Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ . ΤΕΡΜΑ .

 

Σωστά. Οπότε τα έξοδα ΙΧ που χρησιμοποιείται σε κάποιο ποσοστό (π.χ. έστω 70%, σε συνέχεια της προηγούμενης κουβέντας) μέσα στο 2014 για ελ. επάγγελμα/ατομική επιχείριση πώς θα δηλωθούν ?

 

Έπρεπε να περνάνε στις περιοδικές του 2014 και όποιοι δεν τα έβαλαν έχασαν γιατί δε θα μπορέσουν να τα δηλώσουν με άλλο τρόπο ή θα υπάρξει αναμόρφωση στο Ε3 του 2015 ?

 

Και αν ισχύει το 1ο, με το ΦΠΑ τους τι γίνεται?

Α) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική (353 ή 357) όλη την καθαρή αξία του τιμολογίου και εκπίπτει όλος ο ΦΠΑ της (373 ή 377) ?

Β) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική (353 ή 357) το ποσοστο της καθαρής αξίας του τιμολογίου που έχουμε αποφασίσει (π.χ. 70%) και εκπίπτει το ίδιο ποσοστό ΦΠΑ (373 ή 377) ?

Γ) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική όλη την καθαρή αξία του τιμολογίου χωρίς να εκπίπτει ο ΦΠΑ του (άρα μηδέν στο αντίστοιχο κουτάκι ΦΠΑ 373 ή 377 της περιοδικής) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"η υποχρέωση υποβολής εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ καταργείται για διαχειριστικές περιόδους που λήγουν μετά την 1 Ιανουαρίου 2014"

(παρ. 8.Β άρ. 1 N. 4281/2014)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Οπότε τα έξοδα ΙΧ που χρησιμοποιείται σε κάποιο ποσοστό (π.χ. έστω 70%, σε συνέχεια της προηγούμενης κουβέντας) μέσα στο 2014 για ελ. επάγγελμα/ατομική επιχείριση πώς θα δηλωθούν ?  ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ? ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ . ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΝΤΥΠΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ.

 

Έπρεπε να περνάνε στις περιοδικές του 2014 και όποιοι δεν τα έβαλαν έχασαν γιατί δε θα μπορέσουν να τα δηλώσουν με άλλο τρόπο ή θα υπάρξει αναμόρφωση στο Ε3 του 2015 ? ΟΧΙ . Η ΔΗΛΩΣΗ Ε3 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΌΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΠΑ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ , ΔΙΑΦΡΕΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΤΥΠΟΥ . ΚΟΙΝΩΣ ΜΗ ΤΑ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ .

 

Και αν ισχύει το 1ο, με το ΦΠΑ τους τι γίνεται? Ο ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΧ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΞΕΠΙΠΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΑΜΕ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΞΑΙΡΟΥΝΡΑΝ , ΑΠΑΛΛΆΣΣΟΝΤΑΝ , ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΕΣ κλπ ΣΕ ΦΠΑ.

Α) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική (353 ή 357) όλη την καθαρή αξία του τιμολογίου και εκπίπτει όλος ο ΦΠΑ της (373 ή 377) ?

Β) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική (353 ή 357) το ποσοστο της καθαρής αξίας του τιμολογίου που έχουμε αποφασίσει (π.χ. 70%) και εκπίπτει το ίδιο ποσοστό ΦΠΑ (373 ή 377) ?

Γ) βάζουμε ως έξοδο στα βιβλία και την περιοδική όλη την καθαρή αξία του τιμολογίου χωρίς να εκπίπτει ο ΦΠΑ του (άρα μηδέν στο αντίστοιχο κουτάκι ΦΠΑ 373 ή 377 της περιοδικής) ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ήταν λίγο ασαφές αυτό που έγραψα, έχεις δίκιο, οπότε επανέρχομαι παρακάτω με κόκκινα:

 

Σωστά. Οπότε τα έξοδα ΙΧ που χρησιμοποιείται σε κάποιο ποσοστό (π.χ. έστω 70%, σε συνέχεια της προηγούμενης κουβέντας) μέσα στο 2014 για ελ. επάγγελμα/ατομική επιχείριση πώς θα δηλωθούν ?  ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ? ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ . ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΝΤΥΠΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ.

 

Μέχρι τις 31/12/2013 υπήρχε ο κωδικός 666 στην Εκκαθαριστική, όπου και έμπαιναν τα ανωτέρω έξοδα. Τώρα που θα μπουν που δεν υπάρχει η Εκκαθαριστική ?

