Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς κλιματιστικού μηχανήματος σε κατάστημα


xaris-x

Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδελφοι, παρακαλώ για την γνώμη σας.

Αν και Μηχανολόγος, δεν έχω ξανασχοληθεί με κλιματισμό.

Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει μια εμπειρική μέθοδο γρήγορου υπολογισμού της απαιτούμενης ισχύος σε κατάστημα;

Στην περίπτωσή μου πρόκειται για κασέτα οροφής εμνσωματωμένη στην ψευδοροφή σε χώρο με διαστάσεις: MxΠxY = 7,26x3,70x3,15m, τζαμαρία εμπρός και πορτούλα προς βοηθητικό χώρο και πατάρι.

Γιατί οι υπολογισμοί από εταιρείες κλιματιστικών κυμαίνονται από 18.000 έως πάνω από 34.000BTU, και έχω περιέλθει σε σύγχυση.

Επαναλαμβάνω πως δεν ενδιαφέρομαι για υπολογισμό ακριβείας, αλλά για τάξη μεγέθους.

Ευχαρισώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη εμπειρικη μεθοδος ειναι να πολλαπλασιασεις τα τετραγωνικα με 400 κα βγαζεις τις χιλιοθερμιδες, αν εχεις πολλες απωλειες (παραθυρα με μονο τζαμι, ξυλινα κουφωματα κλπ κλπ) πολλαπλασιαζεις με το 500.

Αν ο βοηθητικος χωρος, οπως τον περιγραφεις ειναι αμεσα προσπελασιμος με σκαλα, ισως θα πρεπει να τον λαβεις και αυτον υποψην στους υπολογισμους..

 

παντως αν εχεις προσφορα απο εταιριες βαλε τους να σου δειξουν τους υπολογισμους τους...στο κατω κατω, γιατι να μην κανουν αυτοι την δικη σου δουλεια? (αφου θα πληρωθουν και για αυτο)...

 

Για πιο σοβαρα, θα πρεπει να βγαλεις τα ψυχτικα φορτια του χωρου (με βαση προσανατολισμους, δομικα στοιχεια κλπ κλπ) και απο εκει να δεις πως προχωρας..

Link to comment
Share on other sites

lefterism, δεν είναι κάπως πολλά τα Btu που βγάζεις με την εμπειρική σου μέθοδο;

Δηλ άν είναι :

7,26x3,70=26,86μ2 μαγαζί, τότε πρέπει να παρέχει:

26,86 Χ 400 = 10744,8 Kcal ή 42610.3 Btu

Με τη μικρή εμπειρία που έχω θα έλεγα ότι για 27μ2 μαγαζί, είναι πάρα πολλά τα btu.

Link to comment
Share on other sites

υπολογισμος βασει ογκου

160-180 η 210 BTU/M3

υπολογισμος βασει επιφανειας

340-440 η 640 BTU/M2

σχετικα λεπτομερης υπολογισμος

ηλ.συσκευυες χ3,5 ΒΤU/watt

ατομα στον χωρο χ500 ΒΤU/Η

δαπεδο Μ2χ 25 ΒΤU/Η

παραθυρα Μ2χ αναλογα τον προσανατολισμο

βορεινα 215

νοτια 380

ανατολικα 455

δυτικα 650

ψευδοροφη Μ2χ 22 ΒΤU/Η

τοιχοι εξωτερικοι

Μ2χ αναλογα τον προσανατολισμο

βορεινα 20

νοτια 80

ανατολικα 70

δυτικα 75

εσωτερικοι 22

αλλαγες αερα

αριθμος ατομων χ 140 ΒΤU/Η

 

 

ελπιζω να βοηθησα

οι παραπανω τιμες ειναι γενικες

σε καταστηματα συνηθως λαμβανουμε δυσμενεις περιπτωσεις ειδικα αν υπαρχουν πορτες ανοιχτες

και μια καλη σκεψη ειναι και οι αεροκουρτινες για οικονομια

θα σου προτεινα τον τριτο τροπο ο οποιος ειναι αρκετα ακριβης με μερικες πραξεις παραπανω

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι ειπα ηταν εμπειρικη μεθοδος - μονο για την ταξη μεγεθους. κανονικα αν θελεις ακριβεια, πρεπει να κανεις κανονικη μελετη ψυκτικων απωλειων.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία που έδωσε το 34.000BTU ως εκτίμηση υποσχέθηκε να κάνει - μετά από αίτημά μου - επανεκτίμηση, καθώς είχαν θεωρήσει κατά λάθος χώρο 60μ2. Δύο ακόμα εταιρείες με πληροφόρησαν ότι ο υπολογισμός είναι 500-600BTU ανά μ2 σε οικοδομές με καλά κουφώματα και όχι ιδιαίτερες απώλειες, 600-800 ή ίσως 900BTU/μ2 αν έχουμε κακά κουφώματα, απώλειες από μεγάλες τζαμαρίες και ανοιχτές πόρτες.

Κρατώ μια επιφύλαξη, αλλά ο υπολογισμός μοιάζει πλέον κοινός από τις εταιρείες. Για ασφάλεια προτείνουν περίπου 25.000BTU (maximum).

Ίσως ο lefterism εννοούσε 400BTU ανά μ2, και όχι χιλιοθερμίδες (?). Μόλις έχω νέα απάντηση από την πρώτη εταιρεία θα ξαναδημοσιεύσω post.

Σας ευχαριστώ όλους!

xaris-x

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές εφαρμόζεται η εμπειρική μέθοδος των 400-700 btu/h και ανά τ.μ. αναλόγως των επιφανείων, της μόνωσης κλπ.

 

Βεβαίως η "καλύτερη" εμπειρική μέθοδος πρέπει να είναι ανά m3 και οχι ανα m2 δηλαδή βάση του όγκου και όχι των τετραγωνικών για να λαμβάνεται υπόψη και το ύψος κάθε χώρου. Στην Υπηρεσία μου, οι μηχανολόγοι εφαρμόζουν εμπειρικά τη μέθοδο των 45-55 kcal/m3 αναλόγως προσανατολισμού, γυάλινων επιφανειών κλπ. αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εξακολουθειτε να ξεχνατε την παρουσια ατομων,,, τις ανοιχτες πορτες ,,, μια και ειναι καταστημα και οχι γραφειο η σπιτι ,,και κυριως τα θερμικα φορτια αν υπαρχουν κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.