Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωμένο (νυχτερινό) τιμολόγιο ΔΕΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Έχω το εξής θέμα: θέλω να κάνω αίτηση για "νυχτερινό" τιμολόγιο ΔΕΗ. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω από το ρολόι στον πίνακα το 1,5αρι καλώδιο που ζητάνε. Είναι απαραίτητο αυτό, γιατί δεν με ενδιαφέρει να έχω ένδειξη. Το ρολόι είναι πολύ μακρυά από τον πίνακα και το 1,5αρι είναι αρκετά δύσκολο να περαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το 1,5άρι καλώδιο προφανώς και δεν επηρεάζει πουθενά τη λειτουργία (όπως είπες κι εσύ μόνο την ένδειξη λειτουργίας εξυπηρετεί) αλλά αποτελεί απαίτηση της ΔΕΗ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πιστοποιείται η ύπαρξη του στην υπεύθυνη δήλωση του εγκαταστάτη διαφορετικά η ΔΕΗ "παγώνει" την αίτηση σου. Επίσης, συνήθως, το αναζητά και ο τεχνικός που στέλνει η ΔΕΗ για την ενεργοποίηση του νυχτερινού. Αν δεν υπάρχει θα έχεις μουρμούρα και μάλλον δε θα προχωρήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η el_goofy (στο λέω με σιγουριά γιατί κίνησα τη διαδικασία για νυχτερινό αρχές Απρίλη). Ευτυχώς, είχε κάνει την απαραίτητη εγκατάσταση ο δικός μου ηλεκτρολόγος, οπότε με πιστοποιητικό, ταυτότητα, ΑΦΜ, τον τελευταίο εκκαθαριστικό εξοφλημένο και 30,0Ε εφάπαξ, στο βάζουν μέσα σε μια βδομάδα περίπου (το 30άρι παίζει, εγώ το γλύτωσα γιατί είχα προσκομίσει πριν 1 1/2 χρόνο προηγούμενο πιστοποιητικό εγκαταστάτη για αλλαγή τιμολογίου - από επαγγελματικό, γιατί λειτουργούσε σαν βιοτεχνία ο χώρος πριν την αλλαγή χρήσης του χώρου, σε οικιακό).

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται το 1,5 mm2 καλωδιο και υπευθυνη δηλωση αδιουχου ηλεκτρολογου οπου να τονιζεται η υπαρξη του 1,5 mm2 καλωδιου.(μπλε χρωματος βαζουν συνηθος γιατι στην ουσια ειναι ουδετερος)

Link to comment
Share on other sites

Και μαύρο κατ' εξαίρεση εντάξει είναι - αν και τα βιβλία σας αλλά και η ΔΕΗ αναφέρουν μπλε - (μαύρο είχα εγώ και έχω ήδη νυχτερινό από μέσα Απρίλη). Στο λέω με σιγουριά γιατί κατέβηκα και κοίταξα στο ρολόι που το 'χαν ρίξει με κουλούρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ανέκδοτο με το παγκάκι και το στρατό το ξέρετε;

 

Ταιριάζει γάντι στην περίπτωση αυτή δηλ. απαίτηση για 1,5mm2 από τη ΔΕΗ

 

Ακριβως αυτο:Ειναι απαραιτητο για την λειτουργια του νυχτερινου γιατι χωρις αυτο δεν εχεις νυχτερινο..

Link to comment
Share on other sites

Και μαύρο κατ' εξαίρεση εντάξει είναι - αν και τα βιβλία σας αλλά και η ΔΕΗ αναφέρουν μπλε - (μαύρο είχα εγώ και έχω ήδη νυχτερινό από μέσα Απρίλη). Στο λέω με σιγουριά γιατί κατέβηκα και κοίταξα στο ρολόι που το 'χαν ρίξει με κουλούρα.

 

Και μαυρο και κοκκινο και καφε και οτι χρωμα να βαλεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα καλυτερα να ειναι μπλε χρωματος μιας και ειναι ουδετερος.Μαυρο χρωματος θα δεις οταν η παροχη απο το ρολοι εως το γενικο πινακα του σπιτιου σας ειναι ΝΥΥ.(μαζι με τα 5 χ 10 η 5 χ16 μες στη μονωση θα δεις ενα καλωδιο 1,5 mm2 μαυρο)

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο χρωματος θα δεις οταν η παροχη απο το ρολοι εως το γενικο πινακα του σπιτιου σας ειναι ΝΥΥ.(μαζι με τα 5 χ 10 η 5 χ16 μες στη μονωση θα δεις ενα καλωδιο 1,5 mm2 μαυρο)

 

Δεν λες κάτι λάθος ούτε και διαφωνούμε σε κάτι - και βέβαια είναι και εκτός του δικού μου πεδίου "δράσης" ! - (3x10 στην περίπτωσή μου, μονοφασικό γαρ). Και ναι, είχα ΝΥΥ γιατί περάστηκαν νέα καλώδια (αλλάχθηκε ο πίνακας, πήγε σε άλλη θέση κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.