Ό,τι δήλωνες στον 666 δεν έμπαινε στις περιοδικές και ο ΦΠΑ του δεν εξέπιπτε, αυτό ήταν σαφές.

 

 

Έπρεπε να περνάνε στις περιοδικές του 2014 και όποιοι δεν τα έβαλαν έχασαν γιατί δε θα μπορέσουν να τα δηλώσουν με άλλο τρόπο ή θα υπάρξει αναμόρφωση στο Ε3 του 2015 ? ΟΧΙ . Η ΔΗΛΩΣΗ Ε3 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΌΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΠΑ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ , ΔΙΑΦΡΕΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΤΥΠΟΥ . ΚΟΙΝΩΣ ΜΗ ΤΑ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ .

 

ΟΚ, κατανοητό.

 

 

Και αν ισχύει το 1ο, με το ΦΠΑ τους τι γίνεται? Ο ΦΠΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΙΧ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΞΕΠΙΠΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ . ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΑΜΕ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΞΑΙΡΟΥΝΡΑΝ , ΑΠΑΛΛΆΣΣΟΝΤΑΝ , ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΕΣ κλπ ΣΕ ΦΠΑ.

 

Συμφωνώ, αλλά τώρα που δεν υπάρχει το κουτάκι 666 πώς θα εμφανιστούν αυτά τα έξοδα (των οποίων ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει κλπ - όλα ορθά και συμφωνούμε) στα έξοδα της χρονιάς ?

Εννοώ ότι μέχρι την περασμένη χρήση, στον κωδικό 666 εμφανιζόταν ένα Χ ποσό, το οποίο σε συνδυασμό με τα έντυπα της φορολογικής αναμόρφωσης, "φούσκωνε" τα έξοδα που είχαν δηλωθεί έως τότε με τις περιοδικές (έστω Υ), τα οποία δηλωθέντα μέσω περιοδικών ΔΕΝ περιελάμβαναν αυτά (Χ) που δήλωνες στο 666 της Εκκαθαριστικής. Στη συνέχεια, τα συνολικά έξοδα που μετέφερες στο Ε3 ήταν αθροιστικά (Χ + Υ). Τώρα τι κάνουμε ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσθε , θα ζήσουμε και χωρίς εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ . Αυτές οι συμφωνίες περί κωδικών Ε3 και κωδικών εκκαθριστικής ΦΠΑ , δεν ηταν απόλυτες. Σε μια μεγάλη κατηγορία επιχειρήσεων στον κωδικό 666 της εκκαθαριστικής αναγρόφονταν τόσες ετερόκλητες δαπάνες (πχ αγορές παγίων ΄που δεν εκπιπταμε ΦΠΑ πχ ΙΧ, αγορές παγίων από ιδιώτες , αγορές εμπορευμάτων ή πρώτων υλών από ιδιώτες , ενδοκοινοτικές αποκτήσεις από επιχειρήσεις εκτός συστηματος ΦΠΑ , δαπάνες εξαιρούμενες του ΦΠΑ , απαλλασσόμενες του ΦΠΑ , εκτός πεδίου εφαρμογής ΦΠΑ ) , ωστε δεν είχε νόημα τελικα αυτό το ποσό . Νόημα για ελεγκτικούς σκοπούς. Επιπλέον με βάση πάλι αποφάσεις του ΥΠ ΟΙΚΟΝ. , μπορούσαμε να μην αναγράφουμε δαπάνες υπολογιστικές στον κωδικό 666 ήτοι αποσβέσεις και τεκμαρτά έξοδα , τα οποία όμως αναγράφαμε στα βιβλία και στο Ε3. Αρα μη σας προβληματίζει και τόσο αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι αποδειξεις απο καυσιμα ΙΧΕ πως θα περαστουν ?

Αγχωθηκαμε κε Σωτηρη, οχι ομως για την καταργηση της εκκαθαριστικης.

Link to comment
Share on other sites

Στον 4172/2013:

Αρθρο 22, παρ (α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της

Αρθρο 23, παρ (ιβ) προσωπικές καταναλωτικές δαπάνες

 

Στις ατομικες επιχειρησεις, που ειναι και η πλειοψηφια των μηχανικων, πολλες δαπανες της επιχειρησης μπορουν να θεωρηθουν και ως προσωπικες.

π.χ. καταναλωση καφε. Δηλαδη, αν πιουμε εμεις τον καφε, τοτε θεωρειται προσωπικη καταναλωση ενω αν τον πιει ενας πελατης ειναι δαπανη της επιχειρησης?

 

Πως ξεχωριζουν οι δυο παραγραφοι των παραπανω αρθρων?

