

 

Αν δεν πετύχεις ακολούθα το ΤΕΙ Πτυχιούχων Ηλεκτρολογων Μηχανικών, τα δικαιώματα αυτής της σχολής μπορεί να μην είναι απεριόριστα αλλά είναι υπερ αρκετά πιστεύω για να κάνεις τη δουλειά σου:

 

Καταχρηστικά χρησιμοποιείται το Β.Δ/γμα 699/71 ΦΕΚ 233 τεύχος Α΄

Άδεια άσκησης επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Υπομηχανικού Β΄ τάξης αποκτάται Αυτοδίκαια από την Δ/νση Βιομηχανίας και επιτρέπει την Μελέτη, επίβλεψη, εκτέλεση και συντήρηση Ηλεκτρικών εγκαταστάσεων.

 

 

Α’ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων, Φωτοβόλων σωλήνων και κινηματογράφων ισχύος 100kW.

Γ’ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Ηλεκτρομηχανολογικών και Ηλεκτρικών εγκαταστάσεων βιομηχανικών εργοστασίων και συνεργείων ισχύος 100kW.

ΣΤ’ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Ηλεκτρικών εγκαταστάσεων παραγωγής, μετατροπής, μεταφοράς μετασχηματισμού και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας 250kW

 

 

Μετά την συμπλήρωση τετραετίας από την κτήση του πτυχίου και με προϋπηρεσία 4 ετών εκ των οποίων 1 έτος σε εγκαταστάσεις ρεύματος άνω των 1000 αποκτούν την Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος Α΄τάξης

 

Σκέψου και τη ΣΕΛΕΤΕ είναι μια καλή επιλογή.

 

 

Απέφυγε τα κολέγια!!!

 

 

Αυτές είναι οι συμβουλές μου.

 

φιλικά, Καφετζής Νίκος

 

Πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Α.Τ.Ε.Ι. Πειραιά (2004)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.