Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγράμμα boussinesq


 

Recommended Posts

Έκανα μια αναζήτηση και δε μπόρεσα να βρω κάτι.

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα διαγράμμα boussinesq για τον προσδιορισμό του συντελεστή Js από την κατανομή των τάσεων κάτω από άκρο και κάτω από χαρακτηριστικό σημείο εύκαμπτου ορθογωνικού πεδίλου για ομοιόμορφη φόρτιση;

Από τις σημειώσεις του διδάσκοντος στο τμήμα μου βγήκαν πολύ μικρά τα διαγράμματα και δεν είναι ευανάγνωστα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, διαγράμματα για υπολογισμό τάσεων κάτω από το χαρακτηριστικό σημείο, κάπου πρέπει να έχω δει, αλλά δεν τα έχω πρόχειρα.

Στη σελίδα http://users.ntua.gr/kavvadas/Books/Soil%20Mechanics/ch08.pdf θα βρεις διάγραμμα για υπολογισμό τάσεων σε οποιοδήποτε σημείο. Είναι οι σημειώσεις του Καββαδά.

Στη σελίδα http://140.194.76.129/publications/eng-manuals/em1110-1-1904/entire.pdf θα βρεις το manual του USACE για υπολογισμό καθιζήσεων. Προς το τέλος, δίνονται και οι μαθηματικές εξισώσεις που προσωπικά χρησιμοποιώ.

Το χαρακτηριστικό σημείο εύκαμπτου πεδίλου, γερμανική πατέντα, βρίσκεται στη θέση που φαίνεται στο επισυναπτόμενο αρχείο, οπότε μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις τις εξισώσεις ή τα σχήματα.

Έχε υπόψη ότι οι τύποι προϋποθέτουν ελαστική συμπεριφορά, κάτι για το οποίο το έδαφος δεν φημίζεται.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ. Βέβαια πρέπει λίγο να διαβάσω γιατί έχω πέσει με τα μούτρα στην Οικοδομική εις βάρος της Εδαφομηχανικής.

Θα τα δω μόλις μπορέσω και αν έχω καμιά απορία θα επανέλθω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.