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι αποδειξεις απο καυσιμα ΙΧΕ πως θα περαστουν ?

Αγχωθηκαμε κε Σωτηρη, οχι ομως για την καταργηση της εκκαθαριστικης.

 

Βασικά, το θέμα είναι ότι τα έξοδα για ΙΧ είναι ένα πολύ σημαντικό ποσοστό των εξόδων μας πια, και αν το έχω καταλάβει καλά, δε θα μπορέσω να τα υπολογίσω στα έξοδα μου φέτος, γιατί δε θα υπάρξει ούτε εκκαθαριστική ΦΠΑ (άρα κουτάκι 666), ούτε φορολογική αναμόρφωση για να τα δηλώσω! Το μόνο που μένει για να "σωθούν" ως έξοδα, είναι να εμφανιστούν κατευθείαν στο Ε3 του 2015.

 

Οπότε για να απλοποιήσω/αλλάξω το ερώτημα, έχω ένα σεβαστό ποσό από εξοδα ΙΧ του 2014 τα οποία περνάω στα βιβλία μου όπως τα περνάγαμε μέχρι το 2013 (δηλ. με ποσοστό έστω 70%) και δεν τα έχω περάσει στις περιοδικές ΦΠΑ του 2014. Αν στο Ε3 του 2015 (χρήση 2014) τα συμπεριλάβω στα συνολικά έξοδά μου, δε θα "σκάσει" το σύστημα, αφού θα υπάρχει ασυμφωνία αθροίσματος εξόδων περιοδικών ΦΠΑ 2014 και εξόδων Ε3 χρήσης 2014 ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το θέμα είναι ότι τα έξοδα για ΙΧ είναι ένα πολύ σημαντικό ποσοστό των εξόδων μας πια, και αν το έχω καταλάβει καλά, δε θα μπορέσω να τα υπολογίσω στα έξοδα μου φέτος, γιατί δε θα υπάρξει ούτε εκκαθαριστική ΦΠΑ (άρα κουτάκι 666), ούτε φορολογική αναμόρφωση για να τα δηλώσω! Το μόνο που μένει για να "σωθούν" ως έξοδα, είναι να εμφανιστούν κατευθείαν στο Ε3 του 2015.

 

Οπότε για να απλοποιήσω/αλλάξω το ερώτημα, έχω ένα σεβαστό ποσό από εξοδα ΙΧ του 2014 τα οποία περνάω στα βιβλία μου όπως τα περνάγαμε μέχρι το 2013 (δηλ. με ποσοστό έστω 70%) και δεν τα έχω περάσει στις περιοδικές ΦΠΑ του 2014. Αν στο Ε3 του 2015 (χρήση 2014) τα συμπεριλάβω στα συνολικά έξοδά μου, δε θα "σκάσει" το σύστημα, αφού θα υπάρχει ασυμφωνία αθροίσματος εξόδων περιοδικών ΦΠΑ 2014 και εξόδων Ε3 χρήσης 2014 ?

 

Νομίζω ότι εξήγησα επαρκώς το ζήτημα της ΑΣΥΜΦΩΝΙΑΣ , στις δαπάνες , μεταξύ εκκαθαρστικής δηλώσεως ΦΠΑ και δηλώσεως Ε3. Ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο ζήτημα . Καμιά διάταξη νόμου δεν επέβαλε τέτοιοιυ είδους συμφωνίες . Μπορώ μάλιστα να πω , ότι υπάρχει σχετική εγκύκλιος που αν την εφαρμόσεις θα σε οδηγήσει σε ασυμφωνία. Επομένως μην επανερχόμαστε στια ίδια και στα ίδια . Τέλος η εκκαθαριστική ΦΠΑ με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Στον 4172/2013:

Αρθρο 22, παρ (α) πραγματοποιούνται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή κατά τις συνήθεις εμπορικές συναλλαγές της

Αρθρο 23, παρ (ιβ) προσωπικές καταναλωτικές δαπάνες

 

Στις ατομικες επιχειρησεις, που ειναι και η πλειοψηφια των μηχανικων, πολλες δαπανες της επιχειρησης μπορουν να θεωρηθουν και ως προσωπικες.

π.χ. καταναλωση καφε. Δηλαδη, αν πιουμε εμεις τον καφε, τοτε θεωρειται προσωπικη καταναλωση ενω αν τον πιει ενας πελατης ειναι δαπανη της επιχειρησης?

 

Πως ξεχωριζουν οι δυο παραγραφοι των παραπανω αρθρων?

 

Αυτά υπήρχαν και με το καθεστώς του Ν 2238/94. Τότε πως τα ξεχωρίζατε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.